Urządzamy małą sypialnię

Zakup mieszkania, bądź remont zawsze przyprawia nas o stres i koszty, które są niemałe. O ile remont jest bardziej złożoną sprawą, bo najpierw trzeba przecież coś wyburzyć, żeby na coś na nowo ułożyć, to nowe mieszkanie jest dla nas całkiem fajnym przeżyciem, ponieważ w końcu możemy urządzić je w taki sposób, w jaki chcemy i nikt nie będzie ingerował w nasz gust i styl. Zapominamy wtedy o tym, ile wydaliśmy pieniędzy, a zaczynamy skupiać się na tym, jakie dodatki wybrać do salonu, czy jakiego koloru mają być ściany sypialni. Właśnie. Pokój, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu, śpimy i budzimy się z pozytywną energią na cały dzień. Jeśli jest to mała sypialnia – jak urządzić to pomieszczenie, aby wszystko się zmieściło, a jednocześnie nie przypominało zbieraniny, tylko przytulny pokój?

Tak jak wcześniej wspomniałam, to, jak będzie wyglądać nasze mieszkanie i poszczególne pomieszczenia będzie zależeć od nas, ale jeżeli mamy mało miejsca do dyspozycji, powinnyśmy przemyśleć każdy metr kwadratowy łazienki, kuchni czy właśnie sypialni. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim musimy wymierzyć miejsca na poszczególne meble. Nie ma nic gorszego, niż wybrać w sklepie mebel, który nam się bardzo spodobał i kupić go nie zastanawiając się, czy zmieści się do naszej sypialni. Tak więc najpierw najlepiej wszystko sobie obliczyć, żeby się potem nie rozczarować. Jednym z ważniejszych zakupów jest chyba wybór łóżka i materaca, ponieważ na pewno zależy nam, aby dobrze się wysypiać i nie wstawać z bolącymi plecami, czy kręgosłupem. Warto zainwestować większą kwotę na dobrej jakości materac, który będzie nam służył kilka lat, niż wybrać tani, którego będziemy musieli wymienić po kilku miesiącach. Oprócz materaca, istotnym elementem jest również rama łóżka, a jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca, to musimy wybrać taką, żeby obok zmieściły się małe szafki nocne na lampkę. Jak wiemy, że dwa stoliki nam się nie zmieszczą, to zakupmy jeden, a nocne lampki załóżmy nad naszym łóżkiem. Musimy szukać każdego wolnego metra na wykorzystanie go. Wracając jeszcze na chwilę co do zakupu łóżka, powinniśmy pamiętać o tym, żeby odległość pomiędzy łóżkiem a drzwiami była taka, żebyśmy mogli spokojnie przejść. To, że mamy małą sypialnię nie oznacza, że mamy ją urządzić w taki sposób, żeby nie było miejsca na to, żebyśmy spokojnie mogli przejść do drugiego pomieszczenia, albo z trudem dostali się do szafy. Wybór mebla, w którym będziemy przechowywać nasze ubrania tez nie jest prosty. Duże wysokie szafy wracają do łask i są znowu modne, tak więc nie powinniśmy mieć dylematu, czy takową zakupić do sypialni. Oczywiście cały czas pamiętając o małym metrażu, tak więc musimy dokładnie odmierzyć, na jaką szafę możemy sobie pozwolić. Najlepiej – jeżeli nam się taka podoba – wybrać taką, która będzie miała duże lustra, co optycznie powiększy przestrzeń i będziemy mieć wrażenie, że nasza sypialnia jest większa. A jeśli nie gustujemy w lustrzanych drzwiach szafy, to wybierzmy taką, która będzie w jasnym kolorze. W niedużej sypialni nie powinno być ciemnych mebli, ani kolorów ścian, ponieważ jeszcze bardziej zmniejszą nam to pomieszczenie, a tego przecież nie chcemy. Sypialnia to przecież pokój, w którym odpoczywamy, śpimy i ładujemy baterie na kolejny dzień, tak więc musimy zrezygnować z ciemnych i przytłaczających barw.
No a co oprócz szafy, łóżka i stolików nocnych powinno się znaleźć w sypialni? Wszystko zależy od tego, czy mamy jeszcze na coś miejsce, ale im mniej rzeczy, tym lepiej. Nie należy zapomnieć też o dywanie, najlepiej kupić taki w jasnych barwach. Pewnie będziemy się obawiać, że szybko się pobrudzi i będziemy go musieli bardzo często czyścić, ale przecież nie będziemy tam chodzić cały dzień, a jedynie kłaść się wieczorem i wstawać rano. Musi on jak najbardziej współgrać z całością, czyli pasować do mebli i koloru ścian, jeżeli nie wiemy, jaki wybrać, to jest dziś dość szeroki wybór tak zwanych neutralnych kolorów, na przykład szarego, czy jasnego beżu, które będą pasować do prawie wszystkich innych odcieni. Raczej powinniśmy zrezygnować z mocnych kolorów i pstrokatych wzorów, które będą nas rozpraszać, a przecież nie o to chodzi. Wchodząc do sypialni musimy czuć spokój, odprężenie, a nie widzieć przed oczyma migające wzorki dywanu. Wielu z nas na pewno marzy o pięknej, drewnianej komodzie, na której można położyć rodzinne zdjęcia w ładnych ramkach, czy inne ważne i cenne dla nas drobiazgi. W małej sypialni niestety rzadko jest to możliwe, ale i na to jest sposób. Komodę spokojnie możemy zastąpić kilka małymi półkami, na które przecież również możemy zamieścić dodatki w postaci zdjęć, czy nawet ulubionych książek. Półki jednak nie mogą być za ciężkie, ponieważ przytłoczą całe pomieszczenie, najlepiej wybrać takie z delikatnego drewna. Ich kolor też nie musi być idealnie wpasowany w kolorystykę pokoju, ale nie może też być całkiem inny od tych w naszej sypialni. Przy jasnym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie nawet na biały kolor, który na pewno dodatkowo ożywi szarość, czy blade odcienie. I chyba najważniejsza rzecz – zrezygnujmy z telewizora, po co nam, skoro jest już w salonie?

W naszej sypialni powinniśmy być spokojni i tak też zasypiać, a budzić się z uśmiechem na twarzy. I nie ma tu znaczenia, czy jest to duże pomieszczenie, czy malutki metraż, to nasza oaza spokoju. Jasne kolory ścian, delikatne dodatki typu świeczniki, zdjęcia bliskich, kwiaty – to wszystko sprawia, że z uśmiechem wieczorem kładziemy się w wygodnym łóżku i przykrywamy się puchatą ciepłą kołdrą, a rano wstajemy pełni energii i gotowi do kolejnego dnia. I pamiętajmy, że mała sypialnia nie musi być przytłaczająca, postarajmy się więc, aby nie było w niej kolorów ciemnych, przykładowo czarnych, czy brązowych, ale żeby królowały kolory jasne, pogodne i delikatne. I nie przejmujmy się opiniami innych, którzy narzekają na to, że mamy tak małą sypialnię. Jeżeli urządzimy ją w przemyślany sposób, na pewno efekt końcowy będzie bardzo udany, a my będziemy dumni z naszego dzieła, jakie jest urządzenie tego pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here