magazyn

Każdy właściciel i manager magazynu/warsztatu zdaje sobie sprawę, jak ważną sprawą jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni przeznaczonej do przechowywania. Dotoczy to każdej kategorii magazynu – budowlanego, ogrodowego, z emaliami, chemikaliami, medycznego lub dowolnego innego. By maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto stosować nie tylko meble magazynowe, ale też artykuły dodatkowe – jak skrzynki i pojemniki. Poniżej podpowiadamy – jakie rodzaje akcesoriów do przechowywania wybrać, by przestrzeń była optymalnie zorganizowana.

Skrzynki i pojemniki na narzędzia i drobne przedmioty – jak znaleźć te właściwe

Od czego zależy wybór skrzynek i pojemników? Przede wszystkim – od typu i rozmiarów przedmiotów, które będziemy w nich przechowywać. W przypadku przedmiotów trwałych, nie wymagających izolacji od powietrza, warto wybierać przede wszystkim skrzynki i pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych.

Dobrym wyborem są mieszanki polimerów, wyjątkowo wytrzymałe, zwłaszcza w porównaniu do drewnianych skrzynek. Dłużej zachowują przydatność oraz są łatwiejsze w czyszczeniu. Są także odporne na chemikalia i wilgoć, a ponadto tanie.

Warto zwrócić uwagę na ilość ścianek w danym pojemniku. Do przechowywania obiektów sypkich (np. śrubek w marketach budowlanych), które sprzedawane są na wagę, warto wybrać pojemniki z trzema ściankami lub z otworem od frontu. Umożliwia to łatwy dostęp do znajdujących się wewnątrz obiektów.

Pojemniki przydatne – czyli jakie?

Do przechowywania narzędzi i drobnych elementów, polecamy pojemniki z przedziałami i przegrodami. Warto wybrać pojemniki w różnych kolorach, co pozwoli łatwo odnaleźć interesujący nas obiekt. Pojemniki magazynowe są niezastąpione w utrzymywaniu porządku w warsztatach, magazynach i halach produkcyjnych.

Wiele dostępnych modeli można nie tylko stawiać na regałach, ale także ustawiać jeden na drugim, tworząc kilkupiętrowe półki. Można je również mocować do listwy, tablic ściennych oraz transporterów. Pomocna może być również obecność uchwytów po bokach lub od górnej strony, a także odsuwana lub odpinana pokrywa.

Przechowywanie bardziej „skomplikowane”

Modułowość pojemników do przechowywania to ich zdecydowana zaleta. Zwłaszcza, jeśli szukamy rozwiązań dedykowanych do dużej ilości małych przedmiotów. Możliwość łatwego odnalezienia interesującej nas śrubki, nakrętki lub wiertła, o konkretnym rozmiarze, jest pomocna nie tylko w sklepie, ale również warsztacie.

Dedykowane do nich pojemniki to przede wszystkim organizery wyposażone w kilka lub kilkanaście kubełków. Znajdziemy rozwiązania o różnych rozmiarach przegródek i kształcie. Uniwersalnym wyborem są organizery Qbrick, w których przegródki są prostokątne. Można je łączyć z sobą, tworząc bardziej rozbudowane, większe pojemniki.

W przechowywaniu wielu drobnych, precyzyjnych narzędzi, istotna jest także izolacja od czynników zewnętrznych. W tym celu warto wybrać pojemniki z pokrywami na przegródkach, zabezpieczone elastyczną uszczelką. Uniemożliwi ona wnikanie pyłu, kurzu, a także wilgoci.

Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych elementach ułatwiających organizację przechowywanych przedmiotów. Są to przede wszystkim tablice naścienne, na których możemy zawieszać pojemniki i różnego typu akcesoria. Warto wybierać wersje modułowe, pozwalające na połączenie z innymi tablicami – tworząc w ten sposób dłuższe ciągi półek. Pomocne bywają również listwy naścienne pozwalające na zamocowanie pojemników. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here