Pora na remont generalny

Szacuje się, że typowa polska rodzina remontuje mieszkanie raz na 10 lat. Czy jest to odpowiedni przedział czasu? Tak naprawdę trudno to oszacować, ponieważ każdy mieszka inaczej. W domach, gdzie bawią się małe dzieci lub przebywają też zwierzęta choćby ściany mogą szybciej wymagać malowania. Z kolei jeśli mamy tanią wykładzinę na podłodze trzeba będzie ją szybciej zmienić niż drewniane deski. Jednakże czasem już ewidentnie widać, że w mieszkaniu potrzebne będzie solidny remont.

Czy to już czas na remont generalny?

Niestety zdarzają się sytuacje, w których dosłownie widzimy, że potrzebny będzie większy remont. Samo odświeżenie ścian może nie być wystarczające, gdy na suficie widać zacieki, farba wręcz się łuszczy w niektórych miejscach, czy podłoga zaczęła mieć głębokie rysy lub rozdarcia. Wtedy warto od razu zabrać się za kompleksowe prace. Może się też zdarzyć, że powodem remontu będzie wymiana rur czy instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji trzeba się wręcz liczyć z dużą ilością prac naprawczych, a potem wykończeniowych, aby ładnie zamaskować kable czy rury w ścianach. A potem dopiero można przejść do malowania i urządzania wnętrza.

Jak zaplanować remont?

Jeżeli nie odświeżaliśmy mieszkania od ładnych kilku lat dobrze jest wypisać sobie wszystkie mankamenty. Może to być np. brudna ściana do pomalowania, odpadające kafelki w łazience, rozdarta wykładzina w przedpokoju czy nawet drobne rzeczy jak: wymiana kinkietu na nowy. Dzięki temu zobaczymy jakie prace nas czekają i ile mniej więcej mogą kosztować, oraz co równie ważne, ile potrwa remont.

Mając listę prac można je uszeregować od najbardziej inwazyjnych, do wręcz kosmetycznych. Przykładowo, jeśli chcemy wymienić wykładzinę warto zdjąć najpierw starą, pomalować ściany i sufit i dopiero założyć nową. W ten sposób nie pobrudzimy podczas malowania nowej podłogi. Wszystkie prace warto planować w ten sposób. Im więcej komplikacji i sprzątania po nich, tym bardziej powinniśmy wykonać je jako pierwsze. A następnie przejść do kolejnych, aż skończymy na dekoracji wnętrza. Warto zaznaczyć, że w przeprowadzeniu metamorfozy może pomóc specjalistyczna firma, którą najprościej odszukać pod hasłem remonty Kielce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here