Kupić czy zamówić?

Wnętrza trzeba jakoś urządzić, niezależnie od tego, w jakim celu powstały. Bez mebli nie będą spełniały swoich zadań. Czy to mieszkanie lub dom prywatny, czy biuro, trzeba dane wnętrze urządzić. Wiele mebli można kupić od ręki. Wybór jest spory, bo i sklepów i projektantów na rynku jest wielu. Kiedy jednak nie można znaleźć czegoś dla siebie, warto skorzystać z innej opcji. Chodzi mianowicie o meble na zamówienie. Dotyczy to właściwie każdego rodzaju mebli, choć dość często spotyka się szafy na zamówienie. Szafa to specyficzny mebel. Niezależnie od tego, co ma być w danej szafie przechowywane, nie ma gwarancji, że na rynku znajdzie się szafa spełniająca oczekiwania danego klienta. A przecież modeli jest sporo. Różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, kolorem, wielkością, ilością półek, szuflad i innych wnęk. Jeśli nie można wybrać z gotowej już oferty szafy, która będzie jednocześnie spełniać oczekiwania danej osoby pod względem użyteczności oraz estetyki, wtedy warto pomyśleć o szafie na specjalne namówienie. Można wtedy dokładnie określić swoje oczekiwania co do całokształtu mebla. Chodzi o wielkość, kolorystykę, ilość miejsca i sposób rozmieszczenia wszystkich miejsc na rzeczy. Bywa to istotne szczególnie, jeśli konkretne wnętrze jest urządzone w jakiś niecodzienny sposób. Albo nie zostało zbudowane na planie tradycyjnego prostokąta lub kwadratu, a chodzi o to, aby wykorzystać każdy możliwy kawałek przestrzeni. Wtedy właściwie meble na zamówienie ratują sytuację. Można wykorzystać każdy centymetr, a jednocześnie uzyskać bardzo estetyczny efekt. Meble na zamówienie sprawdzają się szczególnie w siedzibach firm, kiedy muszą łączyć konkretny wygląd z użytecznością. Firmom często chodzi o to, aby meble oddawały konkretną atmosferę i ducha przedsiębiorstwa lub instytucji. A jak wiele osób prywatnych decyduje się na taki krok? Sporo, jak na takie rozwiązanie, które potrafi być kosztowne. W końcu chodzi tu i o projekt i o wykonanie mebla, co czasem bywa wyzwaniem dla wykonawcy.

Jak dobrze zagospodarować dane wnętrze? W końcu mówimy tu o różnej wielkości metrażu. Wbrew pozorom to te mniejsze pokoje bywają wyzwaniem do urządzenia. Chodzi o to, aby pozostał trochę miejsca do poruszania się, ale jednocześnie żeby pomieścić tu wszystkie niezbędne meble. Na rynku pierwotnym i wtórnym każdy zainteresowany może znaleźć mnóstwo różnych mebli. Czyli – przynajmniej w teorii – każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie spośród mebli już gotowych, które wystarczy przywieźć do domu lub siedziby firmy i właściwie poustawiać. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie można znaleźć tego, o co dokładnie danej osobie chodzi. Mebel jest niby użyteczny, ale nie odpowiada oczekiwaniom pod względem estetycznym. Wtedy właściwym rozwiązaniem może okazać się zamówienie mebli. Dobrym przykładem są szafy na zamówienie. Szafy to meble, od których zazwyczaj dość sporo się oczekuje. Powinno się w nich łatwo poustawiać lub poukładać to, co ma się w szafie znajdować. Jednocześnie mebel ten powinien pasować do danego wnętrza i zmieścić się na konkretnym metrażu. Wiele osób przekonało się już, że – jeśli chodzi o szafy – czasem trudno to wszystko pogodzić. Wtedy właśnie z pomocą przychodzą projekty na zamówienie. Klient musi jedynie przekazać swoje oczekiwania co do zamawianego mebla – ile ma na niego miejsca, z jakich materiałów powinien być wykonany i w jakiej kolorystyce utrzymany. To wszystko pozwoli otrzymać w rezultacie szafę, w której pomieści się wygodnie to, co zamawiający chce w niej schować, a jednocześnie będzie ona pasować do wystroju całego wnętrza. Klient powinien być zadowolony. W razie czego można od razy pokazać to, co – według klienta – nie zostało wykonane tak, jak należy. Czasem dana osoba ma w głowie jedynie ogólne wyobrażenie o szafie, której potrzebuje. Wtedy po prostu musi ustalić: do jakiego pomieszczenia będzie ta szafa przeznaczona, ile ma na nią miejsca, jak jest urządzone dane pomieszczenie, z jakiego materiału powinna być szafa wykonana. Wtedy projektant będzie mógł coś sensownego zaproponować.

Czasem dobór mebli do wnętrza bywa trudny. Wiele osób ma jedynie ogólne wyobrażenie o tym, jak konkretne pomieszczenie powinno wyglądać. Wiadomo: w sypialni powinno być łóżko, szafa, jakieś szafki nocne; w salonie stół, krzesła, fotele, wypoczynek, może szafa, telewizor i odpowiednie miejsce na pozostałe media, np. sprzęt grający. Podobnie sprawa ma się z pomieszczeniem biurowym. Oczywiście to, jakie meble zakupi się do danego wnętrza, zależy od kilku rzeczy: przeznaczenia pomieszczenia, jego wielkości, ilości drzwi i okien oraz kształtu pomieszczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że nie zawsze będzie to klasyczny kwadrat, czy prostokąt. Jednak nie tylko w trudnych sytuacjach związanych z urządzaniem wnętrz, wiele osób korzysta z pewnego rozwiązania związanego z meblami: zamówić je. Wtedy można zyskać meble jedyne w swoim rodzaju, doskonale pasujące do konkretnego wnętrza, a jednocześnie idealnie spełniające swoje funkcje użyteczne. Doskonałym przykładem są tu szafy na zamówienie. Wbrew wszelkim pozorom szafy bywają dość wymagającymi meblami. Z założenia mają pomieścić i to w odpowiednim porządku pewną ilość konkretnych rzeczy. Często zdarza się jednak, że dana osoba dysponuje dosyć ograniczoną przestrzenią i ma trudność ze znalezieniem odpowiednio dużej szafy. Wtedy właśnie można takową zamówić. Wystarczy dostarczyć takie parametry, jak ilość posiadanego miejsca, sposób urządzenia danego wnętrza oraz jaki charakter to wnętrze będzie miało. Istotne jest też to, co w danej szafie będzie chowane. Dobry projektant, dysponując taką wiedzą, może zaproponować więcej, niż jeden projekt, uwzględniając przy tym poczucie estetyki klienta. W rezultacie osoba zamawiająca szafę, dostanie mebel, który powinien idealnie spełniać jej wszelkie oczekiwania. Każdy, kto choć raz kupował mebel na zamówienie przyznaje, że takie rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim zawsze otrzymuje się dokładnie to, za co się zapłaciło, a przecież o to właściwie chodzi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble pokojowe
Następny artykułDomowa atmosfera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here