Czy w łazience zawsze trzeba kłaść płytki

W łazience panują specyficzne warunki, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie pomieszczenia domowe. To właśnie tego rodzaju wnętrze narażone jest na wilgoć i działanie wody, a takie zjawiska jeszcze bardziej potęguje niemożność dokładnego wietrzenia łazienki. Od niej również wymaga się, aby była idealnie funkcjonalna, zawsze czysta i uporządkowana. Jeszcze do niedawna podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki były płytki. Były one kładzione nie tylko na podłodze, ale również na ścianach, od podłoża aż do sufitu. Czy w obowiązujących trendach aranżacji łazienek takie zastosowanie jest wciąż obecne? Czy udaje się innym materiałem zastąpić płytki łazienkowe? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Właściwości płytek łazienkowych

Płytki łazienkowe muszą być najlepszej jakości, bo tylko takie będą odpowiednio zabezpieczać podłogę oraz ściany przed niekorzystnym działaniem wody. Co więcej, płytki łazienkowe powinny być odporne na korozję i intensywne użytkowanie, w tym pękanie, ciężar, rysowanie, odbarwianie, szorowanie. Warto, aby można było bez problemu utrzymać je w czystości, dlatego szczególnie zaleca się te o gładkiej strukturze. Ponadto, najlepsze płytki są antypoślizgowe.

Alternatywa dla płytek łazienkowych

Obowiązujące trendy aranżacji łazienkowych wnętrz, zakładają nie tylko kładzenie płytek łazienkowych nie w całym pomieszczeniu, ale tylko w jego części, która jest najbardziej narażona na działanie wody. Okazuje się, że chociaż płytki wciąż pozostają tym tradycyjnym elementem aranżacji salonów kąpielowych, to dzisiaj można znaleźć ich dobry zamiennik.

Zamiast klasycznych płytek łazienkowych można zastosować naturalny kamień. Coraz częściej wykorzystuje się też cegłę, chociaż ta musi być odpowiednio zabezpieczona. W łazience sprawdzi się również naturalne drewno, które wcześniej zostało dobrze zaimpregnowane. Wymienione materiały doskonale sprawdzają się w łazienkach urządzanych w stylu klasycznym, aby nadać im nietuzinkowego designu. Są też podstawowym dekorem w łazienkach retro, skandynawskich i loftowych.

Inwestorzy, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania i innowacyjny wygląd łazienkowej przestrzeni, coraz chętniej wykorzystują w tym wnętrzu szkło hartowane albo beton. Świetnie sprawdzają się również specjalne tapety o właściwościach, dzięki którym są odporne na wilgoć oraz wodę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo istnienia alternatyw dla płytek łazienkowych, to właśnie one są najlepszym materiałem wykończeniowym. Są trwałe, odporne na niekorzystne czynniki, z powodzeniem przetrwają kilkanaście lat, do tego udaje się je łatwo utrzymać w czystości. Nie wymagają też dodatkowego zabezpieczania, impregnacji ani renowacji. Co więcej, mogą stanowić świetny element dekoracyjny, ponieważ wybór płytek jest naprawdę szeroki. Z łatwością udaje się je dobierać, uwzględniając preferowany rozmiar, kolor, strukturę oraz wzornictwo. Cieszy również ich atrakcyjna cena, inwestycja w płytki łazienkowe nie wymaga dużego nakładu finansowego, biorąc pod uwagę ich jakość i wszechstronne właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here