Jak wybrać szambo do domu jednorodzinnego

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie na przedmieściach miast albo nawet na terenach wiejskich. Pragniemy żyć w jednorodzinnym domu z ogródkiem, uciekamy za to od zgiełku wielkomiejskich metropolii. Warto pamiętać, że inwestycja poza miastem może wymagać zastosowania różnych rozwiązań, o które nie trzeba martwić się, mieszkając w blokowisku. Nie wszystkie tereny pozamiejskie posiadają na przykład kanalizację. Niezbędna w takim przypadku jest więc inwestycja w szambo. Jakie wybrać do domu jednorodzinnego? Co brać pod uwagę przy wyborze?

Rodzaj szamba

Producenci szamb oferują różne rodzaje szamb, chociażby uwzględniając materiał, z jakich te zbiorniki zostają stworzone. Do wyboru są szamba plastikowe, ale również betonowe. Jak potwierdza producent szamb betonowych – szambamamut.pl, znacznie lepszym rozwiązaniem są szamba z betonu, ponieważ te wykazują lepszą szczelność i wytrzymałość oraz charakteryzują się znacznie lepszą żywotnością. Szamba plastikowe mogą się odkształcać, pękać albo ulegać uszkodzeniom pod wpływem ciężaru ziemi. Nie są też ekologiczne.

Pod uwagę przy wyborze należy brać też rodzaj konstrukcji szamba i tutaj wyróżnia się te z jedną komorą albo szamba o dwóch komorach. Ta druga opcja jest znacznie lepsza, ponieważ nieczystości są rozkładane równomiernie, a ich czas rozkładu jest szybszy.

Kolejny aspekt to pojemność zbiornika. Tutaj pod uwagę należy brać wielkość gospodarstwa domowego oraz liczbę jego mieszkańców. Opróżnianie szamba odbywa się średnio raz w miesiącu, przez ten czas statystyczna rodzina generuje do 10 metrów sześciennych nieczystości. Nie można dopuszczać do przelania szamba, ponieważ zanieczyszczenie będzie cofać się w stronę domu. W zakresie pojemności uwzględniać warto więc również harmonogram możliwych usług opróżniania szamba. Dobrze jest zorientować się, jakie firmy świadczą tego rodzaju usługi w najbliższej okolicy, jaką szambiarką dysponują i jak często mogą realizować prace. Tutaj znaczenie będą mieć również koszty opróżniania szamba.

Lokalizacja szamba

Kiedy rodzaj szamba został już wybrany, konieczne staje się wybranie odpowiedniego miejsca, w którym zostanie ulokowany zbiornik. W tym zakresie funkcjonują przepisy prawa, które mówią między innymi o odległościach od granic działki, studni czy domu jednorodzinnego. Szambo powinno być zlokalizowane w miejscu oddalonym od nieruchomości, by domownicy mogli funkcjonować na ogrodowej przestrzeni w pełnym komforcie.

Koszty inwestycyjne

Wybierając odpowiednie szambo, nie należy sugerować się jak najniższą cenę. Kalkulacja powinna raczej przebiegać w zakresie eksploatacji zbiornika. Stawiając na najlepszą jakość i optymalne rozwiązania, udaje się generować spore oszczędności z tytułu użytkowania szamba oraz konieczności jego opróżniania. Dzięki temu raz zrealizowana inwestycja szybko się zwróci, a korzystanie z szamba stanie się zupełnie bezproblemowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here