Oświetlenie w stylu industrialnym – najważniejsze cechy

Styl industrialny cieszą się ogromną popularnością. Łączy w sobie nowoczesny minimalizm, zastosowanie naturalnych materiałów, oraz oryginalne, ocieplające wnętrze oświetlenie. Światło, jako element wyposażenia, odgrywa decydującą rolę w tego typu aranżacjach.

Sposób na ocieplenie wnętrza

W stylu industrialnym chodzi przede wszystkim o oddanie klimatu mieszkań loftowych z lat 60.XX wieku. Wówczas były to pozostałości po upadłych fabrykach, które zasiedlali głównie artyści. Dlatego do dzisiaj w tym stylu dominują otwarte przestrzenie, wysokie sufity, surowe ściany, cegła, metal, beton, oraz elementy kojarzące się z przemysłem. Obecnie stosuje się go również wyłącznie w niektórych, wybranych elementach wyposażenia, co jest określane mianem soft loftu.

Mieszkania industrialne same w sobie są dość surowe. Dominuje cegła, a także kamień, metal, szkło i drewno. Mile widziane są żelazne konstrukcje, odsłonięte rury, oraz wszelkiego rodzaju starocie, np. maszyny do szycia. Wszystko to sprawia, że w loftach wyjątkowo potrzebujemy czegoś, co ociepli całość i doda jej nieco domowej przytulności. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku odpowiednie, industrialne oświetlenie.

Oprawy vintage

Szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy o minimalistycznej, a przy tym dość surowej formie. W tym celu wybierz modele w kolorze stalowym lub czarnym. Równie ciekawą opcją, zwłaszcza jako oświetlenie dodatkowe, są dekoracyjne żarówki w formie kul, rurek, świeczek, czy baniek. Prezentują się niezwykle oryginalnie i urozmaicają wygląd każdej lampy. Dodatkowo podkreślą ich industrialny styl. Takie produkty znajdziesz np. w kolekcjach firmy Nowodvorski.

Bardzo dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju reflektory oraz wyjątkowe lampy wiszące, wyglądające np. jak latarnia, albo ze stylowymi, widocznymi żarówkami o ciekawym zabarwieniu. W kolekcji Nowodvorski znajdziemy też plafony z kloszem wykonanym ze stalowych prętów w czarnym lakierze, z gilzą oprawki w kolorze miedzi. Taka oprawa, zestawiona ze wspomnianymi powyżej, dekoracyjnymi żarówkami, pozwoli uzyskać wyjątkowo industrialny klimat.

Gdzie szukać lamp do wnętrz industrialnych?

Oczywiście w każdym mieszkaniu potrzebujemy przynajmniej kilku różnych źródeł światła. W pomieszczeniach loftowych, czyli z założenia dość przestronnych, łączących np. kuchnię z salonem, niezbędne jest zastosowanie jednej lampy dominującej (np. w centralnym punkcie sufitu lub nad stołem), oraz mniejszych opraw dodatkowych. Nawet jeżeli wnętrze jest raczej niewielkie, warto wprowadzić do niego przynajmniej dwa różne źródła światła, dzieląc w ten sposób pomieszczenie na strefy użytkowe.

W związku z tym, zakup designerskich lamp do każdego pokoju może wydawać się dość kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście, w dobie Internetu mamy dostęp do opcji korzystniejszych cenowo, niż ma to miejsce w sklepach stacjonarnych. Korzystając z usług firm działających online zyskujemy też o wiele szerszy wybór produktów. Przykładem miejsca, w którym znajdziemy lampy industrialne (m.in. właśnie od marki Nowodvorski) w atrakcyjnych cenach, jest elektromag.pl. Im więcej zakupionych w sklepie przedmiotów, tym większy rabat udzielany na pojedyncze zakupy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here