Tak, już niedługo spełni się marzenie o posiadaniu własnego domu. Z malutkiego mieszkanka w końcu będzie można przenieść się do innego miejsca, gdzie dla nikogo nie zabraknie miejsca. Zanim jednak to nastąpi, należy dokonać budowy domu. Zanim nastąpi wmurowanie przysłowiowego „kamienia węgielnego” po inwestycję budowlaną potrzebny będzie dobry projekt domu. Dzisiaj do wyboru mamy gotowe oraz indywidualne projekty domów. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek z nich, musimy wiedzieć, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę wybierając projekt dla siebie.
Faza pierwsza
Projekt domu można stworzyć w prosty sposób. Musimy mieć pewność, że całość będzie jednak dobrze zaplanowana, dzięki czemu powstanie solidna konstrukcja budowlana, która będzie w stanie przetrwać lata. Należy wybrać odpowiednie biuro architektoniczne, które będzie odpowiedzialne za przygotowanie wszystkiego. Architekci muszą cechować się profesjonalizmem, rzetelnością, wiedzą, solidnością oraz umiejętnością dopasowania się do wyznaczonych terminów.
Do tego otwartość na sugestie, jakie zawsze będą wypływać od klienta. W końcu ma być to dom z marzeń klienta, a nie tylko wizja architektoniczna obcej osoby. Przy czym biuro architektoniczne musi być gotowe na to, że nie raz będzie musiało ingerować, jeżeli marzenia klientów będą nierealne do spełnienia. Rzetelność biura na pewno potwierdzają certyfikaty, dyplomy i przede wszystkim OPNIE KLIENTÓW!
Projekt domu
Zanim powstaną poszczególne projekty domów, całość należy dopasować do działki, gdzie wszystko ma stanąć. Biuro architektoniczne musi poznać to miejsce, uwzględnić wszystkie wymiary działki, które należy uwzględnić w przyszłościowym projekcie. Do tego w wielu przypadkach należy skorzystać z pomocy geologa, ponieważ stabilność gruntowa działki może być nie pewna. To wszystko pomoże na stworzenie domu, którego proporcje będą odpowiednie względem posiadanej działki.
Faza druga
Ekonomiczny projekt domu – wszystkim zależy na finansach. Po sporządzeniu pierwszego projektu należy go dokładnie przeanalizować, aby uwzględnić ewentualne obniżenie kosztów. Czasem istnieje możliwość zastosowania innych, korzystniejszych rozwiązań, dzięki czemu koszt całościowej budowy będzie jeszcze niższy. Do takich „zamienników” zalicza się przykładowo: odpowiednie zaplanowanie pionów, poręczny kształt domu (im mniej załomów, wykuszy – tym lepiej), zastosowanie dachu dwuspadowego, itd. Współpracując z biurem projektowym należy zapytać o ekonomiczne rozwiązania, dzięki czemu pieniądze będzie można przeznaczyć na inny cel.
Dużą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na postawienie takich konstrukcji budowlanych, których koszt postawienia jest wysoki. Nie można jednak zapomnieć o tym, że przyszłościowe koszty eksploatacji będą o wiele niższe. To co wydamy teraz, uda nam się zaoszczędzić z ogromną nadwyżką w przyszłości. Należy dowiedzieć się jakie są możliwości postawienia takiego domu, jeżeli planujemy zbudować wymarzone miejsce na ziemi.