Meble rustykalne

Czym są meble rustykalne? To ręcznie robione drewniane meble domowe lub ogrodowe, które można szybko wyprodukować, wykorzystując drewno z drzew w stanie naturalnym przy minimalnym przetwarzaniu ich. Meble zachowują naturalne piękno drzewa, z którego zostały zrobione. Każdy rustykalny mebel czy to krzesło, stół, ława, stołek, półka czy łóżko, jest tak wyjątkowy jak drzewo, z którego pochodzi.
Techniki rustykalnego wyrobu mebli są przyswajalne dla wszystkich początkujących. Konstrukcja może być wykonana przy użyciu najbardziej podstawowych narzędzi ręcznych, elementy łączone są razem za pomocą okrągłych kołków i czopów. Czopy wbijane są za pomocą drewnianych klocków w celu ścisłego połączenia. Często jednak meble te są wykonane z zielonych gałęzi, ze świeżo ściętego drzewa. Stosowane jest również pozostawianie kory, to już według własnych upodobań estetycznych. Każdy rodzaj drzewa może być stosowany do mebli wewnętrznych, ale meble zewnętrzne zwykle są wykonane z dębu lub kasztana, ponieważ są bardziej trwałe.
Historia ręcznie wykonanych mebli z materiałów naturalnych sięga dalekich czasów. Oczywiście w wielu częściach świata meble zawsze były i nadal są wytwarzane w ten sposób.
Rustykalni producenci mebli podążają dziś za wiekową tradycją używania naturalnych materiałów do mebli i rustykalnych elementów dekoracyjnych. Ogromna większość rustykalnych producentów mebli to małe firmy. Wraz z pojawieniem się internetu, nawet najmniejsi producenci mogą docierać ze swoim towarem do odbiorców.
Meble nie są bogato ozdobne ani złocone, ani nie ma przewidywalnych linii i wzorów, których oczekiwalibyśmy w tradycyjnych meblach. Rustykalne krzesło może wyglądać tak, jakby wyrosło z ziemi.
To są meble z duszą łączące elementy natury.
Meble przywołują wspomnienie wcześniejszej epoki, kiedy ludzie kształtowali meble z natury, aby zaspokajać swoje potrzeby. Oryginalny wygląd rustykalnych mebli dodaje charakteru, uroku nie spotykanym w innych stylach mebli. Meble w stylu rustykalnym są ciepłe, kreatywne i praktyczne, co przemawia do wielu osób. Te meble są naturalnymi, ręcznie robionymi dziełami sztuki.

Jakie są zalety mebli rustykalnych?

Umeblowanie naszych domów może być bardzo drogie. Główną zaletą mebli w stylu rustykalnym jest to, że możesz zrobić swoje własne bardzo tanio, jeśli nie za darmo. Tworzenie rustykalnych mebli jest bardzo proste. Można je tworzyć za pomocą skromnych podstawowych narzędzi ręcznych, dzięki czemu są one dostępne dla każdego – nie trzeba mieć narzędzi elektrycznych, ani doświadczenia.
Meble te są piękne i niepowtarzalne dodatkowo są ekologiczne.
Masowo produkowane meble z supermarketu, są prawdopodobnie zrobione z drewna transportowanego z dalekich odległości składane z użyciem klejów i konserwantów zawierających chemikalia, takie jak formaldehyd, które wydzielają toksyczne opary.
Z kolei meble drewniane wykonane przez stolarza, choć są piękne i funkcjonalne, często są bardzo drogie lub wymagają dużego doświadczenia, aby je wykonać.
Kiedy twoje rustykalne meble się zużyją lub chcesz się ich pozbyć, możesz szybko je wymienić i zamienić na drewno opałowe. Oznacza to, że można używać drewna niskiej jakości nawet drewna zrębowego lub drewna przycinanego z ogrodów. Często pozyskanie takiego materiału może być bezpłatne lub bardzo tanie.
Dzisiejszy styl rustykalny nadal jest w modzie i zajmują się nim również fachowcy, nowoczesny styl, który tworzą sprawia, że jest on odpowiedni również dla dzisiejszych domów i mieszkań w dużych miastach.

Poniżej przedstawimy kilka charakterystycznych cech stylu rustykalnego.

Rustykalny styl wykorzystuje naturalne materiały, a największy wpływ ma drewno. Od sosny po dąb. Oprócz drewnianych mebli, są drewniane belki stropowe, ściany wyłożone boazerią i szerokie drewniane podłogi.
Styl rustykalny to zdecydowanie wygodny styl, a jednym ze sposobów na przekazanie tego są duże meble. Od tapicerowanych krzeseł do sofy w połączeniu z solidnym stolikiem na kawę.
Odcienie ziemi to paleta barw charakteryzująca ten styl, ma to na celu naśladowanie piękna z zewnątrz i wniesienie tego klimatu do środka. Kolory brązowe, zielone, czerwone i pomarańczowe idealnie współgrają z drewnianymi elementami i pomagają stworzyć spokojny styl.
Wyszukane tkaniny o pstrokatych wzorach to zdecydowanie nie ten styl, zamiast tego używane są naturalne materiały tapicerskie, takie jak bawełna, wełna, płótno i len. Skóra dopełni rustykalny wystrój i zapewni gładką powierzchnię. Akcenty inspirowane są naturą, to kolejna cecha tego stylu. Kosze tkane są doskonałym dodatkiem do pokoi rodzinnych, także koce, aby stworzyć przytulne uczucie. Polne kwiaty, a także liście klonu tworzą wspaniały rustykalny klimat na kuchennym stole. Wiele akcentów wygląda tak, jakby zostały zebrane podczas pieszej wędrówki.

Jak zacząć produkcję takich mebli?

Najpierw zdobądź narzędzia. Podstawowe narzędzia ręczne potrzebne do produkcji mebli rustykalnych to: siekiery do rąbania i rozłupywania, nóż, dobry drewniany młotek, piła, dłuta.
Meble można tapicerować. Trawa morska, kora drzewa lub trzcina idealnie nadają się na krzesła lub stoliki, chociaż często takie meble nie wymagają tapicerowania. Możesz oczywiście dodać poduszki, materace, narzuty itp. Możesz wykończać swoje meble różnymi naturalnymi olejkami. Są też książki z praktyczną wiedzą lub kursy, które pomogą ci stawić pierwsze kroki w tej dziedzinie. Kupno gotowych wyrobów jest możliwe u lokalnych twórców lub przez internet.

Zapotrzebowanie na rustykalne meble nie było nigdy większe niż obecnie. Zaawansowany technologicznie, szybki styl życia dzisiejszego świata przyczynia się do naszej tęsknoty za ucieczką w mniej miastowe środowisko. Meble stworzone z naturalnych materiałów przez utalentowanych twórców pomagają stworzyć odpowiednią atmosferę dla naszej osobistej oazy. Dzisiaj znajdziesz rustykalny wystrój w najbardziej ekskluzywnych hotelach, mieszane ze wszystkimi stylami innych wystrojów. Kiedyś rustykalny styl był adresowany dla biednej klasy robotniczej, ale dzisiejsze projekty goszczą nawet u bogaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here