śruby

Elementy złączne, takie jak śruby, podkładki nity czy nakrętki mogą spełniać kilka rodzajów norm. Niektóre są oznaczone jako „ISO”, przy innych pojawia się skrót „DIN”, przy kolejnych „PN”, a w jeszcze innych przypadkach dochodzi do prawdziwej kumulacji tego typu oznaczeń.

Co kryje się za tymi skrótami? I w czym to może realnie pomóc? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Śruby i inne elementy złączne – czym są normy ISO / DIN / PN?

Zacznijmy od tego, że wspomniane skróty odnoszą się do konkretnych norm jakości. Stanowią potwierdzenie, że dany produkt (w tym przypadku: konkretny rodzaj śruby) jest bezpieczny w użyciu i spełnia określone wymagania.

Najbardziej znana jest norma „ISO”, ustalana przez International Organization for Standardization, czyli Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Obejmuje swoim zasięgiem ponad 160 krajów – w tym Polskę, dlatego tak łatwo dostać w naszym kraju śruby z właśnie takim oznaczeniem.

Innym skrótem, który można zauważyć na elementach złącznych, jest „DIN”. To skrót od niemieckiego Deutsches Institut für Normung. Chodzi bowiem o śruby, które spełniają normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego.

Z kolei typowo krajowe, polskie normy opracowuje Polski Komitet Normalizacyjny. Jego znakiem charakterystycznym są litery „PN”. Ich również warto szukać na elementach złącznych.

Przeczytaj także: https://www.decotrendy.pl/rodzaje-norm-dotyczacych-srub-i-konwersja-pomiedzy-nimi/

Śruby – konwersja norm: co to jest i na czym polega?

Jak dokładnie wygląda oznaczenie, które można zauważyć na wspomnianych już śrubach? Przyjrzyjmy się temu na konkretnym przykładzie…

Otóż śruba z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (imbusowa) spełnia wszystkie trzy normy. W praktyce – nie dostrzegając na takim produkcie polskiego oznaczenia „PN 82302” – należy więc poszukać innych opisów. Zgodnie z zasadą konwersji norm, ten produkt może być „ukryty” także pod opisem „ISO 4762” albo „DIN 912”.

Wspomniana konwersja norm to bowiem nic innego, jak przekształcenie jednej normy w drugą. Pozwala szybko odnaleźć taki produkt, który będzie kompatybilny z innymi.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here