Efektownie i nastrojowo - oświetlenie sypialni

Aranżacja mieszkania polega nie tylko na rozmieszczeniu mebli i innych sprzętów, ale również na zainstalowaniu odpowiedniego oświetlenia wszystkich pomieszczeń. Inaczej zrobimy oświetlenie sypialni, salonu, gabinetu, czy kuchni.

Miejsca przeznaczone do pracy lub innych form codziennej aktywności wymagają silnego światła, zbliżonego do naturalnego. Działa to energetyzująco i sprzyja dobrej koncentracji.

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym na wypoczynek i relaks. Tam chcemy się wyciszyć i przygotować do dobrego snu. Światło powinno więc być słabsze, o ciepłej barwie.

Górne oświetlenie sypialni może stanowić jeden duży żyrandol albo kilka lamp rozmieszczonych na suficie. Żyrandol jest znakomitym elementem wystroju wnętrza. W sprzedaży dostępne są rozmaite kształty i modele. Przy umeblowaniu stylowym wybierzemy ozdobny, złożony z kilku elementów, na przykład w formie kielichów kwiatowych, albo lampek imitujących świece. Pięknie prezentują się żyrandole uzupełnione drobnymi szklanymi kryształkami, łezkami lub kuleczkami. Daje to dodatkowe refleksy światła.

Sufitowe oświetlenie sypialni o bardziej nowoczesnym designie może być w postaci różnych brył geometrycznych – kuli, prostopadłościanu albo stożka. Propozycje projektantów obejmują pojedyncze kształty albo połączone w świetnie zakomponowaną całość. Ciekawe efekty powstają gdy powierzchnia brył jest ażurowa, na suficie i ścianach tworzą cię cienie powodujące oryginalny wygląd pomieszczenia.

Dobrym sposobem na oświetlenie sypialni jest rozmieszczenie na suficie kilku lamp. Mogą one być wiszące albo wbudowane jako kasetony. Jeśli wyposażymy je w silne żarówki, umożliwi to lepszą widoczność przy codziennych czynnościach porządkowych.

Bardziej nastrojową atmosferę pomieszczenia uzyskamy poprzez zainstalowanie oświetlenia bocznego. Kinkiety rozmieszczone w różnych częściach pokoju stwarzają spokojny i intymny nastrój. Małe reflektorki rozświetlają ścianę, mogą też eksponować najciekawsze fragmenty wystroju na przykład kompozycje roślinne, ozdobne gzymsy, gobeliny czy pomysłowo udrapowane zasłony.

Przed snem lubimy obejrzeć w telewizji ulubiony program, poczytać gazetę lub książkę. Nie potrzeba do tego celu wykorzystywać pełnego oświetlenia. Wystarczą nam lampki nocne przy łóżku. Jest wiele sposobów na usytuowanie takiego źródła światła. Są wskazania, aby nie oglądać telewizji w zupełnie ciemnym pomieszczeniu. Lampka stojąca na nocnym stoliku rozjaśni pokój na tyle, aby nie narażać naszego wzroku na szkodliwą emisję z odbiornika. Do czytania w łóżku najlepiej posłużą reflektorki zamocowane na ruchomych wysięgnikach. W zależności od przyjętej pozycji ciała, zawsze możemy strumień światła skierować na tekst.

Dawniej bardzo popularne były lampki nocne w formie pąków kwiatu skierowanych ku górze albo w dół. Ich oprawa była prawdziwym kunsztem metaloplastyki. Kolorowe szklane kielichy dawały wieczorem różnobarwne podświetlenie, a w ciągu dnia lampka ozdabiała pomieszczenie. Teraz rzadziej spotyka się takie modele. Amatorzy mody retro poszukują ich na targach staroci.
W okresie PRL-u wykreowano modę na stojące lampy nocne z ogromnymi abażurami z tkaniny przystrojonej frędzlami, koronkami lub aplikacjami. Stojak lampy posiadał półeczkę na budzik i drucianą kieszonkę oplecioną plastikową żyłką na gazety. Było to bardzo wygodne w małych mieszkaniach osiedlowych blokowisk, gdzie trudno było w sypialni wygospodarować miejsce na nocną szafkę lub komódkę.
Teraz jest dużo większy wybór lampek nocnych w dowolnej estetyce. Dla zwolenników ozdobnego stylu znajdą się modele stojących lampek z podstawami złoconymi albo mosiężnymi. Abażury wykonane są z tworzyw odpornych na wysokie temperatury czy też ze szkła. Pojawiają się też lampki z abażurami witrażowymi i pięknie wyprofilowanymi metalowymi podstawkami. Osoby lubiące prostsze formy, zaopatrzą się w lampkę nocną bez nadmiernych zdobień.

Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie sypialni z zastosowaniem dodatkowych gzymsów, podwieszek sufitowych albo przyściennych gipsowych platform. Jest to duże pole do popisu dla osób z wyobraźnią i kreatywnością. Lampy możemy umieszczać na powierzchniach takich elementów, pod spodem albo za nim – ukryte źródło światła jest komfortowe dla wzroku i bardzo efektowne wizualnie. W ten sposób możemy też wyeksponować znajdujące się na ścianach obrazy czy fototapety.

Oświetlenie sypialni stwarza odpowiedni klimat, ale powinno też być funkcjonalne. Zakładając instalację elektryczną dobrze jest rozdzielić włączniki do poszczególnych lamp aby stworzyć możliwość ich wyboru w zależności od potrzeb. Górnego mocnego światła użyjemy w pochmurny dzień albo wieczorem podczas sprzątania pokoju. Wtedy dobrze widoczne są wszystkie powierzchnie i zakątki pomieszczenia, w których zazwyczaj gromadzi się pył i kurz. Oświetlenie boczne przyda się gdy chcemy stworzyć intymny nastrój. Po ułożeniu się do snu wystarczy zapalić tylko lampkę nocną z wyłącznikiem znajdującym się w zasięgu ręki. Stosowanie okresowo tylko częściowego oświetlenia jest też ważne dla przestrzegania zasad ekologii środowiska naturalnego i chronienia domowego budżetu. Używamy żarówek energooszczędnych o dowolnie wybranej mocy. Do górnych lamp silniejsze, a do kinkietów albo nocnych lampek o wiele słabsze. W zależności od ich rozmieszczenia i przeznaczenia wybierzemy takie, które dają białe światło podobne do naturalnego, albo światło żółte potęgujące wrażenie ciepła i przytulności.
Zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia sypialni najlepiej jest powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Projektant zaproponuje różne rozwiązania, dostosowane do warunków przestrzennych i indywidualnych gustów. Firma przeprowadzi wszystkie prace kompleksowo. Począwszy od fachowego doradztwa, poprzez ewentualne prace murarskie, aż po zamontowanie instalacji i lamp. Dekorator wnętrz obmyśli koncepcję a doświadczony elektryk wykona wszystkie prace instalacyjne. Solidna firma zapewni takie oświetlenie sypialni, które zadowoli każdego klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here