ogrzewanie podłogowe

Montaż ogrzewania podłogowego kusi przede wszystkim wtedy, gdy stajemy bosą stopą na zimnych kafelkach. Tylko czy to system, który się na pewno opłaca? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy, czy ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne.

Niższa temperatura, niższe koszty

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne, należy najpierw wytłumaczyć specyfikę takiego systemu. Oszczędności kryją się bowiem w rodzaju rozkładu ciepła, który w przypadku ogrzewania podłogowego jest inny niż w przypadku standardowych grzejników.

Grzejniki ogrzewają głównie przestrzeń wokół siebie. Ciepło rozchodzi się z jednego punktu w pomieszczeniu, a najwyższa temperatura kumuluje pod sufitem (co wynika z cyrkulacji powietrza). Rozkład ciepła biorąc pod uwagę zestaw ogrzewania podłogowego z matami grzewczymi jest natomiast pionowy, nie punktowy. dzięki temu temperatura jest stała w całym pomieszczeniu i najwyższa na dole.

Tylko jak to się przekłada na oszczędności? Dzięki rozkładowi temperatury ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne w większym stopniu od innych systemów, ponieważ możemy ustawić niższą temperaturę bez wpływu na komfort cieplny. Nawet 1 stopień niżej wiąże się z oszczędnościami rzędu kilku, kilkunastu zł miesięcznie.

Wydajność ogrzewania podłogowego

Niektórzy obawiają się, że chociaż ogrzewanie podłogowe jest ekonomicznie, to niekoniecznie można je nazwać wydajnym. Przecież oszczędności zależą przede wszystkim od tego, jaką temperaturę ustawimy, a i w tradycyjnych grzejnikach możemy ją po prostu obniżyć.

To jednak błędne założenie. Ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że zapewnia lepszy komfort cieplny mimo niższej temperatury. Wynika to z rozkładu ciepła, który jest bardziej korzystny dla naszego ciała. Tradycyjne grzejniki sprawiają, że najwięcej ciepła odczuwamy na wysokości głowy. Nie jest to korzystne ani dla naszego zdrowia, ani dla portfeli, bo wymaga podkręcenie temperatury w celu dogrzania pomieszczenia niżej.

Należy też podkreślić, że wydajność ogrzewania podłogowego zależy w dużym stopniu od rodzaju instalacji i jej fachowego montażu. Maty grzewcze lub kable grzejne powinny być wysokiej jakości i montowane w sposób, który pozwoli nam osiągnąć najwyższą wydajność.

Koszty inwestycji

Koszty inwestycji to istotny czynnik wpływający na to, czy ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne. Trzeba więc powiedzieć jasno: montaż ogrzewania podłogowego nie należy do najtańszych. Niemniej jest to system, który służy wydajniej na dłużej. Podlega wolniejszej eksploatacji (choćby ze względu na niższą temperaturę), a to sprawia, że inwestycja po prostu się opłaca. Na jej zwrot trzeba trochę poczekać, ale zalety systemu ogrzewania podłogowego w postaci lepszego samopoczucia odczuwane są od razu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here