Jak pomalować meble na wysoki połysk?

Nie każdego z nas stać na to, by regularnie zmieniać elementy wyposażenia własnych domów i mieszkań. Oczywiście chcielibyśmy to robić, ale ograniczają nas tutaj przede wszystkim nasze finanse – potrzebujmy pieniędzy do codziennego życia, dlatego nie chcemy ich marnować i gdy tylko możemy je zaoszczędzić, po prostu to robimy. Nieraz wolimy już żyć ze starymi i zniszczonymi meblami salonowymi, aniżeli sięgać po drogie nowe komplety i wyzbywać się z przynajmniej kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że jeśli wygląd twoich domowych pomieszczeń nie odpowiada ci w stu procentach, nie jesteś w stanie dobrze się w nich czuć i w pełni wykorzystywać spędzanego w nich czasu. Za każdym razem coś przeszkadza ci w takim relaksie. Z wielką zazdrością podziwiasz przepiękne pokoje domów twoich znajomych i marzysz o tym, by uzyskać coś podobnego – ale gdy chcesz te marzenia zrealizować, po raz kolejny sprawdzasz stan swojego konta i widzisz, że póki co nie jesteś w stanie tego zrobić. Czy aby na pewno? Zawsze możesz przecież odmienić delikatnie te przedmioty, które już posiadasz. Dowiesz się jedynie, jak pomalować meble na wysoki połysk i zastosuj praktyczną technikę, dzięki której przy niewielkim nakładzie pieniężnym uzyskasz zupełnie nowy komplet. Ożywisz nim swoje nudne i standardowe aranżacje, które już od dłuższego czasu przestały ci się podobać. Zyskasz nowy wygląd domu lub mieszkania, by poczuć się tak, jak gdybyś zamieszkał w zupełnie innym miejscu.

Jeżeli jednak z jakichś powodów boisz się samodzielnie zmienić wygląd swoich posiadanych już mebli, bo martwisz się, że jeśli coś ci tylko nie wyjdzie, pozostaniesz bez stołu lub krzeseł, zawsze możesz zakupić nowe przedmioty, by później je przeobrazić. Poszukaj ich na internetowych aukcjach. Udaj się też na giełdy i targi, które organizowane są w większych miastach niemalże w każdy weekend. Czasem też odbywają się one w tych mniejszych miejscowościach czy nawet na wsiach – sprawdź z pomocą Internetu, w jakich dniach są organizowane, by koniecznie się na nie wybrać. Na takich targach i giełdach ludzie tacy jak ty starają się pozbyć swoich nieużywanych już przedmiotów. Przyjeżdżają na nie ze swoimi starymi meblami i chcą na nich zarobić cokolwiek, dlatego nieraz sprzedają je za śmieszne pieniądze. Podobne rzeczy znajdziesz na wirtualnych aukcjach. Staraj się je odwiedzać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, aby cały czas być na bieżąco z najnowszymi ofertami i od razu móc z nich skorzystać, gdy tylko pojawi się wśród nich coś ciekawszego. W tego rodzaju miejscach za zwykłe stoły i krzesła zapłacisz jakieś kilkadziesiąt złotych od sztuki. Spokojnie spróbujesz je później zrekonstruować i odmienić, nie martwiąc się tym, że tylko je zniszczysz. Nawet gdyby jakiś cudem doszło do takiej sytuacji, bez żadnych wyrzutów sumienia pozbędziesz się później takich mebli bądź sam spróbujesz je sprzedać. Nie stracisz żadnych pieniędzy, a możesz je tylko zyskać – zdobywając nowy wspaniały komplet mebli za niewielką kwotę.

Oczywiście jeśli chcesz przeprowadzić efektywną i efektowną renowację starszych i zniszczonych już mebli, musisz sięgnąć po takie narzędzia i akcesoria, które ci w tym wszystkim pomogą. Najpierw koniecznie je sobie przygotuj. Zanim zajmiesz się chociażby najprostszą pracą, sprawdź, czy dysponujesz tymi wszystkimi przedmiotami, bez których renowacja mebli po prostu nie mogłaby się udać. Przygotuj sobie przede wszystkim porządny skrobak – jeśli go nie masz, kupisz go w każdym sklepie budowlanym za kilkanaście złotych. Zdobądź również na takich zakupach specjalistyczną substancję przeznaczoną do usuwania zniszczonych już powłok mebli – może ona występować pod postacią wygodnego i praktycznego żelu. Przygotuj sobie również sporą ilość papieru ściernego (najlepiej gdybyś sięgnął po papier o zróżnicowanej wadze i grubości), białą farbę akrylową, wybrane farby o atrakcyjnym kolorze, wosk, stalową watę oraz opalarkę. Jeżeli nie posiadasz żadnego z tych narzędzi, musisz oczywiście w nie zainwestować. Nie będą to jednak stracone pieniądze. Tego rodzaju przedmioty na pewno przydadzą ci się jeszcze wielokrotnie, dlatego też gdy tylko raz je zakupisz, wykorzystasz je później bez problemu, gdy tylko będziesz chciał ponownie zmienić wygląd swoich mebli.

Teraz przejdź do głównej pracy. Jak pomalować meble na wysoki połysk? Na samym początku zajmij się przygotowaniem swoich wyrobów do czekającego je malowania. Postaraj się usunąć z nich warstwę starego lakieru. Jeżeli meble nie są zbyt mocno popękane i zniszczone, możesz spróbować przetrzeć ich powierzchnię papierem ściernym. Zrób to kilkukrotnie. Powtarzaj ten krok tak długo, aż meble zostaną perfekcyjnie wygładzone i zostaną przygotowane do wchłonięcia samego lakieru. Jeżeli jednak okaże się, że sam papier ścierny nie poradzi sobie z wyrównaniem ich powierzchni, będziesz musiał sięgnąć po bardziej specjalistyczne narzędzia. Z pomocą opalarki i skrobaka usuniesz z nich mocno zniszczone powłoki. Odsłonisz gładką część materiału, raz jeszcze tylko przecierając ją papierem ściernym. Gdy cały stary lakier zostanie już usunięty, będziesz gotowy do przejścia do następnego etapu. Teraz zajmiesz się samym malowaniem.

Sprawdź jednak raz jeszcze, aby upewnić się na sto procent, czy cała warstwa starego i zniszczonego lakieru została dokładnie usunięta. Koniecznie musisz się jej pozbyć – gdy przejdziesz do malowania, będzie już na to po prostu za późno. Odpowiednie przygotowanie mebli jest tak naprawdę najważniejszym krokiem. Zajmij się nim z należytą dokładnością i dopiero wtedy przejdź do malowania mebli. Farbę możesz nanosić na ich powierzchnię z pomocą zwykłego wałka. Staraj się to robić jak najdokładniej, aby taka sama ilość barwnika dostała się na każdy element mebli. Wygładź ich powierzchnię. Gdy warstwa lakieru zdąży już wyschnąć, możesz zająć się nakładaniem kolejnej. Sprawdź, czy stary lakier nie przedostaje się przez powierzchnię nowego koloru. Jeżeli tak nie jest – twoje meble zostały świetnie pomalowane i możesz już tylko poczekać na to, aż całkowicie wyschną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here