Czy zastanawialiście się kiedyś, jak będą wyglądały meble za 100 lat? Pewnie słysząc to pytanie od razu wyobrażacie sobie mocno futurystyczne kształty o niebanalnej kolorystyce i niesamowitych funkcjach. A czy wiecie, jak ludzie z początku XX wieku wyobrażali sobie meble w XXI wieku? Czy wiedzieli, jak będą wyglądały nowoczesne meble?
Odpowiedź na to brzmi oczywiście, że nie. Kiedyś meble były robione praktycznie tylko wyłącznie z drewna. Nie było jeszcze plastików ani innych imitacji tego surowca. Powodowało to często, że wszystko było łatwopalne. Ówcześni ludzie pewnie także wyobrażali sobie meble przyszłości jako stwory o dziwnych kształtach. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Nowoczesne meble wcale nie różnią się tak wiele z zewnątrz od tych starych z lat 50-tych. Czy nic się nie zmieniło? Zmieniło się i to wiele. W takim razie, jakie zmiany zaszły w przemyśle meblarskim na przestrzeni ostatnich lat?
1) Zmiana materiałów wykonania. Jest to jedna z większych i ważniejszych zmian. Meble coraz rzadziej wykonywane są z drewna lub tylko z drewna. Te tańsze odpowiedniki często są produkowane z plastików lub materiałów drewnopochodnych. Co to powoduje? Przede wszystkim konstrukcje są lżejsze. Nadają się także do łatwiejszego montowania i przesuwania. Nie musimy już zatrudniać specjalistów do montowania. Nowoczesne meblem możemy przeważnie zmontować sami. Gdy kupujemy komplet mebli nie musimy także zastanawiać się szczególnie nad ich transportem. Nie potrzebujemy do tego ogromnego tira i zgrai osiłków. Dlaczego? Ponieważ nowoczesne meble składają się w bardzo małe pudełka. Nie ma więc żadnego problemu z ich transportem i wnoszeniem na piąte piętro.
2) Funkcjonalność. Kolejną bardzo ważną zmiana związaną z meblami jest zmiana ich funkcjonalności. Zmieniła się ich pojemność. Mimo podobnych wymiarów możemy zmieścić w szafkach o wiele więcej niż mogliśmy zmieścić kiedyś. Dlaczego? Ponieważ między innymi zmieniły się stelaże na których montowane są blaty. Jest to jak najbardziej spowodowane rozwojem techniki i nauki. Tak, właśnie tak. Nie spodziewaliście się, że nauka może wpłynąć także na meble? Nic bardziej mylnego – jak najbardziej może a nawet musi! Spieszymy z wytłumaczeniem. Wiele zmieniło się od lat 50-tych ubiegłego wieku w naszej wiedzy na temat materiałów, ich konstrukcji i badania ich odporności na czynniki zewnętrzne i przykładane siły. Teraz nie musimy jako stelaża używać masywnego i ciężkiego drewna czy bardzo ciężkiej stali. Wynaleziono i opracowano nowe materiały, które mają takie same lub jeszcze lepsze parametry wytrzymałościowe jednak charakteryzują się mniejsza objętością z zarazem o wiele mniejszą gęstością. To, że zmniejszyła się gęstość powoduje zmianę wagi – materiały są lżejsze. To wpłynęło na funkcjonalność naszych mebli. Mamy więcej miejsca – szafki są o wiele bardziej pojemne niż były w poprzednim wieku. Ma to za sobą daleko idące skutki. Potrzebujemy teraz mniej mebli aby zmieścić tę samą lub większą ilość rzeczy, które posiadamy. Jest to jak najbardziej zmiana na plus. Jednak nie wszystkie zmiany w funkcjonalności naszych mebli są pozytywne. Często materiały, które są stosowane do produkcji nowoczesnych mebli są wytwarzane w sposób zanieczyszczający środowisko i zakłócający jej naturalną gospodarkę. Także produkcja plastików i innych materiałów drewnopochodnych powoduje produkcje pyłów i toksycznych gazów. To wszystko ma wpływ na jakość powietrza i globalne ocieplenie
3) Kolorystyka i wykończenie. To może dość banalne, ale czy przyglądaliście się kiedyś meblom waszych dziadków? Są one często kolory brązowego z polakierowanym na mocny połysk frontem. Wygląda to kiepsko, prawda? Dzisiejsze nowoczesne meble już tak nie wyglądają. Strona artystyczna zmieniła się całkowicie. W dzisiejszych czasach dominują kolor biały , czarny oraz odcienie szarości. To wszystko spowodowane jest coraz bardziej powszechnym nurtem minimalistycznym. Wszystkie futurystyczne przyrządy i narzędzia zaczynają podążać w tym samym kierunku – nie tylko meble. Czy ten trend zostanie z nami na dłużej? Może tak być. Dlaczego? Ponieważ coraz bardziej utożsamiamy się z zasadami „zero waste” czy „ecofriendly”. Te zasady powodują, że będziemy musieli dążyć do coraz większego minimalizmu.
4) Cena. Czy nie uważacie, że cena mebli znacząco się zmieniła? Jeżeli na to pytanie odpowiedzieliście „tak” to macie racje. Ale ta cena wzrosła czy zmalała? Odpowiedź na to pytania może wydawać się dziwna, ponieważ brzmi – wzrosła oraz zmalała. Ale jak mamy to rozumieć? Nowoczesne meble możemy teraz podzielić na dwie zasadnicze kategorie: kiepskie i tanie oraz bardzo dobrej jakości ale drogie. Te tanie są o wiele tańsze niż te, które były produkowane lata temu. Spowodowane jest to jakością materiałów i wykończenia. Nie są one w stanie wytrzymać tak wielu lat jak meble dziadków – wytrzymują maksymalnie do 5 lat. Tyle tez gwarancji udziela nam producent. Meble te produkowane są z reguły w Chinach lub Tajwanie. Niska cena spowodowana jest niską ceną słabych jakościowo surowców oraz bardzo tania siłą roboczą. Mamy też drugą kategorię mebli – drogie. Te natomiast są o wiele droższe niż te z poprzednich lat. Jakość użytych materiałów jest całkowicie inna niż tych tanich. Meble tego typu są w stanie wytrzymać nawet 50 lat. W najlepszych salonach są udzielane gwarancje nawet na 25 lat! Dużo, prawda?
Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie. Jakie meble warto kupić? Tanie, które zniszczą się po maksymalnie pięciu latach użytkowania czy wydać więcej pieniędzy ale mieć za to porządne meble na lata. Odpowiedź jest prosta! Warto wybrać te droższe. Wydamy więcej ale mamy solidną jakość oraz pewność, że ich wykonanie nie powoduje naruszania środowiska naturalnego. To bardzo ważne! Jeżeli chcemy zadbać o naszą planetę to zmiany nawyków musimy zacząć od siebie! Jest to podstawowy warunek! Jednak czy każdy może pozwolić sobie na drogie meble? Może nie każdy, jednak jest jeszcze jedno małe udogodnienie. Drogie meble często mają możliwość zakupu ratalnego co powoduje, że nie odbije się to tak strasznie na naszej kieszeni.