Jakie karnisze wybrać - sufitowe czy ścienne

Wybierając karnisze do pokoju mamy do wyboru takie montowane na suficie lub na ścianie. Wiele zależy w tym przypadku od naszego gustu, a więc tego, która opcja bardziej nam się podoba oraz tego w jakim stylu dokonujemy całej aranżacji. Trzeba też jednak wziąć pod uwagę przestrzeń jaką dysponujemy, usadowienie okien oraz parametry samych materiałów z jakich wykonano zasłony. Na co się zdecydować?

Proporcje względem pomieszczenia

Pierwszym aspektem, który trzeba rozważyć jest to jak duże jest samo pomieszczenie, a także wykorzystane na ścianie okna. Jeśli pokój nie jest zbyt wysoki, bądź same okna sięgają niemal pod sufit to w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem będą karnisze sufitowe, które nie zabierają wiele miejsca, a w niektórych przypadkach tylko taki montaż będzie w ogóle wchodził w grę, bowiem nie będzie przestrzeni ponad oknem na dodatkowe mocowania naścienne. W przypadku bardzo dużych pomieszczeń lepiej sprawdzą się z kolei karnisze ścienne, które sprawią, iż pokój będzie wyglądał bardziej przytulnie. Ta opcja pozwala też niwelować dysproporcje w przypadku małych okien na większych ścianach.

Głębokość wnęki

Okna umieszczane są w specjalnych wnękach, lecz te często różnią się od siebie głębokością, zależnie od tego jaka była wizja projektanta. To samo dotyczy także wystających parapetów czy kaloryferów – w niektórych przypadkach zasłony mogłyby o nie zahaczać, więc wtedy stosuje się karnisze sufitowe. Jeśli wszystkie elementy mieszczą się we wnęce i nie wystają poza jej obrys to z powodzeniem można wykorzystać wariant ścienny.

Co w przypadku ciężkich zasłon?

Poza kwestiami estetycznymi nie można zapominać, że obie opcje różnią się także nośnością. Z reguły karnisze sufitowe mają postać szyn, które są stosunkowo delikatne i odpowiednie dla lżejszych firan, natomiast chcąc powiesić ciężkie zasłony należy wybrać karnisze ścienne i to najlepiej drewniane lub metalowe. Powinno się je również ubezpieczyć wspornikami, co zapewni równomierne i mocne podparcie.

Dopasowanie do stylu

Wreszcie po uwzględnieniu wszystkich czynników funkcjonalnych, ten element wyposażenia musi też współgrać z całym wystrojem pomieszczenia. Warianty ścienne są zwykle bardziej ozdobne, podczas gdy karnisze sufitowe łatwiej ukryć lub nawet okleić czy zabudować listwą z lampkami. Z tego względu często wykorzystuje się je w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje minimalizm i prostota. Jeśli jednak ma to być element typowo dekoracyjny do klasycznego i ekstrawaganckiego pomieszczenia to lepiej sprawdzą się wtedy modele ścienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here