Czym jest szafa elektryczna?

Obudowy elektryczne odnajdują olbrzymie możliwości wykorzystania. Stosujemy je we własnych domach oraz mieszkaniach. Niezwykle rozszerzone typy znajdują także wykorzystanie w sektorze budowlanym, na platformach, i również w wielu halach przemysłowych.

Należałoby wiedzieć, iż obudowy sterownicze występują w paru typach. Największą popularnością pośród prywatnych przedsiębiorców cieszy się pojedyncza szafa elektryczna. Czasem określamy ją również określeniem szafy wszechstronnej, ze względu na szerokie możliwości zastosowania. Pojedyncza skrzynka sterownicza znajduje się choćby w domowych systemach wentylacyjnych. Jej wykorzystanie to również rozmaitego rodzaju infrastruktury IT oraz systemy automatyczne.
Szafa sterownicza może również mieć konstrukcję modułową. W tenże sposób rozbudowujemy instalacje w sposób szeregowy, tworząc miejsce dla większej ilości instalacji. Modułowe obudowy elektryczne mogą mieć większy czy mniejszy rozmiar. Dzięki temu z łatwością dostosujemy je do osobistych wymagań pomieszczenia i specyfiki instalacji. Tego typu wewnętrzne czy zewnętrzne szafki elektryczne wyróżniają się wieloma możliwościami wykorzystania. Odnajdziemy je w bardziej rozbudowanych instalacjach domowych, w biurach, i również w wielu branżach przemysłu.
Ogromną popularnością cieszy się również rozdzielnia elektryczna. Jak sama nazwa pokazuje, jest to produkt gwarantujący rozdział energii. Rozdzielnia elektryczna lub innymi słowy obudowa rozdzielcza może mieć ogromne czy małe rozmiary. Jej charakterystyka jest zależna od przeznaczenia użytkowego. Tego typu szafa elektryczna znajduje wykorzystanie w poniektórych branżach przemysłu.

Szafa sterownicza może mieć także budowę zasilająco sterującą. Tego typu obudowy sterownicze gwarantują zasilanie instalacji i mieszczą systemy sterujące. Identycznie jak rozdzielnia elektryczna, znajdują wykorzystanie w przemyśle.

Podział ze względu na budowę

W ofertach sprzedaży odnajdziemy parę typów szaf sterowniczych. Najistotniejszym kryterium podziału okazuje się budowa całego produktu.

Podstawowe obudowy sterownicze mają postać pojedynczą. Tak nazywana pojedyncza szafa sterująca jest równocześnie rozwiązaniem wszechstronnym. Większość modeli nadaje się do pracy w warunkach zewnętrznych, i również wewnętrznych. Pojedyncza szafa sterownicza odnajdzie wykorzystanie w infrastrukturze IT, układach wentylacyjnych i wszystkiego typu domowej automatyce.

Większym odpowiednikiem jest modułowa szafa sterownicza. Tego typu szafka składa się z oddzielnych modułów, z jakich każdy może być także szafą pojedynczą. Szeregowe połączenie ze sobą paru elementów zapewnia zdecydowanie większe możliwości użytkowe. Co interesujące, modułowe obudowy sterownicze wcale nie muszą mieć niezwykle dużych rozmiarów. Dzięki temu sprawdzą się chociażby w małych wnętrzach. Należałoby również wspomnieć, iż modułowe szafy sterownicze znajdują wykorzystanie także w instalacjach domowych, jak również w spółkach produkcyjnych. Trzeci typ to szafa rozdzielcza. Jak sama nazwa pokazuje, są to obudowy sterownicze, jakich zadaniem jest rozdzielanie instalacji. Szafa rozdzielcza może mieć różne kształty i specyfikę montażową. Dlatego należy wybrać ją odpowiednio do parametrów instalacji. Szafa rozdzielcza znajduje zazwyczaj wykorzystanie w rozmaitych branżach przemysłu. Jej dokładne przeznaczenie jest zależne od osobistych parametrów produktu.

Obudowy sterownicze a montaż

Dobierając obudowy elektryczne musimy zwrócić uwagę na parę ważnych parametrów. Jednym z nich z pewnością wykaże się specyfika montażu.

Wewnętrzne i zewnętrzne szafki elektryczne mogą być poszukiwane na specjalistycznych cokołach. Ogromną popularnością cieszy się również montaż do ściany, wykonany przy wykorzystaniu specjalistycznych szyn.

Rozdzielnia elektryczna może być także montowana w sposób natynkowy i podtynkowy. Należałoby zwrócić na to uwagę podczas dokonywania wyboru. Sposób montażu wpłynie na końcowe ceny inwestycji, i również może zagwarantować odpowiednią obsługę szafy.

Ceny zakupu szafek elektrycznych

Cena okazuje się jednym z ważnych parametrów wykonywania wyboru. W ofertach sprzedaży odnajdziemy obudowy w dosyć zróżnicowanych zakresach cenowych. Jednakże należałoby wybierać typy, jakie mają pozytywne opinie.

Za dobrej klasy, pojedynczą obudowę elektryczną zapłacimy od 150 do 500 zł. Ostateczne ceny zależą od stopnia rozbudowania, wielkości i specyfiki montażowej produktu. Większe szafy modułowe mogą być już wydatkiem ponad 1 000 zł.

Jeszcze droższe wykażą się ogromne skrzynki umożliwiające rozdział energii. Szafa rozdzielcza ze stali nierdzewnej kosztuje blisko 1000 – 1500 zł. Maksymalny limit cenowy jest dosyć trudny do określenia. W poniektórych wypadkach zachodzi nieodzowność zakupu szafy na indywidualne zamówienie.

Materiał

Wiemy już, iż szafa elektryczna winna być zrobiona z doskonałej klasy materiałów. W ofertach sprzedaży odnajdziemy typy zrobione z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej.

Obie grupy produktów cieszą się popularnością, jednakże to właśnie szafa elektryczna ze stali nierdzewnej gwarantuje odpowiedniejsze parametry technologiczne. Produkt jest wytrzymały na oddziaływanie warunków zewnętrznych, działanie wysokich temperatur, rdzę, i również na zwiększoną wilgoć.

Rozmiar oraz możliwości szafy elektrycznej

Skrzynka sterownicza zapewniająca rozdział energii winna być przystosowana do specyfiki instalacji. Istotny będzie tu sam rozmiar i możliwości rozbudowania.

Dobierając szafy sterownicze należałoby zwrócić uwagę na wysokość, szerokość, głębokość i specyfikę montażu. Im większa skrzynka sterownicza, tym większa możliwość przyłączenia następnych elementów instalacyjnych. Szafy sterownicze mogą zawierać miejsce na kilka czy kilkanaście modułów. Dopasujmy je do własnej instalacji, pozostawiając odpowiednią ilość wolnego miejsca.

Parametry użytkowe

W ofertach sprzedaży odnajdziemy obudowy zrobione ze stali nierdzewnej i z tworzyw syntetycznych. Pierwsze wyjście okazuje się bardziej mocne oraz dostosowane do potrzeb wymagających klientów. Co prawda cennik szaf ze stali nierdzewnej może być trochę większy, jednakże z pewnością warto w nie zainwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here