Większość osób zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że to sypialnia jest jednym z kluczowych miejsc w każdym domu. To do niej człowiek wraca po całym dniu ciężkiej pracy, marząc już tylko i wyłącznie o beztroskim relaksie. To w niej ludzie najczęściej odpoczywają i zajmują się swoimi ulubionymi czynnościami – czytaniem książek, oglądaniem telewizji bądź rozwijaniem indywidualnych pasji. Sypialnia musi być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, odgrywającym wiele różnych ról w tym samym czasie, jednak najważniejsze jest to, aby jej właściciel czuł się w niej po prostu dobrze i był w pełni zadowolony z jej aranżacji. Nawet tapeta do sypialni ma tutaj spore znaczenie. Wszystkie elementy tego pomieszczenia powinny po prostu sprzyjać wypoczynkowi. Dobrze zaaranżowana sypialnia musi być estetyczna, schludna i spójna. Jak zatem należałoby ją zaprojektować, aby uzyskać właśnie taki efekt wizualny? Od czego zacząć urządzanie tego najważniejszego domowego pomieszczenia?
Podstawą każdego pomieszczenia są jego ściany i podłogi. Na nic zdadzą się najpiękniejsze i najdroższe meble, jeżeli ta baza nie zostanie odpowiednio dopasowana do rodzaju samego pokoju. Wybierając zatem kolor ścian dla sypialni, należy skupić się na tym, by był on jak najbardziej odprężający. Co prawda taki burgund czy mocna zieleń mogą zaprezentować się oryginalnie i wyraziście, jednak spędzając w pomalowanym na te odcienie pomieszczeniu każdy swój wieczór i noc, można szybko zmęczyć się intensywnymi barwami i przez nie jedynie zaśmiecić swój umysł. Ciemne barwy zdecydowanie nie pomagają w odpoczynku. W samej sypialni dużo lepiej od nich sprawdzą się zatem jaśniejsze odcienie – wszelkiego rodzaju beże czy nawet zwykła standardowa biel. Tego rodzaju barwy mają również tą zaletę, iż optycznie są w stanie powiększyć przestrzeń każdego pokoju. Jeżeli więc sypialnia jest naprawdę mała, malując ją na czerwono czy zielono, można jeszcze bardziej wizualnie ją pomniejszyć. A nie o to w tym wszystkim chodzi.
Nie tylko jasna tapeta do sypialni może optycznie powiększyć ten pokój – niemalże identyczny efekt zapewni domownikom odpowiednie oświetlenie. Sypialnię należy koniecznie rozjaśnić. Nawet jeżeli jest ona pomieszczeniem mocno nasłonecznionym, należy pamiętać o tym, że podczas zimy i jesieni dzień robi się bardzo krótki, przez co już po godzinie piątej po południu we wnętrzu domu może zapanować całkowity mrok. Rozjaśnią go natomiast zróżnicowane źródła światła. Dobrze zestawione lampy przy okazji upiększają wnętrze i decydują o jego końcowej stylistyce. Perłowy lub kryształowy żyrandol, zamontowany nad samym łóżkiem, nada pokojowi wysokiej klasy i niewątpliwego szyku. Wspaniale będzie odbijać naturalne, padające na niego promienie słoneczne, by podczas wieczoru lub nocy rozjaśnić całe otoczenie. Oświetlenie powinno być również dość funkcjonalne. Tuż przy łóżku, np. na stoliku nocnym, warto ustawić mniejszą lampkę, aby włączyć ją w momencie czytania książki i później bez problemu ją wyłączyć i od razu zasnąć. Każdy element sypialni powinien być dokładnie przemyślany. To pomieszczenie ma przecież ułatwiać domownikom wieczorny wypoczynek!
Jeżeli chodzi natomiast o same meble sypialniane, jednym z tych najważniejszych jest oczywiście łóżko. W pomieszczeniu przeznaczonym do wypoczynku nie może go nigdy zabraknąć. Mimo iż w teorii w łóżku powinno się wyłącznie spać lub przynajmniej leżeć, każdy wie, że wykorzystuje się je również do czytania, oglądania książek, a czasem i nawet nauki bądź pracy. Łóżko powinno być przede wszystkim wygodne. Jeżeli okaże się zbyt niskie lub wąskie, człowiek nie będzie mógł się na nim komfortowo rozłożyć, a przez to jakość jego wypoczynku zostanie poważnie obniżona. Sam rodzaj mebla nie jest jednak aż tak ważny jak materac. Niewiele osób wie natomiast o tym, że to od jego twardości zależeć może to, z jakim samopoczuciem obudzą się z samego rana. Materac nie powinien być zbyt miękki – na takiej powierzchni ciało będzie się zapadać i nie zostanie dobrze podtrzymane. Zbyt twardy materac może z kolei wpijać się w ciało i szkodzić samym mięśniom. Najlepiej więc przetestować różne poziomy twardości na sobie, udając się bezpośrednio do stacjonarnego sklepu z materacami i sprawdzając różne jego propozycje. Dobry materac to podstawa udanego odpoczynku i efektywnego snu.
Krokiem ostatnim będzie dobór dodatków. Mało kto się nimi przejmuje, a jednak mają one gigantyczny wpływ na końcowy wygląd dosłownie każdego pomieszczenia. W sypialni także nie powinno ich zabraknąć. Nawet jeśli pokój ten jest stosunkowo mały i nie ma w nim miejsca na jakąś ogromną ilość dodatkowych przedmiotów, zawsze można połączyć dekorowania wnętrza z jego praktycznym uzupełnianiem. Chociażby takie lampy mogą stać się jego cudowną dekoracją. Wykonane z maleńkich kryształków przykują wzrok każdej osoby, uszlachetniając wizerunek całego wnętrza. Nie warto jednak przesadzać z ilością tego rodzaju elementów. Kilka doniczkowych kwiatków lub dwa obrazki w zupełności wystarczą, bo jeśli w sypialni zagości nadmiar dekoracji, stanie się ona po prostu niechlujna i nieestetyczna. A trudno odpoczywać w miejscu nieuporządkowanym i zaśmieconym. Zbyt duża ilość przedmiotów w otoczeniu wprowadza chaos do samego ludzkiego umysłu, przez co człowiek skupia się wyłącznie na swojej okolicy, zamiast w pełni się zrelaksować. Nie bez powodu to właśnie minimalizm króluje w najnowocześniejszych aranżacjach wnętrz. Jest to styl wręcz stworzony dla sypialni i tego rodzaju pomieszczeń.
Jeżeli jednak ktoś dalej nie wie, jaka tapeta do sypialni pasowałaby do jego pomieszczenia, zawsze może zwrócić się po pomoc do doświadczonego projektanta wnętrz. Nie każdy ma doskonałe wyczucie smaku i nie każdy potrafi na własną rękę przygotować funkcjonalne i estetyczne pomieszczenie wypoczynkowe. Czasem lepiej więc nawiązać współpracę z osobą, która się na tym zna i z każdego pokoju jest w stanie utworzyć coś wspaniałego. Taka usługa oczywiście kosztuje, ale jest to jednak wyłącznie jednorazowy wydatek.