Kiedy zakłada się nowe uszczelki do bram garażowych

Wszystkie elementy narażone na tarcie, nacisk i trudne warunki atmosferyczne z czasem się z używają. Nie inaczej jest z uszczelkami do bram garażowych. Podpowiadamy, jak dobrać właściwe do swojej bramy i kiedy powinno się je wymienić.

Do czego właściwie służą uszczelki?

Uszczelki, zgodnie z nazwą, służą do uszczelniania różnego rodzaju otworów i szpar. Najczęściej używa się ich w celu zapewnienia izolacji termicznej okien i drzwi, jednak warto pomyśleć także o uszczelkach do bram garażowych – pamiętamy o nich rzadziej, niż o innych, a źle ocieplony garaż może obniżać wydajność energetyczną całego domu. Poza funkcją termoizolacyjną uszczelki zabezpieczają wrota, a także zapobiegają dostawaniu się do garażu wilgoci – jest to szczególnie istotne, jeżeli trzymamy w garażu nie tylko samochód, ale np. rowery czy narzędzia. Warto więc zadbać o szczelność drzwi garażowych.

Żywotność uszczelki zależy od warunków, w jakich pracuje i materiału, z jakiego jest wykonana. Guma najczęściej idealnie uszczelnia, natomiast łatwo się ściera i stosunkowo szybko starzeje. Widać to po pojawianiu się charakterystycznych porów na powierzchni. Równie często stosowanym materiałem jest PVC (znane pod błędną nazwą PCV), które jest od gumy lżejsze i bardziej wytrzymałe na skrajne temperatury i wilgoć.

Kiedy powinno się wymienić uszczelki do bram garażowych?

Każda uszczelka z czasem traci swoje właściwości; wynika to z nacisku i tarcia, jakim jest poddana oraz narażenia na skrajne warunki atmosferyczne (takie jak deszcz, słońce czy mróz). Gdy zorientujemy się, że uszczelka nadaje się do wymiany, najlepiej dokonać jej jak najszybciej. Sama wymiana uszczelki to czynność bardzo prosta i szybka. Wystarczy uchylić bramę i usunąć starą uszczelkę. Założenie nowej jest łatwiejsze, jeżeli posmarujemy profil wrót płynem do naczyń. Jeżeli w naszym garażu jest roleta, to musimy odkręcić rolki prowadzące i delikatnie odchylić segment. Więcej informacji o materiałach, z jakich wykonuje się uszczelki oraz sposobie ich montażu znajdziecie tu: https://firmaskowronski.pl/19/uszczelki-bram-garazowych. Nowe uszczelki bez problemu można kupić zarówno u producenta, jak i w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Producenci dbają o to, by uszczelki do bram garażowych były uniwersalne, warto jednak przed zakupem upewnić się, czy na pewno będą pasować do naszych wrót.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here