Najlepsze sposoby na rolety rzymskie w salonie

Aranżacja salonu to duże wyzwanie, dlatego warto podejść do niego z właściwym przygotowaniem. Wielu z nas podczas urządzania miejsca spotkań rodziny i znajomych zastanawia się nad doborem mebli i kolorów, ale zapominamy o innych ważnych kwestiach, takich jak np. dekoracja okna.

Roleta rzymska to ciekawy sposób na efektowne i funkcjonalne ozdobienie okien w salonie. Dzięki szerokiej dostępności kolorów i wzorów można ją dopasować do każdej stylizacji.

Wzorzysta czy gładka roleta rzymska?

To, jaki kolor będzie miała wybrana przez nas roleta, w dużej mierze zależy od stylu, w którym postanowiliśmy zaaranżować pokój dzienny. Gładka i jednolita faktura może stanowić dopełnienie nowoczesnych oraz minimalistycznych aranżacji, natomiast materiał z wyraźnymi wzorami, idealnie dopasuje się do pomieszczenia urządzonego w stylu klasycznym.

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej, bez trudu znajdziemy odpowiednie rolety rzymskie w idealnym odcieniu. Te oprócz walorów estetycznych, mogą też chronić pomieszczenie przed wnikaniem do wnętrza nadmiernej ilości promieni słonecznych czy też… przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów.

Jest łatwa w montażu i obsłudze

Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest prostota obsługi. Wystarczy pociągnąć za sznurek znajdujący się obok kasetki i zablokować osłonę na wybranej wysokości. W tym celu powinniśmy lekko popuścić linkę i zaczekać aż roleta samodzielnie się zatrzyma. Jeśli chcemy, aby materiał znalazł się nieco niżej lub całkowicie odsłonił okno, możemy zwolnić blokadę, odsuwając sznurek od ściany.

Ten rodzaj rolety doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Podnoszenie i opuszczanie osłon potrafi być doskonałą zabawą, ale też często prowadzi do zepsucia mechanizmu. Automatyczna blokada powinna skutecznie zniechęcić malucha do takich figli.

Rolety rzymskie cieszą się tak dużą popularnością również ze względu na łatwość i dowolność montażu. Przed pracą, powinniśmy jednak wyposażyć się we wkręty lub kołki rozporowe, które zamontujemy do ściany, sufitu lub skrzydła okiennego. Samodzielna praca nie powinna zająć nam dużo czasu, a z pewnością pozwoli nieco zaoszczędzić. Dzięki temu, że rolety rzymskie montowane są na trzy sposoby, doskonale sprawdzą się też w innych pomieszczeniach takich jak: domowy gabinet, kuchnia czy sypialnia.

Zapewnia wysoki stopień zaciemnienia

Rolety rzymskie z łatwością łączą w sobie ciekawą estetykę zasłon z funkcjonalnością osłon materiałowych. Dzięki temu, oprócz designerskiej dekoracji, możemy zyskać ochronę przed słońcem i zapewnić sobie komfort termiczny nawet w upalne dni. W sklepach znajdziemy modele, które występują w wariancie transparentnym i wpuszczają do pomieszczenia delikatne, rozproszone światło lub przyciemniającym, który stworzy nam klimat idealny do odpoczynku lub snu.

Wyróżnikiem rolet rzymskich jest sposób składania materiału. Podnoszona do góry, tworzy kolejne „warstwy”, które nałożone jedna na drugą, doskonale chronią przed słońcem, odbijającym się np. w naszym telewizorze. Nawet jeśli roleta nie jest do końca zaciągnięta, to zawsze sprzyja naszej prywatności i pozwala zbudować poczucie własnego azylu.

Jakie są wady rolet rzymskich?

Jak każde rozwiązanie, rolety rzymskie mają wiele zalet oraz kilka wad, których warto być świadomym jeszcze przed zakupem. O czym mowa?

Rolety robione na wymiar

Ze względu na wyjątkowy sposób składania się materiału w rolecie, ta musi być wykonywana na wymiar. To sprawia, że czas realizacji zamówienia będzie dłuższy, ponieważ nie możemy po prostu pójść do sklepu i kupić osłonę, aby jeszcze tego samego dnia móc podziwiać dekorację na swoim oknie. Indywidualne zamówienie pociąga za sobą jeszcze jedno ryzyko, a mianowicie problem z dokładnym zmierzeniem okna.

Widoczny materiał

To, co dla jednych może być zaletą, dla innych jest wadą. Po całkowitym odsłonięciu okna materiał rolety jest widoczny w postaci charakterystycznych marszczeń. Jeśli zależy nam na tym, aby osłona w dzień była całkowicie niewidoczna, powinniśmy zdecydować się na klasyczny model, w którym materiał schowany jest w kasecie maskującej.

Czyszczenie

Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnych materiałów i w tej sprawie nie ma wielu ograniczeń. Dzięki temu w większości przypadków możemy ją szybko zdjąć i samodzielnie wyprać w pralce. Niestety, nie w przypadku każdej tkaniny. Producent może zalecić nam czyszczenie rolet jedynie w pralni chemicznej, co dla wielu osób może być problematyczne.

Rolety rzymskie — czy warto je mieć?

Ten rodzaj dekoracji okiennych, doskonale sprawdzi się zarówno w romantycznym, jak i skandynawskim czy nowoczesnym salonie. Sama forma oraz charakterystyczne marszczenia nadają niepowtarzalnego klimatu każdemu wnętrzu, a jednocześnie nie są związane z żadnym konkretnym stylem aranżacyjnym.

Dzięki atrakcyjnemu designowi, szerokiej gamie kolorystycznej oraz ciekawym fakturom, osłona ta może stać się idealnym dopełnieniem lub elementem dominującym w naszym salonie. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy ozdabiać okna innymi dodatkami takimi jak: świeczniki, ozdobne pudełka czy też modne w ostatnim czasie lampiony.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here