Meble do kuchni - z jakiego materiału?

W swoich kuchniach spędzamy sporo czasu. Przygotowujemy w nich posiłki dla siebie i całej rodziny, dlatego też oczekujemy od tych pomieszczeń podwyższonej funkcjonalności. Chcemy, aby ułatwiały nam one wszelkie prace kuchenne i abyśmy dzięki poszczególnym ich elementom mogli tworzyć potrawy jeszcze szybciej i łatwiej. Jeżeli chodzi o najważniejszy punkt każdej kuchni, można za niego uznać same meble. Meble do kuchni muszą sprostać bardzo trudnym warunkom – czasem nawet cięższym niż te, które ustawiamy w ogrodach i na tarasach. Wybierając je, musimy koniecznie sprawdzić, z jakiego materiału należałoby je wykonać. Rodzaj tworzywa będzie mieć największe znaczenie dla ostatecznej funkcjonalności i jakości naszych kuchennych zestawów. Gdybyśmy wykonali je z kiepskiego i taniego materiału, już po kilku tygodniach zacząłby się on wyraźnie niszczyć. Lepiej więc od razu zainwestujmy w coś porządnego i wartościowego. Dobre meble muszą trochę kosztować, ale nie znaczy to wcale, że w celu ich zdobycia powinniśmy wyzbyć się wszystkich swoich oszczędności. Coraz częściej okazuje się bowiem, że nawet te porządne materiały mogą być stosunkowo tanie. Każdy z nas może je wykorzystać i każdy z nas powinien to zrobić, jeżeli marzy o praktycznej i eleganckiej kuchni.

Zdecydowanie najczęściej fronty mebli kuchennych wykonuje się po prostu z drewna. Tworzywo to uchodzi za najszlachetniejsze i najbardziej eleganckie. Doceniane jest przez wszystkich Polaków, dlatego najprawdopodobniej już posiadamy w swoim domu jakieś drewniane wyroby, ale być może nigdy nie pomyślelibyśmy o tym, by wykorzystać je także w kuchni – w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj panuje spora wilgotność. Mimo iż drewno nie do końca dobrze radzi sobie właśnie z kontaktem z cieczami, niektóre jego odmiany (zwłaszcza te egzotyczne) swoimi parametrami technicznymi nie odbiegają zbyt mocno od sztucznych tworzyw. Jeżeli chcemy wykonać fronty swoich szafek kuchennych z dobrego drewna, zdecydujmy się na standardową dębinę, brzozę, buk lub olchę. Wszystkie te gatunki są na tyle elastyczne, że bez trudu poddają się skomplikowanym obróbkom mechanicznym. Można je kształtować w zupełnie dowolny sposób, za każdym razem nadając im wybranej formy. Wykonując takie meble do kuchni na zamówienie, sami wybieramy więc ich ostateczny kształt. Możemy idealnie dopasować go do stylistyki całej kuchni – niezależnie od tego, czy jest ona bardziej nowoczesna, czy może jednak standardowa i elegancka.

Jeżeli jednak zdecydowalibyśmy się na zakup gotowych drewnianych mebli do kuchni, musielibyśmy koniecznie sprawdzić, czy zostały one dodatkowo zabezpieczone specjalnymi lakierami. Najlepsi producenci pokrywają swoje wyroby substancjami, które mogą podwyższać ich trwałość oraz solidność. Lakiery przeznaczone do wzmacniania drewna zabezpieczają je przede wszystkim przed przedwczesnym zniszczeniem. Teoretycznie moglibyśmy sami je zastosować, ale lepiej będzie, gdy od razu zdecydujemy się na zakup pokrytych nimi mebli. Gdyby bowiem nasze meble nie zostały zabezpieczone w żaden sposób przez swojego producenta, już po krótkim czasie mogłyby pojawić się na nich pierwsze odpryski czy nawet większe rysy. Musielibyśmy poddać je renowacji, płacąc za nią z własnej kieszeni. A po co to robić, skoro można od razu zapłacić trochę więcej za idealnie zabezpieczone meble?

Jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie pomyślałby o tym, by takie meble kuchenne wykonać z innego materiału niż drewno. Dziś natomiast tworzy się je z przeróżnych i często bardzo nietypowych tworzyw. Nastały czasy frontów fornirowanych, które wykonuje się najczęściej z płyty MDF, rzadziej zastępując ją płytą wiórową. W dalszym etapie produkcji takie wyroby pokrywane są oczywiście samym drewnem, dzięki czemu uzyskują wzmocnioną strukturę, stworzoną z dwóch warstw fantastycznych materiałów. Na samym końcu pokrywa się je jeszcze przynajmniej jedną powłoką lakieru. W zależności od jego rodzaju uzyskuje się błyszczące lub matowe wykończenie. To my decydujemy więc o tym, jak mają wyglądać nasze meble. Jeżeli zamierzamy utworzyć z ich pomocą bardzo nowoczesne i efektowne pomieszczenie, koniecznie zdecydujmy się na błysk. Rozjaśni on naszą kuchnię i wspaniale ją ożywi.

Powróćmy jeszcze na moment do samej płyty MDF. To rodzaj tworzywa sztucznego, którego podstawą jest samo drewno, jakie uzupełnia się zróżnicowanymi substancjami. W wyniku tego procesu powstaje bardzo solidny materiał. Jego naturalna wysoka elastyczność pozwala tworzyć z niego meble do kuchni o naprawdę wyjątkowych i ciekawych kształtach. W niczym nie przypominają one kwadratowych prostych szafek. Występują na nich liczne dekoracyjne elementy, które od samego początku upiększają naszą kuchnię i wydobywają z niej niesamowity urok i blask. Ogólnie rzecz biorąc płyta MDF jest dość dobrym jakościowo materiałem, jednak jedynym jej minusem związanym z parametrami technicznymi jest niska odporność na działanie wyższych temperatur. Jeżeli w pobliżu takich mebli będziemy często coś piec lub gotować, z czasem mogą pojawić się na nich nieestetyczne odbarwienia. Płyta MDF może się również łuszczyć. Aby zapobiec takim sytuacjom, pokrywa się ją jednak specjalistyczną folią PVC.

Ostatnim materiałem, na którym możemy się zdecydować, jest… szkło! Nie jest to w żadnym wypadku żart. Mimo iż większość z nas bałaby się wykonać meble do kuchni z tak delikatnego i kruchego materiału, musimy wiedzieć, że dzisiejsze nowoczesne szkło w niczym nie przypomina tego, z którego dawniej tworzyliśmy swoje lustra czy szyby. Jest ono laminowane, dzięki czemu może sprawdzać się niemalże tak samo dobrze jak drewno czy tworzywa sztuczne. Nawet gdyby zdarzyło nam się je uszkodzić, szklana powierzchnia pękłaby wyłącznie w środku, a otaczające ją ramy przytrzymałyby kawałeczki szklanego materiału. Nie byłoby takiej możliwości, abyśmy mogli się nimi zranić, dlatego też nowoczesna wersja szkła uchodzi za materiał w pełni bezpieczny. Wykonane z niej meble na pewno zrobią na nas wrażenie. Będą wyglądać idealnie w kuchni nowoczesnej i minimalistycznej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here