Sen ma bezpośredni wpływ na regenerację ciała i psychiki. Jest konieczny do zachowania zdrowia ciała i umysłu. Średnio przesypiamy jedną trzecią naszego życia, a czasami i tak możemy nie czuć się wyspani. Sypialnia jest strefą naszego odpoczynku i oazą spokoju, dlatego tak ważne jest, by była miejscem komfortowym, urządzonym w sposób w pełni dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Oprócz wygodnego łóżka i olbrzymiej ilości poduszek, które pozwolą odprężyć się po trudach dnia naszemu ciału i umysłowi, przy urządzaniu pokoju relaksu liczyć się będą również walory estetyczne i funkcjonalne pozostałych elementów wyposażenia.
Podstawowe cechy sypialni
Należy pamiętać, że pomieszczenie to jest strefą relaksu i odpoczynku, a także ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje, nie powinniśmy przenosić tam swojej pracy. Służbowego laptopa, firmowe dokumenty czy rachunki najlepiej będzie więc zostawić w innym miejscu. Biurko i krzesło w sypialni nie będzie dobrym pomysłem. Warto pomyśleć o lepszym rozplanowaniu lokalizacji dla tych mebli, tak by swoją obecnością nie przypominały o pracy i nie utrudniały tym samym wypoczynku.
Ważny jest także kolor, na jaki pomalujemy ściany pomieszczenia. Musimy pamiętać, że tworzeniu aury spokoju oraz relaksu sprzyjają kolory łagodne, pastelowe, a także różne odcienie barwy zielonej i niebieskiej. Natomiast kolory takie jak na przykład czerwony, pomarańczowy i żółty nie powinny przeważać w naszych sypialniach, ponieważ nie sprzyjają wyciszeniu, a wręcz pobudzają do działania.
Przy urządzaniu idealnej sypialni, pod uwagę trzeba wziąć także barwę światła. Najlepiej wypoczniemy my, a szczególnie nasze oczy gdy lampy w pomieszczeniu emitowały będą ciepłą barwę.
By całościowo się odprężyć, sypialni musi być obce pojęcie bałaganu. Zdecydowanie mogą pomóc nam w tym pojemne szafy i rozmaite schowki, które ukryją przed nami nadmiar rzeczy, a przy tym nie zagracą pokoju. Istotne jest by unikać w sypialni rozpraszających bibelotów. To znacznie ułatwi nam w przyszłości proces odpoczynku.
Ostatnią ważnym problemem jest zadbanie o to, by w pomieszczeniu było ciemno. Pomogą w tym rolety, zasłony, bądź żaluzje.
Sypialniane meble – co jest konieczne?
W sypialni łóżko jest podstawą. Odpowiednio szeroki i o wybranym stopniu twardości, a przede wszystkim dopasowany do wymagań materac sprawi, że nowy dzień przywitamy z szerokim uśmiechem na twarzy, a wstanie z łóżka nie przysporzy nam najmniejszego problemu.
Przydadzą się także szafki nocne, pojemna szafa na ubrania i inne rzeczy.
Sypialnia – inspiracje, w których się zakochasz
Styl, w jakim urządzimy naszą sypialnię musi odzwierciedlać nas samych. W przeciwnym wypadku nie będziemy czuli się dobrze w takim pomieszczeniu. Przeglądając ostatnie czasopisma o wystroju wnętrz możemy natrafić na interesujące wzmianki o popularnych w obecnym czasie stylach, w jakich urządzane są sypialnie. Jednym z nich jest styl skandynawski. Cechuje go przede wszystkim prostota i ład aranżacyjny. Jest wręcz stworzony dla pomieszczeń o małym budżecie, bowiem nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Sypialnia urządzona w stylu skandynawskim przede wszystkim powinna być pomalowana na jasne kolory, najczęściej jest to biel, beż oraz szarość, zawierać naturalne materiały i ograniczyć do niezbędnego minimum ilość dekoracji. Na ścianie, na której stoi łóżko dobrze prezentować się będzie tapeta, najlepiej o jasnych i nowoczesnych wzorach. Idealną podłogą pasującą do tego stylu będzie ta wykonana z drewna. Również meble powinny być wykonane z materiałów naturalnych, tak by pasowały do reszty pomieszczenia.
Kolejnym ze stylów, które zyskały na znaczeniu jest styl minimalistyczny. W pewnym stopniu wiąże się ze stylem klasycznym. Ogranicza on wyposażenie wnętrza do minimum. Cechuje go przede wszystkim powściągliwość. W takiej sypialni znajdzie się więc miejsce tylko dla rzeczy o charakterze w pełni użytkowym. Nasze miejsce odpoczynku urządzone w takiej formie idealnie sprawdzi się na małych powierzchniach. Niezagracenie przestrzeni pozwoli stworzyć wrażenie przestronności. Za jego sprawą uzyskamy również optycznie powiększony pokój. Ponadto ograniczenie mebli i sprzętów pomoże w wyciszeniu i w pełniejszym odprężeniu.
Zupełnie odmienny jest styl romantyczny prezentowany w sypialni. Zachwyca ładną aranżacją i wygodą użytkowania. Romantyczna oaza spokoju tworzy wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. W takim pomieszczeniu dominują stonowane kolory. Może to być na przykład biel pomieszana z kolorami pastelowymi. Naturalne materiały, koronki i falbany to także rzeczy definiujące tę formę. Aranżacja sypialni w stylu romantycznym powinna również obfitować w motywy i wzory kwiatowe.
Następnym ze stylów, o wiele surowszym niż poprzedni, jest ten czerpiący z natury. Jak sama nazwa wskazuje, mówimy tutaj o wystroju naturalnym. Przy takim rozwiązaniu sprawdzą się drewniane podłogi i meble. Styl pomoże dopełnić tapeta z motywami roślinnymi, zwierzęcymi lub innymi oddającymi piękno otaczającej nas przyrody. Istotnym jest, by w pomieszczeniu urządzonym w tej formie znalazły się materiały o naturalnej fakturze takie jak len, czy wełna.
Styl orientalny także jest inspiracją godną uwagi. Wiąże się z kontrastami, łączeniem materiałów i różnymi wzorami. Styl orientalny cechuje mieszanka stylowa, wyszukane ozdoby oraz bogactwo tkanin. Urządzając sypialnię w takim stylu należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z kolorami i różnorodnością faktur. Zbyt duże kontrasty i rzucające się w oczy dekoracje nie przysłużą się naszemu relaksowi. Najlepszym połączeniem będzie to spajające wschodnie wzornictwo i nowoczesną prostotę. Takie pomieszczenie na pewno nie przytłoczy nas swoim nadmiernie ożywionym charakterem.
Podczas urządzania sypialni nie warto oszczędzać. To pomieszczenie bowiem ma niebagatelne znaczenie dla komfortu naszego samopoczucia. Ważne, byśmy czuli się w tym miejscu po prostu dobrze. Odpowiednio urządzone pomieszczenie na pewno pomoże naszemu odpoczynkowi, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.