Dostosowywanie mebli dzięki okleinom

Wnętrze domu może przypominać muzeum. Niejednokrotnie znajdziemy w nim wiele starych mebli. Czy jednak wiemy, jak okleić meble okleiną? Dzięki niej nie będziemy musieli ciągle oglądać porysowanej, czy popękanej powierzchni wiekowych mebli. Okleina sprawi, że każdy mebel będzie mógł przypomnieć sobie czasy swojej świetności i zadziwić swoim pięknem gości i domowników.
Dużym walorem oklejania mebli jest możliwość zmiany ich wyglądu. Jeśli na przykład pomieszczenie zmienia właściciela i z pokoju dziecięcego robimy kawalerkę na wynajem, możemy łatwo kolorowe meble przerobić w stylowe dzięki okleinie drewnopodobnej. Mamy gwarancję efektu świeżości mebla, a także pewność, że stary kolor nie wyjdzie nam spod powierzchni okleiny, co mogłoby mieć miejsce w przypadku malowania lub lakierowania.
Także zmiana wystroju pokoju nie musi wiązać się ze zmianą wszystkich mebli. Przecież dzięki okleinom można dostosować je do aktualnie panującego w pokoju wystroju i kolorystki. Nawet wnętrze mebla łatwo można okleić i sprawić, że w pokoju stanie się jaśniej, dzięki białym półkom w szafie pozbawionej drzwiczek. Proste?
Można sobie jednak zadać pytanie: jak okleić meble okleiną w taki sposób, by wyglądało to profesjonalnie. Na to pytanie odpowiedź możemy znaleźć na instrukcji obsługi, która może zostać dołączona do opakowania okleiny. Ponadto chętnie ze swoimi radami pospieszy obsługa sklepu meblowego, a także niejedne bloger czy redaktor telewizyjnego programu dla majsterkowiczów i samozwańczych designerów wnętrz. Moja odpowiedź jest prosta: tak, aby było równo, a więc najlepiej zacząć od wymierzenia i wyrysowania odnośnych wymiarów na okleinie, wycięcia odpowiedniego kawałka i przygotowania powierzchni oklejanej. Wówczas wszystko powinno odpowiednio zadziałać i nasza okleina będzie spełniała odpowiednio swoją funkcję.
Okleiny znajda także zastosowanie w takich meblach jak stolik, barek, pianino, biurko, półka na książki, ramka łącznika elektrycznego, wanna z obudową, rama obrazu czy fotel bujany.
Są różne rodzaje oklein, dostosowane do różnego rodzaju materiałów, z których zrobione są przedmioty oklejane. Także wybór kolorystyki jest ogromny. Wzory i kolory oklein to ich kolejna zaleta. Niejednokrotnie można je także samemu zaprojektować i zamówić. Nie należy jednak z tym przesadzać. Istnieje wiele pięknych gotowych wzorów, dostępnych w szerokim wachlarzu kolorów, wśród których na pewno każdy wybierze coś dla siebie.
Oklejane meble mogą zadziwić najbardziej wyrafinowanych gości. Dzięki technice oklejania możemy uzyskać efekt mebli luksusowych, na wysoki połysk, nowoczesnych, tradycyjnych, egzotycznych i stylizowanych na lata osiemdziesiąte. Naprawdę wachlarz możliwości, jakie daje nam oklejanie mebli, jest imponująco szeroki. Jedynym ograniczeniem wydaje się tu być nasza wyobraźnia, no i jeszcze portfel. Jednak należy wspomnieć, że okleiny są dość tanim rozwiązaniem. Na pewno taniej jest zastosować okleinę niż przy każdej zmianie w pokoju kupować nowy mebel. Okleinę tez dosyć łatwo można zdemontować, dzięki czemu można zastosować inny jej rodzaj, wzór czy kolor lub powrócić do pierwotnego wyglądu mebla.
Każdy członek rodziny może mieć inne marzenia dotyczące wyglądu szaf, stolików, czy łóżka w swoim pokoju, dlatego migracje między pokojami są okazją do odświeżenia wyglądu tych mebli. Dużym walorem zastosowania w tym przypadku oklein jest łatwość ich montażu i demontażu. Nie potrzeba do tego zatrudniać żadnego fachowca, za to można przy okazji nakręcić kolejny odcinek z cyklu „Zrób to sam”.
Meble są wizytówką całego domu. Warto więc dbać o regularną ich regenerację, szczególnie w miejscach, do których wpuszczamy gości. Tak więc szczególnie musimy zwrócić na to uwagę w przypadku salonu czy pokoju gościnnego. Okleina może nam w tym bardzo pomóc. Dzięki niej zakryjemy rysy, które powstały na skutek nieudolnego przenoszenia, zabrudzenia, które nie chcą się zmyć oraz zyskamy świeży, żywszy kolor naszych mebli. Meble politurowane szybko mogą się wycierać i chropowacieć. Wówczas wystarczy dopasować odpowiednią okleinę, wygładzić powierzchnię papierem ściernym, oczyścić i nakleić okleinę na wybranej powierzchni.
Dzięki okleinom można także uczynić z mebla kolaż lub arcydzieło sztuki nowoczesnej. Ciekawym pomysłem wydają się różnej wielkości trójkąty w kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym. Można także pobawić się w wycinanie kółek i zrobić szafkę w groszki. Wszystkie chwyty dozwolone!
Ważne jest jednak, by zachować podobny styl w całym pokoju, gdyż pomaga to w skupieniu i utrzymaniu dobrego samopoczucia. Ściany powinny mieć podobny kolor do mebli. Także styl, poziom połysku i rodzaj zdobień w całym pokoju powinien ze sobą współgrać. Nie sztuką jest wiedzieć, jak okleić meble okleiną — sztuką jest zaś odpowiednie jej zastosowanie, służące upiększeniu wnętrza, a nie pogorszeniu jego wizerunku.
Przy okazji warto nadmienić, że dobrze jest zachować w pokoju dość stonowane kolory, jeśli chcemy, aby jego mieszkańcy nie kłócili się ciągle, nie skakali sobie do oczu i żyli we względnym spokoju. Także istotną sprawą jest zastosowanie dosyć jasnych i ciepłych barw. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy ryzyka zapadnięcia w stan depresji bądź stałego obniżenia nastroju. Pastelowe, jasne kolory pobudzają do życia, pozwalając jednocześnie zachować wewnętrzny spokój i łagodne usposobienie.
Ogólnie rzecz biorąc, warto oklejać meble. Warto je w ten sposób odświeżać i dostosowywać do nowych warunków panujących w pomieszczeniu. Jednak nie trzeba przy tym zbytnio wydziwiać, bo to może odbić się źle na mieszkańcach danego pokoju. Nie ma się też co zbytnio przejmować złymi decyzjami w tej materii — okleinę można zdemontować i nakleić inną lub ewentualnie nakleić ją bezpośrednio na już istniejącą. Wybór wzorów i kolorów ogranicza zasadniczo jedynie nasze upodobanie i wystrój wnętrza danego pokoju — poza tym wachlarz wzorów i kolorów jest bardzo szeroki, więc nie można narzekać na to, że nie ma w czym wybierać. Pozostaje zaplanować zmiany w pokoju i je wykonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here