Sztuka urządzania pokoju

Pokój urządzamy zazwyczaj według własnych upodobań. Jednym bardziej będzie odpowiadał styl nowoczesny, zawierający takie elementy, jak szafa narożna czy stolik szklany, a inni będą woleli urządzić swój pokój po staremu.
Najpierw trzeba zadbać o to, aby każdy członek rodziny, dla którego jest przeznaczone to pomieszczenie, mógł się w nim dobrze czuć. Tak więc dziecko będzie potrzebowało jakiegoś kąta do zabawy, a student — biurka do pracy przy książkach. Tu ważne jest dobre oświetlenie. Światło powinno padać z lewej strony od przodu osoby pracującej.
Podobnie rzecz się ma z szafkami. Oświetlenie wewnątrz mebli powinna charakteryzować prostota i funkcjonalność. Nie może ono np. być zbyt jaskrawe, ani też powodować zbędnego zacienienia. Szafa narożna powinna być szczególnie oświetlona, gdyż już sama jej budowa powoduje mniejszy prześwit światła z wnętrza pokoju do wnętrza szafki.
Zostawmy już te wszystkie szafki. Drugą ważną zasadą, którą należy się kierować przy urządzaniu pokoju w domu lub mieszkaniu, będzie stonowany wystrój. Nie powinno się stosować zbyt jaskrawych kolorów, gdyż wówczas nastrój osób przebywających w pokoju będzie nieustannie spadał. Ciemne kolory służą stanom depresyjnym, a zbyt „krzyczące” – rozstrojeniu i brakowi skupienia.
Do wystroju należą także elementy ozdobne. Tak więc i girlandy i okiennice, a także firany i zasłony będą musiały się poddać ogólnemu nastrojowi pokoju. Należy je starannie dobierać względem koloru ścian i mebli.
Istotną kwestią jest tu także dobór odpowiednich funkcjonalnych mebli. Muszą się one komponować z całym dotychczasowym wystrojem. Nie mogą więc być w zupełnie innym stylu, chyba że styl ten polega właśnie na nagromadzeniu elementów różnych epok, kultur i miejsc na świecie. Tylko że taki tygiel kulturowy w jednym pokoju może niebezpiecznie zamieszać w tożsamości przebywającej tam osoby. Dobrze, jeśli pewne elementy wystroju nawiązują do kultury, z jakiej pochodzi jego mieszkaniec. Taką rolę mogą spełniać nie tylko ozdoby, ale przede wszystkim meble.
Dobra, ale jak to wszystko pogodzić? Otóż można poradzić się specjalisty, zajmującego się wystrojem wnętrz, projektanta wnętrz lub po prostu pracownika sklepu meblowego, zdobniczego lub z akcesoriami malarskimi. Czasem także wystarczy popytać znajomych, co by nam poradzili, co sądzą o naszych pomysłach na umeblowanie pokoju. Np. co sądzą o tym, by dużą, niewygodną szafę zastąpiła zgrabna szafa narożna, albo co powiedzą na ekstrawagancki barek zamiast staromodnej biblioteczki? Często zdanie bliskich i znajomych może okazać się bardziej pomocne niż rada nawet światowej klasy specjalisty.
Rodzina musi się dobrze czuć w całym mieszkaniu, dlatego tak bardzo ważne jest, by każdy pokój został urządzony według upodobania jej członków. Nawet najmniejsi jej przedstawiciele powinni mieć tu swoje zdanie i możliwość jego zakomunikowania. Pomyśleć trzeba nawet o najmniejszych, noszonych pod sercem swoich mam. Dla dziecka nienarodzonego ważne będzie, by w pokoju była odpowiednia akustyka, dla malucha — by kolory było odpowiednio żywe, ale nie zbyt jaskrawe. Podobnie dla dorastającego nastolatka. Sypialnia małżeńska może mieć więcej kolorów, a także posiadać sporo dyskretnych doświetleń oraz lampionów na świeczki na te najintymniejsze chwile.
Jeśli chodzi o umeblowanie, to największe zapotrzebowanie będą miały dzieci, młodzież i dorośli w sile wieku. Im będzie potrzeba najwięcej szafek i schowków, a także biurko, sofa i stolik z bujanym fotelem. Często pożądanym elementem będzie też hamak.
Nie można przecenić funkcji szaf narożnych i podwieszanych. Pozwalają one zagospodarować niewykorzystane przestrzenie. Dzięki temu w pokoju jest więcej miejsca na inne elementy. Oprócz swoich zalet mają też i wady. Jest nimi gorsza dostępność do schowanych w nich rzeczy. Jednak można je przeznaczyć na przedmioty rzadziej używane i dzięki temu nie odczuje się tej negatywnej cechy aż tak dotkliwie.
Jednym z ciekawych rozwiązań jest podwieszana szafa narożna. Można ją wykorzystać do przechowywania sezonowych elementów garderoby, urlopowych elementów wyposażenia, akcesoriów do uprawiania sportu na czas zimowego odpoczynku. Może spełniać także rolę tradycyjnej przechowalni dla rzeczy, które dawno powinny być wyrzucone, ale ciągle szkoda nam się ich pozbyć.
Dzięki takiemu urządzeniu pokoju zyskamy przestrzeń wokół nas i będziemy czuli się swobodniej, a żaden bałagan nie będzie nam straszny, bo zawsze będzie gdzie włożyć zawadzające przedmioty.
Do tego humor poprawi nam stonowana papeteria, a wygodne łóżko ukoi zmysły. Lekko przyciemniona lampka wprowadzi odpowiedni do relaksu nastrój, a wkomponowane w ciąg mebli głośniki będą sączyć ulubione melodie i zregenerują nasze psychiczne położenie. I już po chwili odpoczynku będziemy mogli wrócić do pracy przy dobrze oświetlonym biurku, zabawy z uśmiechniętym dzieckiem przy jego łóżeczku czy poważnej rozmowy o przyszłości naszego dorastającego dziecka.
Rodzina musi mieć swoje gniazdo, a gniazdo to musi być odpowiednio urządzone. Dlatego warto inwestować w wystrój i umeblowanie każdego pokoju — od kuchni przez sypialnie, po garderobę. Także łazienka i toaleta powinny być w odpowiednim klimacie, sprzyjającym rozluźnieniu i relaksowi. Każdy musi czuć się w swoim domu jak u siebie, tak więc decydujmy razem o wyglądzie naszych pomieszczeń. Nie ma sensu narzucać tu swoich własnych propozycji, potrzeba wypracowywać kompromisy. Jedynie swój własny pokój może pozostać bastionem wyobraźni i marzeń jej mieszkańca. W innych pomieszczeniach potrzeba przestrzeni dla wszystkich. Dobrze jest zatem, jeśli wszyscy mają podobne upodobania — wówczas łatwiej jest się dogadać w kwestii umeblowania i dekoracji wnętrza wspólnych pomieszczeń.
Krótko mówiąc, urządzanie pokoju to twardy orzech do zgryzienia. Jednak wspólnymi siłami da się to zrobić — ba, nawet może to pomóc rodzinie zbliżyć się do siebie, lepiej poznać wzajemne upodobania kolorystyczne i artystyczne oraz posiąść sztukę kompromisowych rozwiązań w całym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here