Młotek, klucze oczkowe czy noże – te narzędzia towarzyszą nam na co dzień, jednak jak często zastanawiamy się nad ich wykonaniem? Oczywiście, jeżeli narzędzie wykonane jest z wyjątkowo dobrej – lub złej – stali, często jesteśmy w stanie rozpoznać to na pierwszy rzut oka. Jak jest możliwe, że takie narzędzia produkowane są masowo?
Odlewanie i kucie
Odlewanie i kucie to dwa podstawowe rodzaje uzyskiwania pożądanego kształtu z metalu, w tym stali. Odlewanie polega na rozgrzaniu metalu aż do temperatury, w której przechodzi w postać ciekłą – można wówczas wlać go do formy. Jest to dość szybka metoda, jednak powszechnie uważa się, że odlewane narzędzia są mniej wytrzymane na naprężenia – dlatego do zastosowań profesjonalnych często wybiera się te droższe, kute.
Kucie to nie tylko ręczne lub mechaniczne uderzanie młotem. Kształtowanie metali pod ogromnym naciskiem, czyli prasowanie, to także rodzaj kucia. Właśnie w prasowaniu często wykorzystywane są matryce. Matryca to nic innego, niż forma, w której umieszcza się materiał. Forma ma kształt zewnętrza przedmiotu – jak nietrudno się domyślić, musi być wykonana z najtwardszej stali narzędziowej – w końcu służy do wykuwania stalowych elementów, w tym właśnie narzędzi. Twardość matryc mierzy się w skali Rockwella i sięga ona nawet 60 HRC. Taka twardość jest niezbędna, by forma mogła długo pełnić swoją funkcję.
Jak często spotykamy się z przedmiotami wykonanymi w matrycy?
Właściwie codziennie mamy w rękach rzeczy wykonane metodą bicia w formie matrycowej – w końcu codziennie płacimy drobnymi za bilety czy niewielkie zakupy. Wykonywaniem matryc zajmują się zazwyczaj firmy specjalizujące się w szeroko pojętej obróbce metali, takie jak https://sbg.barosz.pl/produkty/narzedziownia/matryce. Na stronach tych firm można dowiedzieć się więcej na temat procesów produkcyjnych i właściwości samych materiałów. Taka wiedza przydaje się, gdy planujemy poważnie zająć się choćby majsterkowaniem i świadomie wybierać spośród dostępnych w sklepach narzędzi.