Jakie meble wybrać do kuchni?

Gdy zaczynamy projektować kolejne domowe pomieszczenie, najczęściej na samym początku dobieramy do niego meble. To one są dla nas pewnego rodzaju bazą i podstawą. To one decydują o naszych kolejnych aranżacyjnych krokach i podpowiadają nam, co jeszcze powinniśmy umieścić w pokoju, aby stworzyć z niego miejsce funkcjonalne i estetyczne. Projektując kuchnię, możemy oczywiście na samym początku pomalować jej ściany i dopasować do nich kafelki lub panele podłogowe, jednakże od razu po przeprowadzeniu tych prac pozostaną nam do wyboru właściwe meble. Które z nich okażą się więc najlepszym wyborem dla naszej kuchni? Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od naszych własnych indywidualnych wymagań i upodobań. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie meble do kuchni będą zawsze najlepszym wyborem. Zależy to przecież między innymi od tego, ile czasu spędzamy na ogół w tym pomieszczeniu, jak często z niego korzystamy i czego od niego oczekujemy. Wybór kuchennych mebli jest bardzo ważny również z tego powodu, że nie zmieniamy ich zbyt często. Można je uznać za stały element pomieszczeń. Pomyślmy więc, jaki ich rodzaj nie znudzi nam się już po paru miesiącach i wybierzmy coś takiego, z czego będziemy zadowoleni całymi latami.

Wybór kuchennych mebli możemy sobie delikatnie ułatwić, jeżeli na samym początku postaramy się określić ogólny styl dla tego pomieszczenia. Na pewno wiemy mniej więcej, jak chcielibyśmy, by ono wyglądało. Jeżeli natomiast brakuje nam pomysłów na aranżację, po prostu zacznijmy ich szukać. Zajrzyjmy do różnych źródeł informacji. W wolnym czasie przejrzyjmy cały Internet i odnajdźmy w nim strony i blogi związane z tematem aranżowania wnętrz. Popatrzmy na te artykuły, które ułatwią nam projektowanie pomieszczeń kuchennych. Niemalże zawsze urozmaicane są one atrakcyjnymi i wyrazistymi zdjęciami, po których stwierdzimy, jaki styl w tym pomieszczeniu odpowiadałby nam najbardziej. Inspirujmy się także tym wszystkim, czym otaczamy się na co dzień. Regularnie odwiedzamy przecież swoich znajomych czy rodzinę i dobrze wiemy o tym, jak wyglądają ich domy. Nieraz zazdrościmy im wspaniałych aranżacji pomieszczeń, które teraz sami możemy dla siebie przygotować. Przypomnijmy sobie po prostu, jakie projekty kuchni zrobiły na nas największe wrażenie. Coś takiego sami powinniśmy teraz dla siebie utworzyć.

Istnieje wiele takich stylów architektonicznych, które jesteśmy w stanie wykorzystać w momencie projektowania swojej kuchni. Mimo iż znajdziemy ich całą masę, zazwyczaj możemy je podzielić na dwie grupy – style nowoczesne i te bardziej tradycyjne. Druga stylistyka spodoba się wszystkim miłośnikom standardowych rozwiązań. Jeżeli nie przepadamy za tymi najnowocześniejszymi trendami i zwykle lubimy korzystać z takich rzeczy, które przez lata można uznać za modne i porządne, wprowadźmy do swojej kuchni meble w stylu tradycyjnym. Mogą się one kojarzyć ze stylistyką rustykalną bądź angielską. Zazwyczaj są dość jasne, choć czasem niektóre ich elementy bywają utrzymane w ciemniejszych odcieniach. Zawsze barwy te są jednak w stu procentach klasyczne. W stylu tradycyjnym nie ma miejsca na jakieś zwariowane i oryginalne odcienie – wszystko musi być stosowane, eleganckie i estetyczne. Jeżeli jednak wolelibyśmy stworzyć w swoim domu pomieszczenia bardziej nietypowe i kreatywne, musielibyśmy zainteresować się tymi bardziej nowoczesnymi stylistykami. Zauroczą nas one swoją intensywnością i oryginalnością. Dzięki nim nasza kuchnia na pewno nie będzie nudna i sztampowa.

Jakie meble do kuchni wybrać? Skoro ustaliliśmy już dla nich odpowiednią stylistykę, pomyślmy teraz o tym, czy wolimy kupić gotowe zestawy, czy jednak chcemy wykonać je na zamówienie. Obie opcje mają swoje dobre i złe strony. Meble wykonywane na zamówienie są oczywiście dużo droższe od typowych „gotowców”, ale za to dają nam pełną kontrolę nad ich ostatecznym wyglądem i jakością. Sami decydujemy o ich najmniejszym nawet szczególe i elemencie. To my określamy, z czego chcemy je wykonać i jeśli tylko mamy na to ochotę, możemy utworzyć je z połączenia kilku zróżnicowanych materiałów, same blaty tworząc z płyt ceramicznych, a fronty szafek uzupełniając standardowym drewnem. Meble na wymiar to także jedyny dobry wybór dla kuchni o nietypowym układzie. Jeżeli nasze pomieszczenie ma niestandardowy rozmiar lub jest na tyle małe, że klasyczne szafki mogłyby się w nim nie zmieścić, powinniśmy mimo wszystko zainwestować w produkty tworzone na zamówienie. Koniecznie udajmy się po nie do takiej firmy, która odpowiednio dba o potrzeby i wymagania swoich klientów. Skoro już musimy za coś więcej zapłacić, chcemy przecież, aby było to warte swojej wysokiej ceny.

Zakładając, że zdecydowaliśmy się zainwestować w meble tworzone na specjalne zamówienie, to my staniemy przed wyborem materiału, z którego zostaną one wykonane. Szczególnie ważną rolę odegra on na samych frontach. Zadecyduje o tym, czy będą one trwałe, czy już po paru miesiącach użytkowania pojawią się na nich pierwsze drobne rysy lub większe uszkodzenia. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości naszych szafek, a na pewno tak właśnie jest, wykonajmy je chociażby z popularnej płyty MDF. Materiał ten, mimo iż odznacza się naprawdę dobrą wytrzymałością, jest na tyle tani, że pozwala nam na obniżenie ostatecznej ceny całego kuchennego kompletu. Nie zapłacimy za niego wiele, a uzyskamy coś, z czego cała nasza rodzina będzie mogła korzystać przez długie lata. Jeżeli jednak zdarzyłoby się nam zalać czymś taką płytę MDF, materiał mógłby nieestetycznie napuchnąć, a defekt ten byłby wręcz niemożliwy do usunięcia. Coraz częściej więc odchodzi się od stosowania tego popularnego niegdyś materiału, zastępując go klasycznym drewnem. Meble wykonane z dębu czy sosny są oczywiście trochę droższe, ale skoro mamy zamiar używać ich przynajmniej przez najbliższych kilka lat, nie powinniśmy na nich oszczędzać. Inwestując w droższe wyroby, postępujemy w sposób ekonomiczny. Zazwyczaj są one bowiem tak trwałe, że w ogóle się nie niszczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here