Jak powinniśmy urządzić garderobę?

Garderoba jest pomieszczeniem odrębnym, ale naprawdę wygodnym. Osoba, która pozna jej zalety, to już na zawsze pozostanie jej dużym zwolennikiem. Garderoba taka jest przede wszystkim olbrzymią szansą na to, aby mieć porządek w swoich ubraniach. W garderobie łatwo jest je segregować, układać, a te, które zdejmiemy bezpośrednio z wieszaka można od razu na siebie włożyć. Kolejna zaleta garderoby to to, że pozwala ona na uwolnienie innych pomieszczeń mieszkania czy też domu na ze straty miejsca na szafy, szafki czy też inne meble. Warto jednak przed urządzeniem garderoby rozeznać się jak odpowiednio zabudować garderobę, aby była ona w pełni funkcjonalna. Musimy się przede wszystkim rozeznać jakie wymiary i wyposażenie potrzebne będzie do zrobienia w przedpokoju garderoby, w sypialni czy też pod skosami? Warto w tych wszystkich kwestiach poradzić się specjalisty. Musimy być przecież zadowoleni ze swojej garderoby.

Na pewno zupełnie sensu nie ma garderoba zamknięta, gdy jest wąska, zbyt mała oraz płytka. W takiej garderobie nie będziemy mogli się nawet w sposób swobodny ruszyć. Nie powinniśmy się decydować na garderobą jako pomieszczenie oddzielne we wnęce, która jest tylko o kilkadziesiąt centymetrów głębsza, a niżeli szafa. Taka garderoba będzie ciasna i nic więcej się w niej nie zmieści, a niżeli w zwykłej szafie o drzwiach przesuwnych. Na garderobę powinniśmy minimum przeznaczyć trzy i pół metra kwadratowego. Zabudowa powinna zmieścić się wzdłuż dłuższych dwóch ścian. Pomiędzy ścianą, a szafą czy też pomiędzy dwiema konkretnymi szafami odstęp powinien być minimum sto centymetrów. Najlepiej, jeśli będzie sto dwadzieścia centymetrów. W garderobie powinno iść się także w sposób swobodny przebierać. Będzie nam potrzebne półtora metra kwadratowego powierzchni wolnej.

O tym jak bardzo jest funkcjonalna garderoba decyduje przede wszystkim kształt. Trudniej nam będzie wykorzystać garderobę wąską oraz długą. Wygodniejsza zaś oraz pojemniejsza jest garderoba o kształcie kwadrata. W takim pomieszczeniu szafy do garderoby nie będą stanowiły problemu w wyborze. Mogą one być głębokie oraz znajdować się wzdłuż obu ścian. Tym samym między szafami można zagwarantować przejście w pełni swobodne. Rozwiązanie to się świetnie sprawdza gdy nasza garderoba znajduje się pomiędzy łazienką, a sypialnią. Gdy drzwi są na jednej osi, to komunikacyjna powierzchnia w ogóle nie ogranicza samego miejsca na szafy.

Bardzo popularna w dzisiejszych czasach jest garderoba pod skosami. Jest to dobry oraz także efektywny sposób na wykorzystanie powierzchni, która będzie służyć nam przechowywaniu ubrań. Czasem jednak taka właśnie garderoba wymagań naszych może nie spełniać. Czasem garderoba ta przypomina bardziej schowek, a niżeli garderobę z prawdziwego zdarzenia.

Zanim zabierzemy się za budowaniem na naszym poddaszu garderoby, to powinniśmy sprawdzić przekrój domu na planie jak i także dowiedzieć się jakieś wysokości jest kolankowa ścianka. Jest to naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. Nie chcemy przecież później jakiś niemiłych niespodzianek. Gdy nie mamy w ogóle możliwości urządzenia naszej garderoby w pomieszczeniu oddzielnym, to powinniśmy zachować odpowiednie wymiary oraz odległości. Wszystko to po to, aby mieć bezproblemowy oraz wygodny dostęp do ubrań przez nas składowanych. Pomieszczenie, które jest przeznaczone na garderobianą przestrzeń mieć powinno przynajmniej sto czterdzieści centymetrów samej szerokości. Gdy wymiary będą mniejsze, to niestety w samej garderobie będzie się trudno poruszać. Pamiętajmy także o ważności drzwi. Drzwi do naszej garderoby mieć powinny siedemdziesiąt centymetrów szerokości.

Musimy także pamiętać, że jeśli nasze garderoba jednak będzie w pomieszczenie osobnym, a nie w jakiejś wnęce za przesuwnymi drzwiami, powinna mieć wentylacyjny kanał oraz bezpośrednio w dniach nieszczelności. Wszystko to wynika z norm, których należy przestrzegać. Zaś gdy w garderobie mamy okno, które ma z kolei nawiewnik, to kanał jest zbędny.

Gdy chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni to na pewno powinniśmy zdecydować się na zamontowanie przesuwnych drzwi. Chodzi zarówno o tą, która znajduje się w pomieszczeniu oddzielnym jak i także tej, która włączona jest do sypialni. Tak naprawdę to możemy nawet zaoszczędzi do ośmiu metrów kwadratowych. Wybór jest bardzo duży. Wybierać możemy w projektach gotowych producentów drzwi czy też zlecić specjalne wykonanie oczywiście stolarzowi. Skrzydła przesuwnych drzwi poruszają się po tak zwanych prowadnicach, które zamontowane są bezpośrednio pod sufitem czy też na podłodze oraz również pod sufitem. Zatem gdy takie drzwi montujemy, to powinniśmy wyrównać wszelkie krzywizny w suficie, podłodze oraz także w ścianach. Bardzo dużo osób decyduje się na zastosowanie dystansu bocznego lub ten obniżenie drzwiowego skrzydła. Dzięki temu cała konstrukcja ma pion. Jeśli nasze drzwi mają się chować, to ściana musi być pogrubiona przynajmniej o jakieś dziesięć centymetrów. Wiele osób do garderoby stosuje teleskopowe drzwi przesuwne. To one właśnie umożliwiają schowanie obu skrzydeł w jednej kasecie. Teleskopowy system sprawdza się gdy nie mamy miejsca na zamontowanie dwóch kaset. Na ogół w garderobach są stosowane przesuwne drzwi ze stali czy też z aluminium. Te z aluminiowym system stosować można w wyższych, a niżeli standardowych pomieszczeniach. Stalowe system są znacznie tańsze od tych aluminiowych. Najczęściej są także głośniejsze.

Warto urządzić sobie garderobę z głową, a będzie nam służyła przez wiele lat. Co więcej będzie nam się z niej korzystało naprawdę dobrze i będziemy w niej się dobrze czuli. Oba aspekty są naprawdę ważne. Żadna osoba, która „przerzuciła się” ze zwykłej szafy na garderobę nie wróci do przechowywania ubrań w szafie. Jest to logiczne. Śmiało można powiedzieć, że garderoba jest luksusem, a do luksusu bardzo szybko się przyzwyczajamy. Powinniśmy także postawić na wysokiej jakości szafy, z którymi nic się nie będzie działo na przełomie kolejnych lat. Pamiętajmy o tych wszystkich wskazówkach, a wszystko się dobrze ułoży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here