Jakie panele podłogowe są najlepsze

Wybór paneli podłogowych bywa naprawdę trudnym zadaniem. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań może oszołomić; sprawy nie ułatwiają także liczne parametry techniczne, z których każdy wydaje się być tak samo ważny, a przy tym — nie zawsze zrozumiały. Jakie panele podłogowe wybrać, by doskonale wyglądały przez wiele lat? I czy możliwe jest położenie paneli do kuchni lub łazienki?

Jakie panele podłogowe są dobre?

W przypadku paneli podłogowych wysoką jakość produktu potwierdzają określone parametry techniczne. Wśród dostępnych na rynku modelu niektóre szczególnie wyróżniają się świetnym designem oraz wysoką wytrzymałością. Dzięki konkretnym danym można łatwo zdecydować, jakie panele podłogowe wybrać, by cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez lata.

Trzeba przy tym pamiętać, że choć cena bywa skorelowana z wysoką jakością, nie jest jej głównym lub jedynym wyznacznikiem. Często wynika nie tyle z doskonałych parametrów technicznych, co z ciekawego, nowoczesnego designu, rzadziej spotykanego materiału lub znanej marki producenta. Przykładowo, panele winylowe różnią się ceną od tych wykonanych z konwencjonalnych materiałów.

Jakie panele wybrać i na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy wybieramy panele do salonu, kuchni, czy innego pomieszczenia, konieczne jest zapoznanie się z kartą techniczną produktu. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • gęstość płyty HDF lub MDF — im jest ona wyższa, tym bardziej dane panele będą odporne na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć (co jest szczególnie ważne, jeśli wybieramy panele do kuchni, łazienki lub przedpokoju);
  • rodzaj i konstrukcja zamków łączących panele — dobrej jakości zamek ułatwia montaż paneli, uszczelnia podłogę i zapewnia trwałość powstałych w ten sposób spojeń;
  • grubość paneli — im grubsze, tym bardziej odporne na odkształcenia; z drugiej strony, wybierając panele na ogrzewanie podłogowe, warto wybrać modele o mniejszej grubości (8-10 mm), ale za to o większej gęstości; grube panele bowiem mogą przyczyniać się do obniżenia efektywności ogrzewania podłogowego;
  • klasa ścieralności — do bardziej eksploatowanych pomieszczeń warto wybrać panele o klasie ścieralności AC4 lub AC5. Parametr ten oznacza, że ich wierzchnia, ścieralna warstwa jest dostatecznie odporna na przetarcia i zarysowania, by zapewnić dobry wygląd paneli na długo.

Panele podłogowe winylowe — czy warto?

Oprócz opisanych parametrów duże znaczenie ma wybór materiału, z którego wykonane zostały panele. Standardem są modele wykonane z kilku warstw drewna. Coraz większą popularność zyskują jednak także panele winylowe. Czy to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują trwałych i estetycznych rozwiązań?

Prezentując fakty o panelach winylowych, należy podkreślić, że współcześnie produkowane modele nie mają nic wspólnego z posadzkami z PCW sprzed kilku dekad. Obecnie są to wysokiej jakości wyroby, które są doskonałą alternatywą dla klasycznego drewna lub płytek.

Właściwości polichlorku winylu sprawiają, że obecnie możliwe jest stworzenie podłogi z paneli w pomieszczeniach, w których podłoga jest narażona na działanie wilgoci. W przeciwieństwie do drewna nie puchnie on pod wpływem wody. W połączeniu ze szczelnością łączeń sprawia to, że coraz częściej stosuje się panele winylowe do kuchni lub łazienki.

Panele winylowe są łatwe w czyszczeniu — nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów. Do tego występują w wyjątkowo szerokiej gamie kolorów i wzorów. Chcesz dobrać kolorowe, jasne lub ciemne panele podłogowe do swoich ścian i mebli? Żaden problem!

To, jakie panele podłogowe do salonu, sypialni czy kuchni będą najlepsze, zależy przede wszystkim od Twojego budżetu oraz planowanego wystroju wnętrza. Zawsze jednak należy dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi wybranych produktów, by dobrać je idealnie do specyfiki każdego pomieszczenia oraz występujących w nim czynników mogących wywierać niekorzystny wpływ na panele. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że ich zakup będzie trafioną inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here