Z czego wykonane są meble?

Kupowanie nowego domu lub mieszkania wiąże się nierozerwalnie z jego umeblowaniem. Do wyboru mamy dziś bardzo dużo wzorów i modeli mebli. Znajdziemy je w salonach meblowych, sklepach i na bazarach. Wszystkie te meble są wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy tutaj płyty wiórowe, sklejkę drewnianą i lite drewno. Zdarzają się też meble z ratanu, techno ratanu, tworzyw sztucznych.

Wszystkie meble pełnią jednak tę samą funkcję, a mianowicie służą do magazynowania różnych przedmiotów takich jak: ubrania, porcelana, książki i wiele innych rzeczy, których używamy na co dzień.
Inne meble wybierzemy do kuchni, a inne do salonu. Jeszcze inne znajdą się w naszej sypialni czy pokoju naszego dziecka. W wielu tych pomieszczeniach z pewnością znajdzie się szafa. Godnym polecenia materiałem jest tutaj lite drewno, z którego można wykonać niemal każdy z wyżej wymienionych mebli. Jest wiele salonów, gdzie można kupić szafy drewniane, które możemy ustawić w naszych pomieszczeniach. Świetnie zdadzą egzamin jako magazyn naszych ubrań i butów. Nadadzą się także do przechowywania porcelany.

Lite drewno to bardzo trwały materiał, który będzie służył nam przez długie lata. Do wyboru mamy wiele gatunków drewna, z którego produkowane są takie meble. Znajdą się tu gatunki polskich drzew takich jak: świerk, sosna, brzoza, jesion, dąb czy buk. Te trzy ostatnie gatunki są szczególnie polecane ze względu na swoją ponadprzeciętną trwałość wynikającą z twardości tego materiału. Wiąże się z tym, jednak to, że wykonane z tych gatunków meble będą raczej drogie i nie każdego będzie na nie stać. Znacznie tańsze będą meble wykonane z takich gatunków jak sosna czy świerk. Meble wykonane nie będą już tak trwałe jak meble wykonane z dębu czy buku, ale nadal będą spełniały doskonale swoją funkcję. Są jednak znacznie tańsze i dzięki temu bardziej dostępne.

Szafy drewniane są doskonałym wyborem ze względu na swoją naturalność. Są dużo bardzie zdrowe dla otoczenia i użytkowników. Wynika to z tego, że w meblach takich nie znajduje się tyle środków chemicznych, co w meblach produkowanych z płyty wiórowej. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla osób uczulonych na różne substancje chemiczne.

Na rynku do wyboru znajdziemy zarówno szafy małe, jak i szafy duże. Znajdziemy także całe meblościanki. Oprócz mebli wykonanych z krajowych gatunków drewna znajdziemy także meble wykonane z drewna egzotycznego pochodzącego z dalekich krajów, takich jak Brazylia czy Indonezja. Meble wykonane z tych gatunków drewna są bardzo drogie, co wiąże się często ze specyficznymi właściwościami takiego drewna. Częściej jednak z takiego drewna wykonuje się meble do łazienek, a to ze względu na wysoką odporność drewna na pleśnie i grzyby.

Kupując meble drewniane musimy się jednak liczyć z faktem, że nie będą one dostępne w takiej dużej gamie kolorów jak meble produkowane z płyty wiórowej, gdzie jest dostępny bardzo duży zakres kolorów. Dostaniemy tu meble zarówno białe jak i czarne. Możemy sobie zażyczyć również inne kolory, takie jak: zielony, czerwony, fioletowy, turkusowy. Do każdego mebla dodawane są również okucia i nóżki. Ważnym jest, by tak sobie to wszystko dobrać, żeby do siebie pasowało.

Drewniane meble to spory wydatek, dlatego w niektórych przypadkach możemy pokusić się o to, aby takie meble wykonać samemu. Będziemy do tego potrzebowali trochę narzędzi do obróbki drewna. Wszystkie te narzędzia kupimy w sklepie z narzędziami lub w markecie budowlanym. Potrzebne nam będą takie narzędzia jak: piła, pilarka, hebel, dłuta. Niezbędna będzie także wiertarka oraz zestaw wierteł. Gdy będziemy mieli już cały niezbędny sprzęt będzie można zakupić już potrzebny materiał. Drewniane elementy dostaniemy również w sklepie typu: dom i ogród, ale możemy je także zakupić w jakimś tartaku. Warto do przygotowania takiego mebla odpowiednio się przygotować. Przejrzeć odpowiednią literaturę i obejrzeć kilka filmików na Internecie. Znajdziemy tam masę fachowych porad i zobaczymy, jak wziąć się do rzeczy. Gdy będziemy już gotowi i będziemy mieli odpowiedni projekt naszego mebla możemy przystąpić do jego realizacji. Dotnijmy elementy naszego mebla, a następnie złóżmy wszystko w całość.
By wszystko trzymało się, jak trzeba będziemy musieli użyć kołków i specjalnego kleju do drewna. Gdy już nasz mebel będzie gotowy, musimy odpowiednio go zakonserwować. Jeśli chcemy zachować jego naturalny kolor pomalujmy go bezbarwną farbą. Jeśli jednak chcemy koniecznie mieć jakiś kolor pomalujmy go tym kolorem. Gdy mebel wyschnie będzie już gotowy do ustawienia w wyznaczonym miejscu. Takie ręcznie robione meble sprawdzą się równie dobrze, jak te kupione w salonie meblowym. Można powiedzieć, że nawet lepiej, bo mebel taki można wykonać na wymiar. To znaczy, że będą one lepiej dopasowane do naszej przestrzeni. Szczególnie meble na wymiar mają ważne znaczenie w takim pomieszczeniu, jak kuchnia. Wykonane na wymiar meble są perfekcyjnie wpasowane w naszą przestrzeń.

Meble przeznaczone są do domów i mieszkań, ale nie zapominajmy o meblach biurowych, które pełnią rozmaite role. Są to biurka, szafki i regały. Te meble również mogą być wykonywane z litego drewna, jak i z płyty wiórowej. Szczególnie drewniane biurko wykonane ze szlachetnego materiału takiego jak: dąb czy buk, dodaje prestiżu swojemu właścicielowi. Pięknie lśniący, wypolerowany mebel to bez wątpienia duma jego posiadacza. Mebel taki należy czyścić odpowiednimi preparatami, które nie będą negatywnie wpływały na jego kolor i trwałość. Warto też czasem wypolerować taki mebel odpowiednim woskiem, który pozwoli nabrać mu odpowiedniego blasku. Regały w przestrzeni biurowej to meble, które często są wykorzystywane do magazynowania różnych dokumentów. Dokumenty te są bardzo ciężkie więc mebel taki musi posiadać odpowiednią wytrzymałość. W przeciwnym razie takie elementy jak półki mogą ulec uszkodzeniu. Dla szczególnie ważnych dokumentów warto zakupić szafy z drzwiami zamykanymi na klucz. W takiej szafie wszystkie zamknięte w niej dokumenty będą bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here