Jak zaprojektować wnętrze z pomocą projektanta

Projektowanie wnętrz to proces, który wymaga zaangażowania zarówno po stronie projektanta, jak i inwestora. Jak wygląda on od strony organizacyjno-technicznej? W czym może nam pomóc projektant wnętrz?

Co trzeba zrobić przed przystąpieniem do projektowania?

Finalny projekt wnętrza to zbiór danych, który jest pochodną analiz, rozmów, negocjacji i pomiarów. W zasadzie należy go rozpocząć od dokładnego zmierzenia wnętrza, uwzględnienia krzywizny ścian, położenia wnęk itd. Uzyskane wymiary są następnie wprowadzane do programu projektowego. Kolejnym etapem jest rozmowa z inwestorem. Tak naprawdę to od niego zależy, jak będzie wyglądać całokształt projektu. Podczas wywiadu zbiera się informacje dotyczące zastosowanej elewacji, sposobu rozmieszczenia gniazdek, kranów z wodą, systemu grzewczego, a nawet zaaranżowania podłogi. Następnie realizowany jest ogólny projekt, który jest punktem wyjścia do dalszych negocjacji i ewentualnych poprawek.

Projekt szczegółowy – co zawiera?

Uszczegółowienie projektu wiąże się z koniecznością wprowadzenia pewnych zmian w położeniu ścian działowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz oświetleniowych (z gniazdkami włącznie). Finalny projekt wnętrza stan surowy biuro projektowe w Warszawie obejmuje:

  • dokładne rozmieszczenie mebli, gniazdek, ścian działowych,
  • ewentualne, planowane rozmieszczenie sufitu podwieszanego,
  • projekt wszystkich pomieszczeń funkcjonalnych, w tym kuchni, łazienki, salonu i sypialni,
  • projekt mebli na zamówienie,
  • wizualizację w trójwymiarze, umożliwiającą zapoznanie się z przestrzennym projektem wnętrza,
  • listę i kosztorys inwestycji oraz zakupów.

Profesjonalne biuro projektowe dostarcza również dane kontaktowe do podmiotów, które mogłyby się zająć realizacją projektu.

Jak współpracować z projektantem?

Na ogół biuro projektowe zajmuje się realizacją wybranego projektu i przygotowaniem pełnej dokumentacji dla ekipy budowlanej. W praktyce takie rozwiązanie może doprowadzić do wielu nieporozumień na linii wykonawca – inwestor. Osoby, które nie mają doświadczenia w tym zakresie, mogą skorzystać z rozszerzonej współpracy z projektantem. Polega ona nie tylko na wykonaniu projektu, ale też nadzorowania sposobu jego wykonania. W ten sposób łatwiej ocenić postępy prac oraz ich zgodność z zaleceniami. Wsparcie ze strony fachowca może również obejmować zamówienie niezbędnych elementów wyposażenia, które są ujęte w projekcie, a także zorganizowania ekip, które przeprowadzą niezbędne prace.

Reasumując, inwestor wykończający wnętrze nie musi pozostać z tym sam. Wsparcie ze strony doświadczonego projektanta to pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z jego założeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here