Pomimo szerokiej dostępności mebli wykonanych z różnych tworzyw, drewno wciąż jest jednym z najpowszechniejszych surowców, z których się je wykonuje. Szczególnie godne polecenia są meble ze starego drewna, wykonywane na specjalne zamówienie. Czym się one charakteryzują? Jakie meble warto zlecić z takiego materiału? Do jakich wnętrz będą pasowały meble o tak specyficznej charakterystyce?
Warto zastanowić się nad wartością starego drewna. Stare drewno pozyskiwane jest z dużych, wieloletnich drzew. Czym więcej lat ma drzewo, tym więcej jest słojów w jego przekroju. Decyduje to w pierwszym rzucie o atrakcyjności takiego drewna. Jego faktura oraz kolor nie wymagają żadnych poprawek ani udoskonaleń. Pięknie układające się pręgi, specyficzne odcienie brązu – to wszystko działa na korzyść owego mebla i sprawia, że mebel wykonany z niego stanowi bardzo ciekawy element dekoracyjny, bez konieczności dodatkowych modyfikacji. Drewno z wieloletnich drzew jest niezwykle cenne. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki surowca – aby uzyskać stare drewno konieczne jest przynajmniej kilkunastoletnie hodowanie drzewa. Uzyskanie odpowiednich zezwoleń na ścinanie takich drzew również nie jest proste ani szybkie. Stąd też wyroby wykonywane z autentycznych starych drzew mają ogromną wartość rynkową. Nie wykonuje się ich masowo. Dostępne są jedynie w specjalistycznych manufakturach drewna lub w bardzo ekskluzywnych salonach meblowych, i w zasadzie jedynie na zamówienie. Meble takie z biegiem czasu zyskują na wartości jako antyki, więc warto urządzając wnętrze postawić na taką awangardę, która w przyszłości może nam się opłacić. Meble ze starego drewna muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane, aby nie straciły swoich kolorów, ale przede wszystkim nie stały się podatne na ataki szkodników. Są one dość trwałe, estetyczne i długowieczne, jednakże wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chce się zachować je w nienagannym stanie przez długie lata. Jeśli nie zamierzasz dopieszczać swoich mebli raz lub dwa razy w tygodniu specjalnymi preparatami do pielęgnacji mebli z naturalnymi woskami, lepiej postaw na coś mniej wymagającego.
Zaletą mebli drewnianych jest ich ogromna uniwersalność gdy chodzi o stylistykę – ale bez przesady! Takie meble nie będą pasowały do wnętrz tandetnych, w pstrokatych kolorach, udekorowanych kolorowym plastikiem. Najlepiej prezentują się w towarzystwie jednolitych, stonowanych ścian, lub ewentualnie wysokiej jakości dodatków z tworzyw naturalnych w ciekawych, żywych kolorach. Dobrym towarzystwem dla mebli ze starego drewna jest len, bawełna, jedwab, satyna, sztuczne i naturalne futra, kożuchy, wełna i tym podobne tkaniny. Meble takie najlepiej współgrają w otoczeniu naturalnych tworzyw, tkanin i kolorów, jednak żywe akcenty wspaniale podkreślają ich piękno i wychwytują ich prawdziwe „ja”.
Prawdziwym hitem ostatnich lat we wnętrzarstwie (ale nie tylko, bo i w modzie, lifestyle’u czy makijażu), jest stawianie na naturalność. To jest zdecydowanie coś, w co warto zainwestować, bo to się nie znudzi, nie opatrzy po jednym sezonie. Dlatego też warto wybrać meble ze starego drewna, gdy chce się podkreślić charakter swojego mieszkania i nie planuje się wymiany mebli co trzy lata. Takie meble fantastycznie sprawdzają się w salonie jako szafki pod RTV, czy stoliki kawowe, a także komody, zagłówki do łóżek czy szafy ubraniowe.
Oryginalny układ słojów w meblach ze starego drewna jest ich niepodważalną zaletą i największym atutem estetycznym. Obecnie jednak producenci takich mebli idą o krok dalej i podejmują się drobnych renowacji, które wspaniale akcentują unikalność mebli, a jednocześnie wpasowują się w trend o naturalności. Mianowicie, ubytki w drewnie powstałe w sposób naturalny przez pękanie, wypełnia się barwioną na różne kolory żywicą. W taki sposób drobny defekt drewna przekształca się na zaletę. Z czym jeszcze łączy się tego rodzaju fronty i blaty? Zazwyczaj z elementami stalowymi, żeliwnymi lub – co jest prawdziwym hitem – mosiężnymi. Istotne jest, aby dodatki do starego drewna były ciężkie, gdyż wówczas tworzą z nim doskonale zgrany duet.
Meble ze starego drewna najlepiej prezentują się we wnętrzach przestronnych, urządzonych skromnie ale z klasą. Rustykalne, ciepłe wnętrza z naturalnymi materiałami wokół są doskonałą bazą dla takich mebli, a przy okazji – są szalenie modne od lat. Nie ma więc obaw o to, że po kilku latach stracą na rzecz nowych, modernistycznych mebli z sieciówek. Są to jednak meble z charakterem, które dadzą się polubić tylko miłośnikom klasyki, ekskluzywności i najwyższej jakości. Jeśli zatem stawiasz na zmianę aranżacji i umeblowania w mieszkaniu co 2-3 sezony, to takie klasyczne umeblowanie nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W produkcji mebli ze starego drewna stawia się na gładkie, matowe lub na wysoki połysk fronty, bez specjalnych zdobień. Nie są więc to dobre meble dla tych, którzy lubią wszelkie zdobienia, a minimalizm nie leży w ich guście.
Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania mebli z drewna starego na zamówienie. Wówczas otrzymamy produkty oryginalne, nietuzinkowe i przystosowane do naszych potrzeb. Stare drewno pozyskiwane na przykład z rozbiórki chat kresowych z przełomu XIX-XX wieku, to autentyczny powiew historii w każdym domu, w którym potrafi się docenić klasykę i ponadczasowość. Takie chaty mogą mieć swoje drugie życie właśnie w Twoim domu, wystarczy, że stworzysz im do tego odpowiedni klimat. Należy jednak pamiętać o tym, że są to meble szczególnie wytrzymałe, doskonale wykonane, ale przetrwają lata tylko pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane. Polecane są więc raczej do domów w rustykalnym lub klasycznym stylu, w których każdy detal ma znaczenie i jest przemyślany odnośnie miejsca i sposobu ekspozycji.
Mebli ze starego drewna nie sposób znaleźć w popularnych sieciówkach. Nie należy też oczekiwać ich kupna po okazyjnych cenach, nawet z drugiej ręki. Są to meble wyjątkowo cenne ze względu na swą niepowtarzalność, dlatego warto w nie zainwestować.