Zwiększające przestrzeń białe, rozgrzewające i energetyzujące czerwone czy może inspirujące pomarańczowe? To, jaki kolor ścian wybierzemy, zależy, do czego potrzebujemy danego pomieszczenia. Dodatkowo, ze względów estetycznych warto, aby kolor ścian pasował do mebli.
Z wyborem farby warto poczekać do momentu, aż nie wymyślimy całościowego schematu wyposażenia wnętrz. Sklepy oferują ogromny wybór kolorów farb, a barwa jest najtańszym i najłatwiejszym do zmiany elementem składającym się na aranżację pokoju. Możemy się oczywiście zastanowić nad różnymi ewentualnościami, jednak ostateczną decyzję warto jest podjąć dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć wybrane meble, dywany, a także tapety.
Najłatwiejszym rozwiązaniem dla pokrycia ścian będzie jednolity kolor, który nada wnętrzu gustowny i wysmakowany charakter. Monochromatyczna paleta kolorów, czyli różne odcienie tego samego koloru, będzie w tym przypadku najlepszym i najwygodniejszym wyjściem z sytuacji. Nieco bardziej odważnym rozwiązaniem będzie wykonanie dobranie kontrastowych kolorów. Dla tych, którzy lubią ryzyko, sprawdzi się kombinacja złożona z barw ciepłych i zimnych. Warto zastanowić się nad kontrastem, ponieważ efekt może być zdumiewający i interesujący.
W przypadku, kiedy zależy nam na stworzeniu wrażenia jednolitej przestrzeni albo chcemy połączyć dwie przestrzenie, dobrym wyjściem będzie zastosowanie takiej samej bazy kolorystycznej na wszystkich interesujących nas ścianach. Dzięki takiemu zabiegowi barwy pokojów będą się wzajemnie przenikały. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy pokój wydaje się zbyt duży – wówczas można próbować złamać tonację i pomalować jedną ze ścian np. na kolor brązowy, drugą na intensywny pomarańczowy. Ciekawy efekt da również rozstawienie w pokoju mebli w różnych odcieniach czerni, które w połączeniu z intensywnie pomarańczowym kolorem stworzą lekko dramatyczną, ciekawą koncepcję. Mocne kolory przykuwają wzrok, nie można przejść obok nich obojętnie. Niektóre również szokują oraz sprawiają, że przestrzeń sprawia wrażenie mniejszej niż jest w rzeczywistości.
W sytuacji, kiedy jesteśmy zwolennikami łagodnych i bardziej subtelnych przejść tonalnych, warto zastanowić się nad różnymi odcieniami tej samej barwy w łagodniejszych i bardziej stonowanych kolorach. Kiedy pomalujemy nimi sąsiadujące ze sobą ściany, całość będzie tworzyła wrażenie uspokajającego azylu, w którym możemy zanurzyć się po pełnym intensywnych przeżyć dniu.
Warto tak dobierać kolory farb, aby współgrały z meblami. Inne barwy można dobrać do mebli białych, czarnych czy brązowych, które królują w większości polskich domów. Jaki kolor ścian do orzechowych mebli? Będą z nimi dobrze współgrały jasne kolory ścian, które nie przytłoczą mebli i sprawią, że będą one od razu zauważalne po wejściu do pokoju. Kolorami dobrze komponującymi się z brązem będzie żółty, jak również jego piaskowy odcień, a także wanilia czy kość słoniowa. Aktualnie modnym połączeniem jest także kolor brązowy i szary. Dzięki zastosowaniu takich barw przestrzeń nabiera gustownego i eleganckiego klimatu.
Jasny odcień ścian nie jest jedynym rozwiązaniem dla brązowych czy orzechowych mebli. Dla tych, którzy preferują ciemniejsze farby, jest dobra informacja: intensywniejsze kolory będą również całkiem nieźle prezentowały się w pomieszczeniach. Z brązem skomponują się różne odcienie czerwieni, a także fiolety i modna w ostatnich sezonach butelkowa zieleń. Decydując się na ciemne barwy ścian, należy uważać, by nie przytłoczyły one całego wnętrza. Wybierając ciemne kolory do aranżacji wnętrza, warto dobrać jasne dodatki, które nadadzą pomieszczeniu lekkości. Kiedy wybór padnie na taki sam kolor ścian i mebli, sprawdzą się również intensywne kolory dodatków, które nadadzą pomieszczeniu świeżości i charakteru. Dobrym rozwiązaniem będzie także brudny róż, intensywny pomarańczowy czy szafirowy.
Jeśli kolor podłogi w pomieszczeniu jest taki sam jak mebli, czyli brązowy, możemy zastanowić się nad ociepleniem wystroju. W tym celu warto rozważyć zastosowanie odcieniu brązu w ciemniejszej tonacji niż orzech, czyli na przykład kasztan. Warto jednak wiedzieć, że w małym mieszkaniu lepiej w taki sposób nie malować wszystkich pomieszczeń, a jedynie te, przy których są zastosowane drewniane, brązowe meble.
Warto wiedzieć, że klimat pomieszczenia może zostać idealnie podkreślony przez dobór poduszek. Podniosą one komfort użytkowania mieszkania, a także przyciągną wzrok gości. Dodatkowo tonację pokoju możemy wzbogacić poprzez rozłożenie pod biurkiem wzorzystego dywaniku czy ułożenie przy drzwiach specjalnych podstawek, dzięki którym drzwi będą mieć utrudnione zamykanie się. Chodniczek może być umiejscowiony zarówno na dywanie, jak i na malowanej czy pokrytej panelami podłodze. Ciekawie się zaprezentuje, jeśli będzie wykonany z materiału kontrastowego do tego, z którego są firanki przy oknach. Prawdziwą perełką może się także okazać chodnik z interesującym motywem, który zostanie dobrany do specyfiki mieszkania. Charakter pokoju podkreślą także dzieła sztuki lub wykonana z takiego samego materiału rama obrazu. Są to elementy dekoracyjne, które być może nie miałyby zastosowania przy większych pomieszczeniach.
Podsumowując, meble w kolorze brązowym nie są w naszym kraju reliktem PRL i mają się całkiem nieźle. Kobiety, które kilkadziesiąt lat temu dekorowały swoje mieszkania, decydowały się na ogół na wybór brązowych mebli. Teraz często ich wnuki wyszukują podobne rozwiązania, które przypominają im klimat domowego zacisza, a oprócz tego wyglądają elegancko. Inna część współczesnych osób dekorujących mieszkania wybiera styl skandynawski z przewagą bieli i szarości. Również do takiego klimatu można dobrać odpowiednie kolory ścian, które będą wyglądały gustownie i przytulnie. Ważne, aby bez względu na wybór farb czy mebli zdecydować się na urządzenie mieszkania w takim stylu, aby pasował do naszych preferencji i upodobań. Najważniejsze, aby wracając do domu po całym dniu intensywnej pracy, móc zanurzyć się we wnętrzu, które będzie na tyle przytulne, że przebywanie w nim sprawi nie lada przyjemność.