Większość pewnie przyzna mi rację, że sercem każdego domu nie jest salon lecz kuchnia. Miejsce, które nie tylko służy domownikom do przygotowywania posiłków, ale również często miejsce gdzie te posiłki spożywamy razem z całą rodziną. Jest to miejsce gdzie siadamy z przyjaciółką przy kawie lub nawet przyjmujemy gości. Kuchnia ma coś takiego w sobie, że człowiekowi od razu jest jakoś tak przyjemnie, przytulnie, nawet będąc nie w swojej kuchni, to właśnie tam czujemy się najprzyjemniej. Zazwyczaj jest to zasługa przyjemnych zapachów, stłumionego źródła światła czy też ciepłych kolorów.
Większość z nas projektując swoje kuchnie podświadomie zmierza do tego, aby kuchnia była właśnie miejscem przytulnym, przyjaznym, a zarazem bardzo funkcjonalnym. Jak dobierać meble, dodatki, sprzęt oraz oświetlenie, aby uzyskać właśnie taki efekt? Podpowiem w kilku punktach, jak osiągnąć ten cel bez większych nakładów finansowych.
Po pierwsze ściany i podłoga.
Wybór dla większości osób, które zaczynają projektować wnętrze swojej kuchni, skłania się ku płytkom ściennym oraz podłogowym, ale czy to jedyny słuszny wybór na zaaranżowanie naszych ścian i podłóg w kuchni? Na całe szczęście nie. Wybór wbrew pozorom jest dość duży. Bardzo rzadkim choć efektownym pomysłem na dekorację ścian kuchennych są specjalne tapety do kuchni. Tak tapety. Pewnie Państwa oczom (podobnie jak mi, w pierwszej chwili) ukazuje się obraz odpadającej tapety, nagrzanej od oparów unoszących się z nad kuchenki gazowej…Spokojnie. To tak nie działa. Tapety, które są przeznaczone do ścian kuchennych są trwalsze, są przyklejane specjalnymi klejami przeznaczonymi do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Wzornictwo również jest zupełnie inne niż w przypadku tapet przeznaczonych do salonu czy też do sypialni. Możemy wybierać wśród całej gamy kolorystycznej oraz wśród rożnych wzorów.
Oprócz płytek ściennych oraz tapet, możemy do ozdobienia ściany w kuchni wykorzystać również szkło oraz drewno. Są to ostatnimi czasy bardzo popularne sposoby na wykończenie ściany pomiędzy szafkami górnymi, a dolnymi. W przypadku szkła, są to specjalnej jakości duże szklane płytki, wykonane ze szkła hartowanego. Nie ma żadnych przeciwwskazań w przypadku montażu takich paneli szklanych, w przeciwieństwie do drewnianej płyty. Jeśli chcielibyśmy, aby taka była w naszej kuchni, musimy pamiętać o tym, że nie możemy wtedy zamontować w niej kuchenki gazowej, wynika to z bezpieczeństwa oraz z przepisów przeciw pożarowych, taka płyta drewniana najnormalniej w świecie mogła by się podpalić.
Podłoga w kuchni również nie musi być wykończona płytkami podłogowymi. Coraz więcej osób decyduje się na wysokiej klasy panele podłogowe, czy też lite drewno, odpowiednio zaimpregnowane przed wilgocią. Stosując ten sam materiał na podłodze całego mieszkania uzyskujemy tak zwaną jednolitą taflę na podłodze, dzięki czemu pomieszczenia wydają się spójne oraz większe.
Po drugie meble kuchenne.
Jeśli mamy wybrane materiały, które ozdobią nasze ściany oraz podłogę w kuchni, czas przystąpić do wyboru mebli kuchennych. Podobnie jak w przypadku mebli do innych pomieszczeń, salony oraz producenci meblowi oferują bardzo duży wybór. Zarówno w kolorystyce, materiałach, z których kuchnia jest wykonana, a także w każdym możliwym stylu. Przez ostatnie lata można było zauważyć, że największą popularnością cieszyły się kuchnie w stylu minimalistycznym oraz prowansalskim. Kuchnie minimalistyczne to najczęściej kuchnie białe, z jednolitej płyty białej na wysoki połysk lub matowe. Uzupełnieniem takich mebli kuchennych jest blat z litego drewna w naturalnym przytulnym odcieniu. Do takich mebli kuchennych bardzo rzadko wybierane są uchwyty, dużo częściej decydujemy się na ciche domykanie oraz ukryte uchwyty.
Drugim wymienionym przeze mnie stylem, równie często wybieranym podczas projektowania kuchni jest styl prowansalski.Jest on stylem dużo bardziej skomplikowanym niż ten wymieniony wcześniej. Bardzo łatwo przesadzić projektując kuchnię właśnie w tym stylu i zamiast przytulnego stylu prowansalskiego wyjdzie nam babcina zagracona kuchnia. Styl prowansalski opiera się głównie o biel i delikatne dodatki. Meble kuchenne są wyposażone w uchwyty, tutaj możemy wybierać pomiędzy drewnem a metalem. Jeśli zdecydujemy się na meble własnie w stylu prowansalskim możemy skorzystać również z dedykowanej specjalnie temu stylowi linii AGD. Możemy zakupić stylową kuchenkę gazową, okap a także lodówkę.
Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku uzyskanie przytulnego efektu nie jest sprawą trudną, wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Jeśli mamy skromny budżet najodpowiedniejszym dla nas wyborem będzie styl minimalistyczny, a meble w tym stylu możemy kupić w znanym markecie.
Sprawa trzecia – oświetlenie.
Wbrew pozorom oświetlenie w kuchni nie jest sprawą tak oczywistą. Jeśli chcemy uzyskać zamierzony cel, czyli kuchnię bardzo przytulną oraz ciepłą, musimy zadbać o to, aby w naszej kuchni było kilka stłumionych źródeł światła. Najprzyjemniejsze według mnie jest światło pod szafkowe. Jest to światło, które równocześnie dobrze oświetla blat roboczy, czyli bez problemu przygotujemy posiłek, a także delikatnie oświetla całość kuchni. Jednakże nie jest odpowiednim światłem, które nadawało by się do spożywania posiłków. Jeśli nasza kuchnia pełni równocześnie funkcję jadalni, to najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego źródła światła bezpośrednio nad stołem jadalnianym. Potrawy dobrze oświetlone wyglądają dużo bardziej apetycznie. Istotną sprawą przy montażu oświetlenia jest dobór odpowiednich żarówek, ale to jest temat na osobny artykuł. Najlepiej w tej kwestii jest doradzić się obsługi w sklepie, w którym dokonujemy zakupu żarówek.
Mam nadzieję, że kilka przytoczonych przeze mnie punktów, pozwoli Wam zaprojektować kuchnię Waszych marzeń, czyli taką, w której chętnie przygotujecie posiłek, która będzie przytulna oraz funkcjonalna. Gdzie z chęcią zasiądziecie do wspólnego posiłku czy też na ploteczki z przyjaciółmi.