Meble i oświetlenie do biura

Gdy aranżujemy dom, dokładamy wszelkich starań, aby dobrać do każdego pomieszczenia idealne wyposażenie. Nic w tym dziwnego, jest to przecież nasza codzienna przestrzeń do życia i pragniemy, żeby prezentowała się jak najlepiej. Często jednak zapominamy o innym miejscu, w którym spędzamy niejednokrotnie nawet więcej czasu niż we własnych domach. Mowa oczywiście o biurach i zakładach pracy. Jak powinny być zaaranżowane tego typu przestrzenie? Co można zrobić, żeby pracowało się w nich lepiej?

Funkcjonalne, wygodne i estetyczne – jakie powinno być biuro?

Biura bywają różne, a ich wyposażenie zależy w pełni od pełnionych przez nie funkcji oraz charakteru wykonywanej pracy.

Istnieje jednak kilka nadrzędnych cech, które powinny być spełnione w przypadku każdego stanowiska pracy. Co to takiego?

Przede wszystkim biura muszą spełniać szereg restrykcyjnych przepisów BHP. Oznacza to, że trzeba je zaaranżować w sposób gwarantujący pełne bezpieczeństwo użytkowników. Dotyczy to zastosowanych typów wyposażenia, rozmieszczenia mebli tak, żeby gwarantowało swobodę przemieszczania i bezpieczeństwo, a także odpowiedniego oznaczenia wszelkich kluczowych przestrzeni.

Oprócz tego dobre biuro powinno być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii. Zmusza to projektantów do spojrzenia na poszczególne elementy pod kątem funkcjonalności. Kluczem do sukcesu jest znalezienie optymalnych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa, przy zwiększeniu efektywności wykonywanych obowiązków.

Wreszcie wyposażenie do biura musi być estetyczne. Przestrzeń przyjazna pracownikom zwiększa wydajność pracy i kreatywność zatrudnionych osób. Poza tym biura stanowią wizytówkę firmy i jeden z jej kluczowych elementów identyfikacji wizualnej. A to przekłada się na to, jak przedsiębiorstwo jest postrzegane przez odwiedzających je gości.

Idealne meble do biura – co jest potrzebne?

Podstawowym typem wyposażenia biur są oczywiście biurka i krzesła biurowe. Tworzą wygodną przestrzeń do pracy, z której korzysta się każdego dnia przez wiele godzin. Stąd też wybór biurka i krzesła jest niezmiernie ważny. Od niego bowiem zależy samopoczucie pracownika, jego kondycja, a co za tym idzie również produktywność podczas wykonywania poszczególnych zadań.

Innym rodzajem wyposażenia, które musi pojawić się w biurach, są oczywiście szafy i regały, do przetrzymywania dokumentacji oraz rozmaitych przedmiotów, potrzebnych do realizacji obowiązków zawodowych. Coraz częściej konstrukcje tego typu są dopasowywane do pozostałych elementów wystroju, co pozwala stworzyć przyjemną dla oka przestrzeń o wysokich walorach funkcjonalnych.

W dużych i przestronnych biurach często wprowadza się także dodatkowe meble takie, jak fotele, sofy oraz stoliki kawowe. Przydają się one podczas przyjmowania gości. Spełniają rolę wyposażenia o charakterze reprezentacyjnym.

Cechy dobrych mebli biurowych

Każdy z opisanych powyżej elementów wyposażenia do biura musi wyróżniać się kilkoma, podstawowymi cechami. Za najważniejszą z nich uznaje się oczywiście funkcjonalność. Meble do biura muszą dobrze spełniać swoją rolę, gwarantując przy tym bezpieczeństwo użytkowników.

W niektórych przypadkach funkcjonalność jest ściśle powiązana z wygodą. Dotyczy to na przykład krzeseł i foteli biurowych, które mają gwarantować komfort siedzenia przez wiele godzin.

Wyposażenie do biur kupuje się na dłuższy czas. Zazwyczaj nie są to sprzęty wyrzucane po jednym, dwóch sezonach. Stąd też cechą dobrych mebli do biura jest trwałość. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będą spełniać swoją funkcję w optymalnej kondycji przez długie lata.

Nie zapominajmy w końcu o dekoracyjności. Choć nie stanowi ona najważniejszej kwestii, to w przypadku mebli do pomieszczeń reprezentacyjnych ewidentnie nie można o tym zapominać. Często sofy i fotele do biura przybierają charakterystyczne barwy firmy, żeby jak najlepiej wpisać się w spójne zasady identyfikacji wizualnej.

Oświetlenie do biura

W biurze nie obejdzie się bez właściwie dobranego oświetlenia. Jego natężenie, barwa, a także sposób kierowania zadecydują o efektywności podejmowanych zadań. Nie bez znaczenia pozostaje konstrukcja, która będzie miała wpływ na funkcjonalność każdej lampy. I wreszcie estetyka, bo przecież spójna aranżacja biura także przyczyni się do możliwości skoncentrowania na pracy. Przemyślany wystrój wpływa na samopoczucie, ale i pozwala na pozbycie się chaosu, dotychczas panującego bałaganu, które przeszkadzały w pracy.

Jakie wybrać lampy? Podstawą będzie klasyczna lampka biurkowa, której żarówka nie wystaje spod klosza, co eliminuje ryzyko świecenia w oczy i męczenia wzroku. Ciekawa alternatywą są lampy podłogowe z oferty sklepu https://lampy.it/. Nie tylko estetyczne, ale i oferujące więcej niż jedno źródło światła, sprawdzą się jako lampa główna i oświetlenie dodatkowe.

Na suficie może zagościć kilka lamp wiszących lub plafony. Ich liczba będzie zależeć od tego, jak duże jest biuro i jakie spełnia funkcje. Małą przestrzeń dobrze oświetli lampa wisząca o szerokim kloszu bądź plafon, który równomiernie rozprowadza światło. W dużym biurze można wydzielić strefy – tę przeznaczoną do pracy, gdzie zostało ustawione biurko, oświetlić jasnym, skupionym promieniem. Część reprezentacyjną, do spotkań z klientami, warto rozświetlić lampą, która będzie również sprzyjała budowaniu profesjonalnej atmosfery.

Idealne i uniwersalne biuro

Meble i lampy stanowią podstawę każdego biura. Bez nich nie da się pracować. Gwarantują wygodę, wpływają na samopoczucie pracowników oraz na to, jak firma jest postrzegana przez ludzi odwiedzających placówkę.

Warto zatem poświęcić nieco czasu i wybrać odpowiednie wyposażenie. To się naprawdę opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here