Jak urządzić mały przedpokój?

Zazwyczaj to właśnie przedpokoje są najmniejszymi pomieszczeniami w domach i mieszkaniach. Trudno zmieścić w nich cokolwiek – nieraz ich metraż nie przekracza kilku metrów kwadratowych, dlatego też ustawienie na takiej powierzchni bogato zdobionego i wypełnionego licznymi elementami zestawu mebli byłoby czystą głupotą. Nawet przedpokój powinien być przecież przestronny i estetyczny. Jest to punkt reprezentacyjny każdego budynku mieszkalnego – gdy gość odwiedza swoich znajomych, w pierwszej kolejności zauważa w ich domu właśnie taki przedpokój. Jest to pomieszczenie wymagające, a mimo tego niewiele osób przejmuje się jego wyglądem. Warto by było natomiast tak zaplanować i przygotować jego aranżację, aby stworzyć z niego coś bardziej ustawnego i funkcjonalnego. Jest to bowiem wbrew pozorom bardzo ważne miejsce w każdym domu. Łączy ono ze sobą poszczególne pomieszczenia, stając się miejscem przechodnim, zauważalnym na każdym kroku. Musi pasować dosłownie do wszystkich przygotowanych wcześniej aranżacji, jednocześnie zadowalając swoich domowników swoją funkcjonalnością. Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się więc najlepiej? Na jaki kolor warto pomalować ściany tego pomieszczenia? Czy należy uzupełniać je jakimiś dodatkami, czy lepiej je sobie odpuścić? W jaki sposób zaaranżować przedpokój, aby wyglądał on na większy niż jest w rzeczywistości?

Jednym z najlepszych trików wykorzystywanych w architekturze wnętrz jest zabawa kolorami. Niektóre barwy mogą przytłaczać nawet najbardziej przestronne pomieszczenia, podczas gdy inne z tych najmniejszych tworzą całkiem praktyczne pokoje. Aranżację przedpokoju należałoby zatem rozpocząć od wybrania barwy jego ścian i podłóg. Pod żadnym pozorem nie powinny być one ciemne. Czarny czy nawet ciemnobrązowy przedpokój będzie wyglądać wręcz klaustrofobicznie – nikt nie poczuje się w nim dobrze, każdy będzie chciał go jak najszybciej opuścić i się z niego wydostać. Ściany takich małych pomieszczeń najlepiej barwić na jasno. Biel na pewno będzie dobrym wyborem, jednakże jeśli domownicy woleliby ją czymś przełamać, mogą również zdecydować się na jaśniejsze tony beżu bądź odcień kremowy. Aby całość nie wyglądała zbyt nudno i monotonnie, jedną ze ścian można okleić warstwą ciekawszej tapety. Występujący na niej wzór powinien być jednak dość drobny. Duże kropy i gigantyczne ornamenty nie zadziałają bowiem pozytywnie na wygląd małego pomieszczenia i trzeba o tym zawsze pamiętać.

Skoro kolor ścian został już wybrany, czas zająć się podłogą. Powinna ona pasować do samej tapety lub odcienia farby, jednocześnie próbując optycznie powiększyć pomieszczenie. W tym jednak przypadku jakieś specjalne kombinacje nie będą wskazane czy nawet potrzebne. Niemalże wszyscy architekci wnętrz twierdzą bowiem, że jedynym dobrym wyborem dla przedpokoi jest taka podłoga, która występuje również w innych pomieszczeniach w całym domu lub mieszkaniu. Nie warto więc decydować się na inny rodzaj paneli tyko po to, by w jakiś sposób wyróżnić wnętrze pokoju przechodniego – efekt byłby bowiem zupełnie odwrotny. Przedpokój ma się bowiem wtapiać w swoje otoczenie. Ma tworzyć zgraną całość z otaczającymi go pomieszczeniami. Wykładając go panelami w bordowym czy ciemnym odcieniu, nietrudno przesadzić i uzyskać wręcz kiczowaty efekt. Panele we wszystkich pomieszczeniach powinny być zatem te same. Jest to zasada, której koniecznie muszą się trzymać przede wszystkim właściciele mniejszych kawalerek i ciaśniejszych lokali.

Następnym krokiem będzie oczywiście zakup właściwych mebli. Zazwyczaj te przeznaczone do uzupełniania przedpokojów wykonuje się z jasnych odmian różnych materiałów. Delikatny beżowy, niemalże wpadający w biel brąz jeszcze mocniej rozjaśni całe pomieszczenie. Optycznie będzie ono wyglądać na większe, a to sprawi, że stanie się przytulne i przyjazne. Bardzo ważne okazują się również wymiary takich mebli. Jeżeli szafa do przedpokoju okaże się zbyt głęboka, zajmie ona niemalże połowę tego pomieszczenia, przez co wchodzącym do domu osobom trudno będzie się obok niej poruszać. Wszystkie elementy wyposażenia tego pokoju należy tak ze sobą zestawić, aby ułatwiały one domownikom życie, a nie je utrudniały. Dobrym wyborem okażą się również meble wiszące. Można powiedzieć, że w ogóle nie zajmują one miejsca, bo wykorzystują tą przestrzeń, która zazwyczaj i tak pozostaje pusta. Obecnie w wiszącej formie występują nawet takie szafki na buty. Co prawda nie są one może aż tak praktyczne jak te „standardowe”, ale mimo wszystko warto je przynajmniej rozważyć – zwłaszcza jeśli wielkość całego przedpokoju nie przekracza czterech metrów kwadratowych.

To, co jednak zdecydowanie najmocniej powiększa optycznie wszystkie pomieszczenia, to oczywiście światło. W przedpokojach zazwyczaj go brakuje. Ściany tych pokojów przechodnich łączone są ze ścianami innych pomieszczeniach, dlatego też logicznie rzecz biorąc nie można umieszczać na nich okien. A gdy promienie słoneczne nie docierają do danego miejsca, trzeba je sobie zastąpić sztucznym oświetleniem. Jedna mała lampka na pewno nie wystarczy do rozjaśnienia całego przedpokoju. Zamiast stosować pojedyncze źródło światła, lepiej zdecydować się na kilka mniejszych punktów oświetleniowych. Można rozmieścić je równomiernie na całej długości sufitu, tworząc z nich przy okazji dodatkową nowoczesną dekorację. Jasny pokój zawsze wygląda na większy i atrakcyjniejszy. Staje się też bardziej przyjazny dla swoich domowników.

Dobra aranżacja to jednak jedno. Nawet najlepiej zorganizowany przedpokój – jasny, ciepły i przytulny – może szybko utracić swój doskonały pierwotny wygląd, jeżeli tylko domownicy nie będą o niego dbać. A każdy wie, jak łatwo można zagracić nawet najschludniejsze pomieszczenie. To w przedpokoju domownicy zwykle zrzucają z siebie wierzchnie ubrania, odkładając klucze, portfele i inne drobne przedmioty. Należy więc pamiętać o tym, aby za każdym razem odkładać je na miejsce. Tylko czysty i uporządkowany przedpokój będzie w stanie zachwycić każdego swoją idealną aranżacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here