Jak użyźnić glebę i to w naturalny sposób, by móc cieszyć się pięknym ogródkiem?

0
1655

Aby rośliny mogły rosnąć bujnie w naszym ogrodzie potrzebna jest gleba zasobna nie tylko w odpowiednią ilość wody, ale również składniki odżywcze, między innymi azot sprzyjający wzrostowi roślin, czy fosfor i potas wzmacniające system korzeniowy. Jak te i inne pierwiastki dostarczać do gleby? Oczywiście stosując odpowiednie naturalne nawozy. Co mamy tutaj do wyboru?

Dżdżownice, czyli biohumus

Biohumus to nawóz organiczny, który można zakupić w sklepie ogrodniczym albo też uzyskać samodzielnie. Powstaje przez rozkład substancji organicznych, resztek roślin i resztek pokarmowych przez dżdżownice kalifornijskie. Aby samodzielnie uzyskać taki nawóz, który skutecznie zwiększa ilość witamin i minerałów potrzebnych do wzrostu roślin, trzeba założyć kompostownik i wzbogacić go o wspomniane dżdżownice. Odpowiednio przygotowane pryzmy i szybko przerabiające resztki dżdżownice doskonale się sprawdzą i szybko ziemia ogrodowa zyska nie tylko pożądane pH, ale również składniki odżywcze.

Piaskowanie,  czyli wzbogacanie ziemi w ogrodzie

Może być tak, że w ogrodzie mamy gliniastą ziemię. W takiej sytuacji sadzenie jakichkolwiek roślin jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Zbitą glebę trudno jest przekopać, a przy podlewaniu woda ma trudność z dojściem do korzeni roślin. Z tego powodu glebę w ogrodzie trzeba wzbogacić, aby była bardziej żyzna. Dlatego przed sadzeniem roślin miesza się ją z piaskiem. Z kolei w przypadku trawnika także wykonuje się piaskowanie nawet raz na sezon. Poprzedza je wertykulacja i aeracja. Ten zabieg także ma służyć rozluźnieniu gleby, która lepiej przyjmuje składniki odżywcze. Zabieg piaskowania trawnika przyczynia się również do wzmocnienia i rozrostu systemu korzeniowego.

Kompostowanie – postaw na ekologię

Kolejnym sposobem, by wzbogacić ziemię w ogrodzie jest kompostowanie. Można wymieszać ziemię, którą ma się w ogrodzie z zakupioną ziemią do ogrodu, ale w takiej sytuacji niekoniecznie uzyska się pożądany odczyn, zwłaszcza jeśli gleba jest mocno zasadowa, a chce się uzyskać odczyn lekko kwaśny lub kwaśny. Jak wiadomo rośliny mają swoje wymagania nie tylko odnośnie spoistości gleby, ale również jej odczynu. Dlatego kompostowanie, które zapewnia również dostarczenie cennych składników próchniczych do gleby jest bardzo ważne. Jak zrobić kompost? Na pewno trzeba zaopatrzyć się w kompostownik. Podstawą kompostu będzie ziemia ogrodowa zakupiona w sklepie. Ale najpierw na dno wykłada się warstwę drenującą czyli drobne gałązki, a dopiero później wspomnianą ziemię. Może być to też torf. Kolejną warstwę mogą już stanowić odpadki kuchenne, np. skorupki jaj czy obierki po włoszczyźnie i jabłkach. Każda warstwa nie powinna mieć więcej niż 20 cm i musi być przełożona ziemią do ogrodu. Można wykorzystać również skoszoną trawę ogrodową, liście. Do kompostu można dorzucić dżdżownice, które będą szybciej rozkładać cząski organiczne. Pamiętaj,  by nie kompostować owoców cytrusowych, ryb, nabiału, popiołu z węgla, czy kolorowych gazet. Kompost nadaje się do użycia po okresie ok.8-9 miesięcy.

Ściółkowanie – prosty sposób na wzbogacenie gleby w próchnicę

Wiele roślin należy ochraniać na zimę, dlatego glebę pod krzewami i niektórymi iglakami się ściółkuje. Ma to również znaczenie estetyczne. Dzięki ściółkowaniu woda nie paruje tak mocno z gleby, zatem korzenie tak szybko się nie przesuszają. Ochrona to nie tylko usypany kopczyk z ziemi ogrodowej, ale przede wszystkim kora drzewna, najczęściej sosnowa, która chroni roślinę, a wraz z kolejnym podlewaniem rozkłada się w sposób naturalny i zasila glebę w próchnicę.

Dodawanie torfu ogrodowego

Musimy jeszcze wspomnieć o dodawaniu torfu ogrodowego. Dzięki niemu również można użyźnić glebę. Gotowe mieszanki torfowe można zakupić w sklepie ogrodniczym. Zapewniają roślinom cenne składniki odżywcze niezbędne do rozwoju. Sprawdzają się zarówno w przypadki roślin, które preferują odczyn kwaśny, jak i tych, które najlepiej czują się w zasadowym środowisku. Dla tych pierwszych należy wybrać torf wysoki, a dla drugich – niski. Jest także torf pośredni, który służy do lekkiego zakwaszania gleby. Torf wysoki można używać do kompostu i w ten sposób powstaje nawóz do warzywnego ogródka.

Jest wiele sposobów na naturalne wzbogacenie gleby. Wcale nie trzeba sięgać po środki chemiczne, by uzyskać plon w warzywnym ogrodzie czy też piękne, zdrowe, bujnie kwitnące rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here