Mądre przechowywanie

Każdy z nas chciałby przechowywać swoje rzeczy mądrze, estetycznie i skutecznie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że cały nasz dobytek powinien się w szafach i komodach mieścić; ponadto dobrze by również było, gdyby nie zajmował zbytnio dużo miejsca, by nie wypełniał całej dostępnej przestrzeni; i na koniec wszystko powinno się rzecz jasna prezentować schludnie, estetycznie, ładnie – powinno być więc skrupulatnie posegregowane i dokładnie poukładane (i poskładane, jeśli mowa o ubraniach), by cieszyło oko. Nasze domy powinny być bowiem zarówno funkcjonalne, jak i ładne i estetyczne. Jedno drugiego wcale przecież nie wyklucza, choć wielu osobom tak się właśnie często wydaje. Nic bardziej mylnego. Poniżej przedstawimy Państwu kilka pomocnych sposobów, dzięki którym uda się zapanować nad naszym dobytkiem i sprawić, by w domowym zaciszu znów zapanował porządek i ład.

1. Prawdziwa układanka
Jeśli chodzi o przechowywane w szafach ubrania, kluczem do sukcesu jest ich skrupulatne składanie w kosteczkę. Rzecz jasna część z nich wisi zapewne na wieszakach, jednak nie zapominajmy, że – po pierwsze – rzadko się zdarza, żeby komuś udało się zmieścić wszystkie ubrania na wieszakach, oraz po drugie – nie wszystkie ubrania da się w ten sposób przechowywać. Choć w tej pozycji większość ubrań ma najlepsze warunki do bycia przechowywanymi – gdyż nie mną się, nie niszczą, są widocznie wyeksponowane – zdarzają się też jednak takie, którym zwisanie z wieszaka zdecydowanie szkodzi. Weźmy na przykład eleganckie, cieniutkie damskie bluzeczki – niejednokrotnie są one wykonane z tak delikatnych materiałów, że zwisanie z wieszaka sprawia, iż wspomniany materiał rozciąga się, zaś samo ubranie znacznie deformuje – w dodatku nieestetycznie. Najbardziej przechowywanie na wieszaku służy T-shirtom, które dzięki temu nie mną się, a oprócz tego są zawsze widoczne, dzięki czemu dokładnie widzimy, z czego wybieramy i nie musimy przekopywać się przez całą stertę ubrań, by znaleźć naszą jedną wybraną, wypatrzoną i wymarzoną w tym momencie koszulkę. Brzmi świetnie! Jak już jednak wspominaliśmy, nie każdy ma możliwość przechowywania każdego swojego T-shirtu na wieszaku. Jak wtedy poradzić sobie z tą sytuacją? Cóż, przede wszystkim wybrać sobie jedną sprawdzoną, skuteczną technikę składania ubrań, następnie nauczyć się jej, a potem składać wszystkie ubrania dokładnie w ten sposób. Jak można się tego nauczyć? Cóż, wystarczy przeszukać internet, który wprost pęka w szwach od tego typu tutoriali. Każdy będzie w stanie wybrać spośród nich coś dla siebie!

2. Zacznij od porządku w szafie!
Jak wiadomo, dobrze zorganizowana szafa znacznie ułatwia nam utrzymanie w niej porządku. Jak więc zorganizować szafę tak, by nam sprzyjała i nie wymagała dokonywania gruntownych porządków co tydzień? Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zaplanować, co gdzie chcemy trzymać – w której części szafy planujemy przechowywać swetry, w której odzież sportową, zaś w której eleganckie bluzki, koszule, sukienki czy garnitury. W tej sytuacji planowanie to już połowa sukcesu! Gdy już uda się nam wszystko rozplanować i będziemy mieli pomysł na swoją szafę, możemy przejść do kolejnego kroku, którym będzie zakupienie specjalnego sprzętu do szafy. Co to za sprzęt? Jaka jest jego funkcja? Cóż, ma on nam przede wszystkim pomóc w utrzymaniu porządku w szafie. Od razu uprzedzamy – nie musi to być wcale sprzęt drogi. Oczywiście istnieją, przykładowo, specjalne kosze do szaf, które montuje się na szynach, jednakże nie zapominajmy, iż równie dobrze sprawdzą się zwykłe, kartonowe pudełka, które można kupić w każdym większym markecie lub sklepie z artykułami do urządzania wnętrz za kilka złotych. Tego typu kosze do szaf – lub też kartonowe pudełka – znacznie pomogą nam w przechowywaniu rzeczy. Możemy spakować do nich buty, akcesoria, stroje sportowe – generalnie najlepiej ukryć w nich rzeczy, których nie używamy na co dzień (i automatycznie nie musimy mieć ich cały czas pod ręką). Nie muszą one znajdować się w widocznym miejscu, możemy je nieco ukryć, dzięki czemu w szafie zrobi się bardziej estetycznie, a zarazem wygodnie.

3. Rób przegląd szafy
Nieco kontrowersyjnym, jednak jakże skutecznym sposobem na utrzymanie porządku w szafie jest przeglądanie co jakiś czas jej zawartości oraz robienie to w sposób krytyczny. Co to w praktyce oznacza? Rzecz jasna pozbywanie się tych elementów garderoby, których nie potrzebujemy. Czy musimy je od razu wyrzucać? Oczywiście, że nie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przekazanie ich osobom, które będą ich potrzebowały bardziej niż my. Możemy to zrobić za pośrednictwem specjalnych organizacji dobroczynnych, lub też samodzielnie wybrać się do wybranej przez nas placówki i przekazać rzeczy prowadzącym ośrodek osobom, które będą wiedziały, jak rozdysponować je pomiędzy potrzebujących. Bez wątpienia najbardziej potrzebne są zawsze ubrania dla dzieci, zwłaszcza w ośrodkach typu domy dziecka. Jeżeli więc posiadamy dzieci, które wyrosły już ze swoich ubranek lub nie są im już tak potrzebne i nie noszą ich już tak często – pomyślmy nad tym rozwiązaniem. Bowiem niewielkim kosztem możemy naprawdę pomoc osobom, które decydowanie tego potrzebują.

4. Zawsze odkładaj rzeczy na miejsce
Choć może się to zdawać proste i oczywiste, odkładanie rzeczy na miejsce pomaga bardziej, niż można byłoby się spodziewać. Niejednokrotnie po długim, ciężkim, męczącym dniu zdaje się nam pewnie, że odłożenie używanej bluzki na krzesło (bądź łóżko) zamiast do szafy (lub kosza na pranie) nie robi dużej różnicy. Nic bardziej mylnego! Odkładając przedmiot od razu na jego miejsce oszczędzamy sobie naprawdę mnóstwo pracy (w weekend i tak musielibyśmy bowiem pozbierać wszystkie rzeczy z pokoju i poodkładać je na ich pierwotne miejsce), a także sprawiamy, że nasze otoczenie jest bardziej schludne, czyste, eleganckie i bardziej chce się w nim przebywać – w dodatku z ogromną przyjemnością! Nie odbierajmy sobie więc świadomie radości z przebywania w naszym własnym domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here