Żaluzje drewniane czy aluminiowe

Wśród asortymentu ochrony pomieszczenia przed promieniami słonecznymi najczęściej wybieraną opcją są żaluzje. Sprawdzą się one idealnie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych. Na szerokie zastosowanie żaluzji ma wpływ możliwość doboru odpowiedniego modelu oraz ściśle dostosowanie go do swoich wymagań. W ofercie możemy spotkać warianty wykonane z aluminium oraz drewna. Czym kierować się przy wyborze właściwej osłony okna, by w pełni spełniał nasze oczekiwania?

Dlaczego warto wybrać żaluzje?

Główną funkcją żaluzji jest nadanie prywatności każdemu z pomieszczeń. Ponadto są one idealne do regulacji natężenia światła, niezależnie czy chodzi o promienie słoneczne lub blask księżyca. Żaluzja składa się z poziomych listewek bądź lamel, którym możemy nadać różne ułożenia wedle osobistych upodobań. Ich nieskomplikowany mechanizm sprawia, że stają się one najczęstszym wyborem wśród opcji zasłonięcia okna.

Montaż żaluzji polega na ich bezpośrednim ułożeniu do ramy okiennej. Zdarza się również, że żaluzje montowane są na ścianie, jednak są to rzadkie przypadki. Przy wyborze żaluzji należy pamiętać, że mają one również bardzo duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Mając to na uwadze, należy skupić się na wyborze odpowiedniego materiału, z jakiego zostały wykonane.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Różne modele żaluzji różnią się od siebie przede wszystkim materiałem wykonania. W szerokiej ofercie dostępna jest m.in.:

Niezależnie od wyboru materiału, z jakiego zostały wykonane żaluzję, sam ich mechanizm działania pozostaje bez zmian. Wersja drewniana charakteryzuje się drewnianymi listewkami o różnej szerokości, kolorze czy twardości. Z kolei żaluzje aluminiowe to lekkie i cienkie blaszki, które również występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Drewno a aluminium — różnice

Jakie są więc różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami żaluzji? Otóż wersja drewniana jest dużo cięższa i zajmuje więcej powierzchni okna od żaluzji aluminiowej. Oprócz tego, ich sposób użytkowania nie różni się znacząco. Jak więc wybrać te, które będą bardziej pasować do naszego mieszkania?

Przeznaczenie jest najważniejsze

Wybierając model żaluzji, powinniśmy wziąć przede wszystkim przeznaczenie pomieszczenia oraz późniejszą konserwację.

Żaluzje drewniane z pewnością wymagają większej pielęgnacji oraz konserwacji za pomocą specjalnych impregnatów. Dlatego też warto wybrać je do pomieszczenia o małej wilgotności jak salon czy sypialnia.

Żaluzje aluminiowe są z pewnością łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, a ich mycie polega na przetarciu ich wody z odrobiną środka myjącego. Warto z tego powodu zastosować je w łazience, garażu lub kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here