Jesienne dni wciąż potrafią być ciepłe i przyjemne. Gdy pogoda dopisuje, chętnie spędzamy czas, łapiąc ostatnie promienie słońca na tarasie. Warto zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie tej przydomowej strefy, żeby zapewnić sobie komfort oraz zbudować piękną, jesienną aranżację. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i z czego warto korzystać, żeby praktycznie i estetycznie oświetlić taras jesienią? Kilka wskazówek zaprezentujemy poniżej.
Oświetlenie tarasu jesienią – do czego służy?
Choć złota, polska jesień bywa naprawdę piękna, to niestety każdy dzień jest coraz krótszy. Jeśli pragniemy zatem korzystać z tarasu również po zapadnięciu zmroku, musimy zaopatrzyć się w rozmaite źródła światła, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się po tarasie oraz umożliwią relaksowanie się w tej przestrzeni.
Warto również zauważyć, że zwłaszcza jesień i zima to czas, gdy zwłaszcza przy pomocy oświetlenia tworzy się piękne dekoracje na tarasach. W momencie gdy rośliny powoli obumierają, można w ten sposób dodać nieco ciepła, koloru i piękna tej przydomowej przestrzeni.
Różne oblicza źródeł światła na taras
Na tarasach można wykorzystywać trzy typy rozwiązań oświetleniowych. Większość osób decyduje się na wprowadzenie punktów świetlnych włączonych do domowej instalacji elektrycznej. Są praktyczne i wygodne, gwarantują stały dostęp do światła.
Oprócz nich można zdecydować się również na inne rozwiązania. Zalicza się do nich: lampy solarne oraz lampiony i świeczniki.
Lampy solarne w ogrodzie – światło, oszczędności i ekologia
Lampy solarne cieszą się sporą popularnością już od kilku sezonów. Nowoczesne konstrukcje wykazują się jednak sporą wydajnością oraz niezmiernie ciekawym wzornictwem.
Produkty tego typu w ciągu dnia kumulują energię słoneczną, zbieraną w akumulatorach, a następnie przetwarzaną w światło. Dzięki temu można doświetlić ścieżkę dojścia na taras lub stworzyć przyjemne oświetlenie wzdłuż krawędzi tarasu, minimalizując przy tym koszty oświetlenia. Takie rozwiązanie jest zatem niezmiernie przyjazne dla domowego budżetu. Ma też wielkie znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.
Mankamentem tego oświetlenia jest oczywiście całkowite uzależnienie źródeł światła od ilości promieni słonecznych. Niestety wiadomo, że jesień w naszym klimacie bywa kapryśna, a dni są na tyle krótkie, że nie zawsze akumulatory zbierają wystarczającą ilość energii do długofalowego działania.
Lampy włączone do instalacji elektrycznej
Na tarasach chętnie wykorzystuje się łatwy dostęp do domowej instalacji elektrycznej. Umieszcza się zatem na elewacji budynku kinkiety lub oczka wpustowe. Dostarczają sporo światła i nie są zależne od warunków zewnętrznych. Tak długo, jak mamy dostęp do prądu, możemy korzystać z oświetlenia tarasu.
W przypadku urządzeń elektrycznych, montowanych w przestrzeniach narażonych na działanie wilgoci oraz zalanie wodą, trzeba stawiać na modele wodoszczelne, o wysokim współczynniku ochrony IP. Dotyczy to zarówno kinkietów, lamp technicznych oraz lamp wiszących, które w obecnym sezonie chętnie wprowadza się na zadaszonych tarasach. Tę samą zasadę należy zastosować w przypadku dobierania akcesoriów do sieci elektrycznej. Bezpieczne użytkowanie lamp zewnętrznych zapewnią specjalne gniazdka oraz inne elementy dodatkowe, które można znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/.
W lampach zewnętrznych można stosować energooszczędne źródła światła, które pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki, a równocześnie dają więcej światła niż lampy solarne.
Lampiony i świece – budowanie nastroju
Przytulny klimat na tarasie można także zbudować, stosując lampiony lub świece. Dzięki nim tworzy się niesamowitą atmosferę i dekorację tej przydomowej przestrzeni. Mogą się one przydać zwłaszcza do tworzenia ozdób okolicznościowych, na przykład na Halloween, Mikołajki lub Boże Narodzenie.
Trzeba jednak pamiętać, że są to produkty najmniej trwałe spośród wszystkich wymienionych dotychczas. Papierowe lampiony nie są odporne na działanie wilgoci, a jeśli dojdzie do zalania świec wodą, zapalenie ich może być sporym problemem. Równocześnie tego typu oświetlenie daje niewiele światła. Warto je zatem stosować przede wszystkim jako element dekoracyjny lub oświetlenie dodatkowe, wspierające jedno z wcześniej wymienionych rozwiązań.
Oświetlenie tarasu – piękno, oszczędności i funkcjonalność
W sklepach można znaleźć wiele produktów, które nadają się do oświetlenia tarasu. Warto decydować się na rozwiązania, łączące w sobie trzy kluczowe cechy – maksymalną funkcjonalność, walory estetyczne oraz oszczędność.
W ten sposób stworzymy idealną, przytulną i po prostu piękną przestrzeń do relaksu, spełniającą wszystkie normy bezpieczeństwa. Równocześnie nasz domowy budżet znacząco na tym nie ucierpi.