Szybkozłącze to obecnie bardzo wydajny rodzaj połączenia, wykorzystywany w większości sektorów współczesnej gospodarki. Tego rodzaju elementy mogą pracować nawet w najtrudniejszych warunkach, a dzięki zastosowaniu różnych materiałów wykończeniowych mogą być wykorzystywane w praktycznie wszystkich branżach przemysłowych.
Część damska i część męska
Szybkozłącze to urządzenie, który wykorzystuje się do łączenia oraz rozłączania wszelkiego rodzaju instalacji hydraulicznych, przewodów gazowych, węży do wody, instalacji pneumatycznych czy też systemów podciśnieniowych bez konieczności korzystania z narzędzi. Szybkozłącza są najczęściej produkowane z mosiądzu, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej i dodatkowo są niejednokrotnie powleczone warstwą gumy lub polipropylenu. Są one wyposażone najczęściej w gwinty tupu BSPP, NPT, NPSF, UNF lub gwinty metryczne.
Do połączenia przewodów zarówno pneumatycznych, jak i hydraulicznych za pomocą szybkozłączy wykorzystuje się najczęściej dwa elementy, a mianowicie szybkozłącze (tzw. część damska) oraz wtyk, czyli króciec (tzw. część męska). W momencie wypięcia wtyku szybkozłącze funkcjonuje jak zawór odcinający, który automatycznie odcina przepływ czynnika roboczego.
Szerokie zastosowanie szybkozłączy
Szybkozłącza stosuje się do podłączania m.in. urządzeń mobilnych oraz przewoźnych z napędem pneumatycznym i hydraulicznym, a także narzędzi pneumatycznych i hydraulicznych, pistoletów malarskich czy też maszyn oraz urządzeń zlokalizowanych w dużej odległości od źródła zasilania. Szybkozłącza stosuje się jako podstawowe zakończenie przewodów spiralnych oraz przewodów nawiniętych na zwijaczach, a także doskonale sprawdzają się na wyjściach wszelkiego rodzaju sprężarek oraz kompresorów.
Pod względem sposobu działania
Szybkozłącza można sklasyfikować pod względem sposobu działania na elementy sucho odcinające oraz grzybkowe. Szybkozłącza sucho odcinające wykorzystuje się głównie w maszynach rolniczych, budowlanych, w narzędziach hydraulicznych oraz w zastosowaniach przemysłowych. Są to elementy o płaskiej powierzchni czołowej zaworu, które charakteryzują się dużą odpornością na korozję. Takie złącza można z łatwością obsługiwać jedną ręką. Dodatkowo posiadają one specjalny pierścień zabezpieczający przed samoczynnym rozłączeniem. Drugi typ szybkozłączy to elementy z zaworem grzybkowym, które stosuje się m.in. w urządzeniach rolniczych, budowlanych, drogowych oraz w instalacjach przemysłowych. Tego rodzaju elementy są najczęściej wykonywane z miedzi, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej.