Kompendium wiedzy o dzbanku filtrującym

0
1425

Woda płynąca z kranu musi obecnie spełniać rygorystyczne wymogi jakościowe. Jest ona gruntownie oczyszczona i może posiadać określoną ilość składników mineralnych, których zawartość zależy od rodzaju ujęcia. Niemniej jednak w dalszym ciągu spora grupa osób nie ma przekonania do picia wody bezpośrednio z kranu. Wynika to z obawy o stan rur, którymi płynie woda dostarczana do domów i mieszkań. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zakup dzbanka filtrującego.

Z czego zbudowany jest dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący składa się zasadniczo z pojemnika na wodę, miejsca na przefiltrowaną wodę oraz pokrywki. W pojemniku na wodę umieszczony jest wkład filtrujący. Pokrywka powinna posiadać wlew na wodę oraz wskaźnik zużycia filtra. Może mieć on formę manualną lub występować w postaci wskaźnika LED.

Z czego oczyszcza wodę dzbanek filtrujący?

Najbardziej interesującą informacją jest ta, która opisuje, co dokładnie filtruje dzbanek. Filtry zakładane do dzbanka znacznie redukują poziom chloru, który jest używany w wodociągach do dezynfekcji wody. Filtrowanie chloru wydatnie poprawia smak oraz zapach wody. Ponadto dzbanek filtrujący pozwala usunąć z wody piasek, rdzę i drobne zawiesiny, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dużym atutem filtrowania wody w dzbanku jest fakt, że filtr do wody stanowi barierę dla rozwoju mikroorganizmów. Wszystko to dzięki zawartości węgla aktywowanego w filtrze. Skutecznie hamuje on rozwój bakterii.

Warto także zdać sobie sprawę, że dzbanek filtrujący nie jest w stanie oczyścić wody z wszystkich niepożądanych składników. Żaden filtr dzbankowy nie usuwa bakterii. Jest to spowodowane faktem, że ze względu na wymogi sanitarne woda jest wcześniej oczyszczana z mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przefiltrowanie wody przez dzbanek nie doprowadzi także do jej całkowitej demineralizacji. Filtr pozwala usunąć z wody nadmiar soli, który powoduje powstawanie kamienia. Nie usuwa natomiast potasu i sodu. Co istotne niektóre filtry dają możliwość wzbogacenia wody w magnez.

Jak często należy wymieniać filtr w dzbanku?

Standardowy filtr, w jaki jest wyposażony dzbanek filtrujący, wystarcza na przefiltrowanie około 150 litrów wody. Można zatem założyć, że jego wymianę należy zaplanować mniej więcej raz w miesiącu. Wymiana filtra w większości przypadków jest banalnie prosta. Producenci dołączają do swoich produktów szczegółową instrukcję, która kieruje użytkownika krok po kroku. Podczas użytkowania dzbanka filtrującego warto pamiętać, że powinien być on cały czas zanurzony w wodzie.

Jak dbać o dzbanek filtrujący?

W przypadku większości modeli można je myć w zmywarce. Do zmywarki nie można wkładać pokrywy posiadającej elektroniczny wskaźnik lub diodę. W przypadku braku zmywarki dzbanek można myć ręcznie, dodając niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Dzbanek najlepiej jest przechowywać w zacienionym miejscu lub w lodówce. Wystawienie na działanie słońca zwiększa ryzyko rozwoju glonów.

Na pewno dzbanek filtrujący to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć na co dzień świeżą, przefiltrowaną wodę. Stosując dzbanek, nie musimy kupować wody w butelkach. Tym samym przyczyniamy się do ochrony środowiska. A to tylko jeden z długiej listy atutów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here