Jak zaaranżować sypialnię w bloku?

Meblowanie mieszkania to wielka frajda, na pewno dla większości kobiet, ale i poważne wyzwanie. Większość z nas boryka się z za małym metrażem. Marzymy o kilku dodatkowych metrach, gdyż zawsze jest coś, co chętnie byśmy jeszcze gdzieś upchnęli. Zawsze na coś brakuje miejsca. Dosyć dziwnym miejscem w naszych mieszkaniach są sypialnie. Z jednej strony chcielibyśmy by były one miejscem wypoczynku, relaksu. Chcemy by był to nasz azyl zupełnie odizolowany od reszty mieszkania, gdzie wpuszczamy znajomych czy rodzinę. Sypialnia ma być naszą sferą w stu procentach prywatną. Niestety dzięki takiemu założeniu w sypialni często lądują wszystkie te rzeczy, które są niezbędne, a nie chcemy niemi zagracać salonu. Czyli wrzucamy wielką szafę, która ma wszystko pomieścić. Wydzielamy miejsc do pracy, gdzie ląduje komputer. Zdarza nam się wrzucić tu również rower stacjonarny, który w krótkim czasie zostaje przekształcony w wieszak. Powiedziałabym takie mydło i powidło. Niestety żadnego zamysłu aranżacyjnego.
Bądźmy szczerzy, aranżacje sypialni w bloku są jednymi z najtrudniejszych, ale i najmniej przemyślanych. Mając tak małą przestrzeń i tak duże potrzeby naprawdę trzeba to dobrze rozważyć i przeanalizować. Zastanówmy się punkt po punkcie.
Biorąc się za aranżację sypialni w bloku na pewno musimy pamiętać o szafie. Biorąc pod wagę skromny metraż, i konkretną ilość ubrań większości pań, świetnym rozwiązaniem jest szafa wykonana na zamówienie pod konkretną sypialnię. Każdy z nas najlepiej wie jakiego rodzaju szafy potrzebuje. Są osoby, które lubią mieć wszystko na wieszakach. Inni lubią szuflady i półki. Przy tak konkretnym zapotrzebowaniu najlepszym rozwiązaniem jest szafa własnego projektu. Sami możemy zdecydować, jakie będą proporcje wieszaków do półek i szuflad. Oczywiście projektując pierwsza szafę na pewno popełnicie wiele błędów, ale jak to się mówi pierwszy projekt jest zawsze tak sporządzony, że najlepiej nadaje się dla wroga. No cóż. Błędy, przynajmniej niektóre, można skorygować. Starajmy się jednak wykorzystać każdy centymetr szafy. Szkoda marnować przestrzeń.
Kolejnym, niezmiernie ważnym punktem aranżacji sypialni jest stanowisko do pracy. Niestety rzadko kto jest w stanie wydzielić w mieszkaniu oddzielny pokój na biuro, gdzie umieścilibyśmy komputer. Takie rozwiązanie byłoby idealne, ale cóż musimy być realistami. Aranżacje sypialni w bloku często są obarczone koniecznością posiadania miejsca komputerowego. Pamiętając o tym musimy wydzielić miejsce, które będzie idealne do pracy. Zdecydowałabym się tu na miejsce przy oknie. Bardzo ciężko pracuje się tylko i wyłącznie przy sztucznym świetle. Dobroczynnego wpływu światła dziennego nie można przecenić. Wielu z nas przy komputerze w domu siedzi tylko wieczorami. Wydawałoby się, że nie potrzebujemy więc miejsca przy oknie, ale czy warto z niego rezygnować tylko dlatego, że dziś pracujemy poza domem. Co będzie jutro? Czy będziemy w stanie przemeblować sypialnie, jeżeli nasz system pracy zmieni się i więcej czasu będziemy spędzali w dom przy komputerze? Może warto przemyśleć to zawczasu. Bardzo często jest tak, że gdy już umeblujemy nasze mieszkanie nie mamy dużej możliwości manewru meblami. Nie jesteśmy też w stanie przemeblowywać kompleksowo mieszkania co chwilę.
Rozpatrując aranżacje sypialni w bloku nie sposób nie wspomnieć o najważniejszym meblu sypialni – łóżku. Nie wyobrażam sobie w sypialni łóżka mniejszego niż 1,4 m. Nie ma mowy o składanej kanapie. W sypialni musi być duże łóżko, zarzucone miękką kapą i wieloma poduszkami. Tak ma wyglądać sypialnia! I to jest świętość. Byłoby świetnie, gdyby łóżko udało się ustawić tak by symetrycznie, po każdej ze stron można było umieścić szafeczki nocne. Każda z osób powinna mieć odrębne światło nad łóżkiem. Oczywiście zapalane niezależnie. Miło jest mieć swoje, i tylko swoje, miejsce przy łóżku, na którym można byłoby umieścić kubek z poranną kawą i dobrą książkę do wieczornego czytania.
Jestem w stanie zgodzić się na wiele ustępstw w rozmieszczeniu mebli w sypialni, ale ustawienie łóżka jest po prostu podstawą wystroju. Elegancja i szyk to jedno, ale wygoda to drugie. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić rezygnacji z tak elementarnych podstaw wygody w sypialni. W końcu dobry sen to podstawa i tego się trzymajmy.
Aranżacje sypialni w bloku nie są naszą narodową najmocniejszą stroną. W sumie nie ma się co dziwić. Wszystkie badania pokazują, że Polacy żyją w mieszkaniach o bardzo małych metrażach. Oglądając sypialnie często mam wrażenie, że my ich nie meblujemy, tylko zajmujemy się kombinowaniem jak wszystko upchnąć. Nasze sypialnie nie są przemyślane estetycznie. Są tylko funkcjonalne. Nawet widząc sypialnie w nowych blokach, gdzie te metraże są jednak już bardziej sprzyjające rodzinie, nie mogę pozbyć się tego wrażenia. W wielu mieszkaniach widać próbę powiększenia jej optycznie przy użyciu białego koloru. Jest to bardzo fajne rozwiązanie. Białe meble są wdzięczne w aranżacji. Łatwo nimi manipulować. Niewielkim kosztem i wysiłkiem można zmienić sypialnię bawiąc się tylko dodatkiem. Zmieniając dywan, zasłony donice na kwiaty i kapę na łóżko możemy uzyskać całkiem nowy pokój. Jest jeszcze jeden atut takiej sytuacji. Nasi mężczyźni znacznie lepiej znoszą zmianę dodatków w mieszkaniu niż całego umeblowania. Myślę, że w tym momencie wszystkie panie wiedzą o czym mówię.
Podsumowując niestety muszę napisać, że nasze aranżacje sypialni w bloku często są nudne. Standardowe i przewidywalne. Nie jest to wszystko wyłącznie naszą winą. Często musimy zmagać się z zastaną rzeczywistością, w postaci metrażu, na którą po prostu nie mamy wpływu. Musimy się z tym pogodzić. Jedno jest pewne. Mamy nad czym pracować wymyślając kolejne aranżacje sypialni w bloku. Zastanówmy się, co zrobić by wszystkie nasze sypialnie nie były tak bardzo do siebie zbliżone i tak bardzo przewidywalne. Wprowadźmy więcej cech indywidualnych. Zaznaczmy swoją przestrzeń własnym stylem, a nie tylko i wyłącznie ustawiajmy modne meble bez zaznaczenia swojej indywidualności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here