Nowe życie starych mebli.

Wystrój swojego mieszkania nie często poddaję spektakularnym metamorfozom. Niestety nie stać mnie, by co kilka nawet lat zmieniać meble, kanapy. Choć czasem wystarczy dodać tylko kilka małych elementów do naszego wnętrza, by zyskało ono nowe oblicze. Czasem oczywiście, jak każda kobieta, potrzebujemy zmian i nie wystarczy wtedy już tylko kilka detali lub zmiana miejsca kanapy, czy stolika kawowego. Czy jeśli raz zakupimy meble do jakiegoś pomieszczenia, to jesteśmy skazani obcować z nimi przez kilka/kilkanaście a nawet i kilkadziesiąt lat? No nie! I wcale nie musimy ich wymieniać na nowe. Dzisiejszy rynek jest pełen firm, zakładów, które produkują piękne nowe meble. Jednak pamiętajmy, że właśnie nowe nie zawsze znaczy lepsze. Niestety istnieje również wiele sklepów, które oferują gotowe meble. Nie chce generalizować, jednakże nie mam miłych wspomnień z takowymi meblami. Ich żywotność nie jest długa. Fakt ich cena również nie była wygórowana, jednakże ja mam akurat tak, że przywiązuje się do rzeczy, w tym także do mebli. Szkoda mi za każdym razem czegoś, co muszę wyrzucić. Dlatego rzadko pozbywam się rzeczy, ale nie myślcie sobie, że jestem typową osobą, która zbiera wszystko na potęgę. Nie, po prostu, jak coś mi się znudzi to albo to sprzedaje albo oddaje lub wymieniam. Najczęściej staram się najpierw, zanim się czegoś pozbędę, dać danej rzeczy drugą szansę. I tak jest z meblami. Kiedy postanawiam zmienić wystrój moich pomieszczeń, myślę o tym, jak nadać im nowego wyrazu. A możliwości jest naprawdę wiele.
Najwięcej roboty mam z meblami moich dzieci. Są one zazwyczaj obklejone różnymi naklejkami, znaczkami. A w końcu dzieci przecież dorastają i nastolatce stanowczo nie podoba się biurko, powyklejane lalkami barbie. Na pewno nie tylko ja mam podobne problemy, jednak ja mam sprawdzone sposoby na to, jak usunąć naklejki z mebli. Sama naklejka zazwyczaj dosyć szybko odchodzi od powierzchni, kiedy ją podważymy np. paznokciem. Problemem są mało estetyczne białe kawałki, pozostałości naklejki wraz z klejem, który często jest bardzo oporny. Zanim przystąpimy do misji ratowania mebli, pamiętajmy o tym, by uważać na powierzchnię mebli. Często niektóre środki lub sposoby mogą skutecznie oszpecić sam mebel. Moje sposoby na odklejenie naklejek to:
– gąbka i woda – mocno nawilżam całą powierzchnię naklejki, najlepiej przyłożyć nasączoną gąbkę do naklejki i chwilę tak potrzymać. Woda może być zwykła, lekko ciepła, jednakże możemy użyć również wody z płynem do naczyń, który dodatkowo może rozpuścić klej. Po usunięciu naklejki trzeba pamiętać tylko o dokładnym osuszeniu mebli, by nie poddawać go szkodliwemu działaniu wody.
– suszarka – podgrzewamy naklejkę przez około 2-4 minuty suszarką, następnie zazwyczaj wystarczy użyć jeszcze zwilżonej gąbki, by pozbyć się resztek naklejki
– ocet, soda oczyszczona – do opornych naklejek używam nie zastąpionych środków, jakimi są ocet i soda oczyszczona. Można z nich zrobić specjalną pastę i przy użyciu delikatnej szczoteczki, nanieść ją na naklejkę. Czekamy chwilę, aż wchłonie się ten preparat. Następnie delikatnie można poszorować fragment mebla z naklejką.
– środki sklepowe – do mocno opornych naklejek, stosuje kupne preparaty, takie jak np. odtłuszczacze wykorzystywane w kuchni. Można wykorzystać także zmywacz do paznokci, płyn do okien lub typowe preparaty przeznaczone do zadań specjalnych. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać. Sklepowe środki zawierają różne chemiczne dodatki, które mogą uszkodzić nasze meble i wtedy rzeczywiście mogą nadawać się już tylko do wyrzucenia.
Kiedy pozbędziemy się niechcianych naklejek z mebli, możemy szukać inspiracji, by dać im nowe życie. Pomysłów jest wiele, tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Najprostszym sposobem, by odnowić stare meble jest pomalowanie ich. Na rynku jest dostępnych wiele farb, które są przeznaczone do drewna, ale i także innych powłok, z których mogą być wykonane meble. Zanim przystąpimy do nakładania farby. musimy wiedzieć w takim razie z czego jest nasz mebel. Czy to drewno, laminat, fornir etc. Później zastanawiamy się, jaki chcemy uzyskać efekt. Czy zależy nam na oporności na zarysowania, farby bezpiecznej dla dzieci, farby przeznaczonej do odrestaurowania antyków? Sam widzisz, jaki jest ogromny wybór. Najpopularniejsze farby to:
– farba akrylowa – popularna, szybko schnie
– farba ftalowa – dość długo schnie, jednakże jest bardzo oporna na zarysowania, ścieranie
– bejca – jest to impregnat do drewna, który nadaje naturalny kolor drewnu, podkreślając np. słoje
– farba kredowa – bezpieczna dla dzieci,środowiska, służy do postarzania mebli, podkreślenia piękna antyków
– emalia akrylowa do drewna
– lakier olejny – ochrania pomalowane powierzchnie, jest odporny i nie odbarwia się od światła słonecznego.
Kolejnym pomysłem na nadanie nowego wyrazu naszym starym meblom, jest pokrycie ich np. okleiną lub tapetą do mebli. Na rynku można bez problemu już kupić akcesoria do tego, jednakże musimy pamiętać, że będzie wymagało to od nas dużego zaangażowania. Pomimo tego efekty mogą być naprawdę spektakularne. Dodatkowo taki mebel, wykonany samodzielnie przez nas, rzeczywiście będzie unikatowy i oryginalny.
Osoby, które raczej nie mają zmysłu artystycznego lub po prostu maja do takich prac dwie lewe ręce, mogą skorzystać z opcji np. wymiany samych frontów mebli. Jest to na pewno tańsza opcja, niż wymiana całkowita mebli. Efekt jest w sumie taki, jak byśmy zakupili całkowicie nowe meble.
Meble to rzeczy, które rzeczywiście stosunkowo rzadko podlegają wymianie. Wynika to na pewno z tego, że nie każdego stać na częstą wymianę ich. Z drugiej strony, nie ukrywajmy, iż meble nie są również rzeczami, które mogłyby się też, tak szybko zużywać, by wymieniać je co roku. Jeśli natomiast rzeczywiście zależy nam na odświeżeniu wizerunku pokoju, kuchni, to warto pomyśleć o samodzielnym odrestaurowaniu ich. Nie powinniśmy wyrzucać czegoś, co nie jest zepsute. Po za tym, meble, które sami pomalujemy, okleimy, zyskają duszę, są niepowtarzalne i oryginalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here