Jaki kolor wybrać do sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu, bo aż 1/3 swojego życia, aby w ciszy i spokoju odpocząć po wyczerpującym dniu. Dlatego też aranżacja sypialni jest bardzo ważna. Ma ona bowiem decydujący wpływ na codzienne samopoczucie, życie prywatne oraz pracę zawodową każdego z nas.

Jaka powinna być sypialnia?

To, jak wyglądać będzie sypialnia, zależy od upodobań użytkowników. Na pewno inaczej będzie prezentować się sypialnia dla singla, a inaczej dla pary małżonków czy rodziny z dziećmi. Również osoby starsze mają swoje potrzeby, najczęściej pragną ciszy i spokoju w swojej sypialni. Dlatego też bardzo ważne jest, by właściwie zadbać o aranżację tego pomieszczenia, odpowiedni dobór solidnego umeblowania oraz kolory, które pozwolą na skuteczny relaks.

Sypialnia a kolory

Jak wiadomo, kolory mają niebagatelny wpływ na samopoczucie każdego człowieka, jego nastrój i humor.

* Kolor czerwony i pomarańczowy
W sypialni należy wystrzegać się kolorów ogniście czerwonych i pomarańczowych. Wprawdzie barwy te symbolizują miłość i sprzyjają namiętności, ale użyte w nadmiarze mogą wywołać nerwowość, a nawet agresję. Dlatego, jeżeli ktoś chce mieć kolor czerwony czy pomarańczowy w sypialni, musi liczyć się z tym, że może mieć kłopoty ze snem, z powodu zbyt silnego pobudzenia. Dobrym sposobem jest stonowanie tych barw przez dodanie chłodnych kolorów.

* Niebieska sypialnia
Kolor niebieski natomiast kojarzy się nam ze spokojem, ciszą i bezpieczeństwem. Podobno nawet sprzyja nauce. Jednak należy on do barw chłodnych, dlatego użyty w nadmiarze spowoduje, że sypialnia nie będzie tak przyjemna, jak być powinna. Kolor niebieski można skutecznie przełamać ciepłymi odcieniami – doskonale nadają się do tego beże lub kolory drewna.

* A co z zielenią?
Każdemu z nas kojarzy się ona z naturą, harmonią, spokojem i nadzieją. I dlatego właśnie jest to jedna z najlepszych barw do sypialni. Działa relaksacyjnie i uspokajająco, obniża poziom stresu w organizmie człowieka i posiada duży ładunek pozytywnej energii. Niektórzy nawet twierdzą, że chroni przed koszmarami. Nadmiar jednak tego koloru też nie jest dobry. Warto zatem zestawić go z innymi kolorami tak, by zieleń nie dominowała w sypialni.

* Sypialnia w kolorze żółtym
Kolor żółty, jako barwa wiodąca w sypialni, także nie jest wskazany ze względu na właściwości pobudzające. I chociaż uważany jest za kolor pozytywny i ciepły, dający radość i szczęście, jednocześnie dodaje on energii i pobudza do działania, co kłóci się z przeznaczeniem sypialni, w której człowiek powinien się raczej uspokoić i wyciszyć. Dlatego kolor ten na pewno nadaje się do pokoju dziennego czy kuchni albo łazienki, ale nie do sypialni.

* Czas na kolor różowy – czy będzie dobry do sypialni?
Kolor różowy kojarzy się ze spokojem, słodyczą, miłością i delikatnością. Dzięki temu, że ułatwia relaks, wycisza i łagodzi stres, doskonale nadaje się do sypialni. Ale i tu, tak jak w przypadku wymienionych wcześniej barw, jego nadmiar nie jest wskazany. Za dużo różu daje bowiem wrażenie cukierkowości, a nawet wręcz infantylności. Psychologowie twierdzą, że może nawet zmniejszać pewność siebie.
Dlatego też warto dodać tej barwie odrobinę drapieżności, zestawiając go z szarością lub czernią.

* Fiolet w sypialni
Kolejna barwa to fiolet, który w sypialniach gości dość często, ale również nie w nadmiarze. Symbolizuje on tajemniczość i duchowość, a równocześnie kreatywność i pewien dynamizm. Użyty w nadmiarze może być przyczyną spadku nastroju. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do wyboru wiele odcieni fioletu, z których do swojej sypialni najlepiej wybrać te delikatniejsze, na przykład lawendowy, liliowy czy jagodowy.

* A może szara sypialnia?
Popularny w sypialni jest także kolor szary. Odcienie ciemne sprzyjają dyscyplinowaniu i wzmacniają wiarę w swoje możliwości, natomiast jaśniejsze pozwalają bardziej się wyciszyć i zrelaksować. Jak widać jasne odcienie szarości spełnią swoją rolę w sypialni. Trzeba jednak pamiętać, że i z tym kolorem należy postępować ostrożnie. Jego nadmiar może bowiem łatwo przyprawić o smutek i wahania nastrojów.

* Sypialnia biała
Wiele osób, lubiących ponadczasową i elegancką biel, zastanawia się, czy będzie ona nadawała się do sypialni. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić sypialnię w tym kolorze. Decydując się na biel, warto rozważyć tzw. opcję total look, czyli całe wnętrze urządzone w bieli. Taka sypialnia świetnie prezentuje się w wersji nowoczesnej. Aby dodać jej nieco ciepła, można dobrać materiały z dekoracyjną fakturą (tapety, puszyste narzuty na łóżko i poduszki).
W białej sypialni również łóżko powinno być białe. Może być wykonane z drewna pomalowanego na biało albo – w wersji romantycznej – z lakierowanego metalu i z fantazyjnie formowanym zagłówkiem. Nakrycie łóżka, a więc kapy, narzuty i poduszki pomogą zdynamizować wystrój skupiony na bieli. Pozostałe meble, a więc szafka nocna czy szafa również muszą być białe.

Sypialnia biała może być urządzona zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Trzeba pamiętać, że przy bieli każdy element jest dobrze widoczny, dlatego odpowiedni wystrój ma ogromne znaczenie. Aby sypialnia nie była monotonna, trzeba zróżnicować formy i faktury jej wyposażenia, zadbać o oprawę okna, na szafce postawić ciekawy wazonik z ceramiki lub porcelany albo zdjęcie w białej ramce.
Oczywiście w białej sypialni mogą się pojawić także drobne elementy w innych kolorach, ale będą to tylko takie detale, jak barwne lampy, poszewki na poduszki, zegar na szafce nocnej czy delikatny wzór na białych zasłonach. Najlepiej komponują się z bielą delikatne pastele, na przykład delikatna mięta, pudrowy róż czy rozbielony błękit. Ale kilka elementów w kolorze antracytowym lub czarnym również świetnie wpasuje się w biały wystrój pokoju.
Białą sypialnię można również urządzić w stylu romantycznym. Sprzyja temu lekkość optyczna i uniwersalność tej barwy. W sypialni romantycznej warto zadbać o miejsce na piękną toaletkę, pomyśleć o klasycznych firankach czy koronkowych obszyciach poduszek i pościeli. Dodatkowo powinny być kwiaty, nie tylko w wazonach, ale i w motywach dekoracyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here