Jakie meble wybrać do sypialni?

Sypialnia to takie wyjątkowe miejsce w naszym domu, względem którego zazwyczaj mamy ogromne oczekiwania. Chcemy przecież, by była ona naszą prawdziwą oazą spokoju. Pragniemy czuć się w niej tak dobrze, aby zawsze bez trudu móc w niej wypocząć i oderwać się od tych wszystkich problemów, które spadają na nasze barki każdego dnia. Jeżeli akurat tak się zdarzyło, że mamy okazję zaprojektować ją od samego początku do końca, wykorzystajmy tą szansę i stwórzmy dla siebie taką sypialnię, w której zawsze z wielką radością zajmiemy się czy to zwykłym leżeniem, czy to nawet nauką języków obcych. Przygotujmy przestrzeń, która zachwyci nas swoim najmniejszym szczegółem. Zaprojektujmy pomieszczenie nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i praktyczne. Aby wypełnić je samymi najważniejszymi przedmiotami, powinniśmy umieścić w nim nie tylko standardowe szafki nocne do sypialni, ale też i wygodne duże łóżko, pojemną szafę na ubrania oraz dodatkowe regały, na których bez trudu rozłożymy swoją imponującą kolekcję książek. Meble w dużej części stworzą dosłownie całą naszą aranżację. Pomyślmy zatem, których z nich pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć w naszej pięknej i funkcjonalnej sypialni – bez nich na pewno się nie obejdziemy.

Na pewno jesteśmy w stanie wymienić kilka takich standardowych rodzajów mebli, które zawsze pojawiają się we wszystkich sypialniach. Należą do nich chociażby wspomniane już szafki nocne, łóżka, komody, ale także i szafy ubraniowe oraz mniejsze regały – na książki, zdjęcia w ramkach i inne drobne przedmioty. Tak naprawdę sypialnia przestała nam już służyć wyłącznie do odpoczynku. W mniejszych domach i mieszkaniach odgrywa ona rolę garderoby, a czasem staje się uzupełnieniem tego pomieszczenia, gdy zaczyna nam w nim brakować miejsca na organizację ubrań, butów czy dodatków. W sypialni najczęściej też przetrzymujemy odzież noszoną na co dzień – czy to piżamy lub szlafroki, czy to osobistą bieliznę. Meble przeznaczone do organizacji odzieży muszą być pojemne, a ta ich funkcja decyduje także o ich rozmiarze. Wszelkiego rodzaju szafy zazwyczaj są na tyle duże, że wręcz dominują nad całym wnętrzem i z tego powodu musimy je rozważnie do niego dobierać. Jeżeli zdecydujemy się na komplet mebli, który stylistycznie nie będzie pasować do ogólnej prezencji pomieszczenia, osiągniemy niechciany efekt i jedynie zagracimy całe wnętrze pokoju. Tak naprawdę wszystko musi w nim do siebie perfekcyjnie pasować. O tym pamiętajmy, urządzając swoją sypialnię.

naprawdę wyjątkowy, magiczny wręcz nastrój. Tajemniczego klimatu nada jej na pewno odpowiednie oświetlenie. Nie żałujmy tutaj lamp i mniejszych punktów oświetleniowych. Im gęściej rozmieścimy je po całym pomieszczeniu, tym efektywniej i efektowniej je rozjaśnimy, mogąc w nim wypoczywać o każdej porze dnia czy nocy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas zimy i jesieni. O ile latem i wiosną nie narzekamy na brak promieni słonecznych, bo dzień jest bardzo długi, tak podczas tych mroźniejszych pór roku słońca zaczyna nam brakować i próbujemy je sobie zastępować sztucznymi źródłami światła. Pomyślmy o tym zawczasu. Efektowny żyrandol połączony z mniejszymi kinkietami bądź uroczymi lampkami nocnymi stworzy w naszej sypialni wyjątkowy klimat i uroczy nastrój. Kreując charakter tego wypoczynkowego pomieszczenia, powinniśmy także zwrócić uwagę na dobierane do niego dodatki. Niekoniecznie musimy tutaj kierować się jakimiś aktualnymi trendami. Co prawda możemy na nie popatrzeć i lekko się nimi zainspirować, ale jeśli kwieciste szafki nocne do sypialni, tak modne w obecnym sezonie, kompletnie nie trafiają w nasz gust, nie kupujmy ich na siłę i nie postępujmy wbrew samym sobie. Nawet jeśli nasza sypialnia nikomu innemu oprócz nas nie będzie się podobać, nie ma w tym nic złego. Jeżeli więc chcielibyśmy akurat wypełnić ją dość kiczowatymi dodatkami, po prostu to zróbmy i nie przejmujmy się kompletnie tym, co sobie pomyślą o tym inni ludzie.

Odeszliśmy jednak od naszego głównego tematu, a to przecież meble miały być w tym tekście najważniejsze. Wróćmy więc do nich i pomyślmy teraz na spokojnie, bez których z nich nie wyobrażamy sobie swojej sypialni. A z całą pewnością nie może w niej zabraknąć praktycznego i wygodnego łóżka. Jest to tak naprawdę nasz ulubiony mebel, który zawsze kojarzy nam się z błogim relaksem, lenistwem i snem, o którym potrafimy marzyć przez cały dzień, zwłaszcza jeśli poprzedniej nocy spędziliśmy w łóżku zaledwie cztery czy pięć godzin. Ten mebel może natomiast pozwolić nam lepiej się wysypiać. Nawet jeśli prowadzimy samotne życie i póki co nie planujemy tego zmieniać, inwestycja w podwójne łoże małżeńskie będzie rewelacyjną decyzją. Na takim łóżku zawsze będziemy mogli przewrócić się na drugi bok, zmienić swoją pozycję i wyłożyć się tak, by było nam jak najwygodniej. Pojedyncze łóżka często są natomiast zbyt krótkie i wąskie.

Jeżeli łóżko zostanie już zakupione, ustawmy tuż obok niego szafki nocne do sypialni. Sprawdźmy koniecznie ich wysokość. Dostosujmy ją do wymiarów samego łóżka – blat takiego stolika powinien znajdować się niemalże na tej samej wysokości co materac, ewentualnie może być ustawiony kilka centymetrów ponad łóżkiem. Taki stolik przyda nam się w różnych sytuacjach. Możemy położyć na jego blacie aktualnie czytaną książkę lub gazetę, aby sięgnąć po nią tuż przed snem i zrezygnować z oglądania telewizji lub buszowania po Internecie. Na stoliku ułożymy sobie także ulubiony napój. Rozgrzewająca herbatka czy gorące kakao umili nam wieczorny wypoczynek, przygotowując nas do zaśnięcia i cudownie odprężając. Zwracajmy więc uwagę na to, by nasze meble sypialniane były po prostu jak najbardziej funkcjonalne. Myślmy o tym, w jaki sposób chcemy je potem wykorzystywać. Zastanówmy się, co takiego będziemy robić w swojej sypialni i dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie postarajmy się dopasować do niej jak najlepszy komplet mebli. Tylko w taki sposób zainwestujemy w coś, co na pewno się u nas świetnie sprawdzi i z czego będziemy zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here