Co jest potrzebne dla dziecka?

Rodzice z pewnością bardzo cieszą się zbliżającym terminem porodu, jednak chcą również przygotować wszystko dla dziecka jak najlepiej i sprawić, aby miało wszystko, co jest mu potrzebne. Co jest potrzebne dla dziecka?

Na pewno przydadzą się ubranka, które mogą być różne z uwagi na porę roku, w której rodzi się dziecko. Jeżeli maluszek urodzi się zimą musimy mu zapewnić więcej ubranek z długim rękawkiem oraz kombinezon, a jeśli latem to z krótkim. Najbardziej praktycznym ubrankiem dla dziecka są body oraz pajace. Mimo tego, że w dzisiejszych czasach można zapewnić dziecku wspaniałe kreacje, to warto postawić na jego (oraz naszą) wygodę.

Oczywiście niezbędne są też pieluchy. Można wybrać pieluszki jednorazowe lub wielorazowe. Wybierając pieluszki jednorazowe musimy obserwować reakcję skóry dziecka na daną markę pieluszek i wybrać najbardziej przyjazną dla dziecka. Natomiast, gdy decydujemy się na pieluszki wielorazowe dbamy o środowisko oraz o skórę naszego dziecka, ponieważ pieluszki takie przepuszczają powietrze i pozwalają delikatnej skórze dziecka oddychać. Oczywiście początkowo pieluchy wielorazowe wiążą się z większym wydatkiem, jednak szybko można się przekonać, że jest to ekonomiczne rozwiązanie. Kupując pieluszki możemy również zwrócić uwagę na przewijaki i zakupić odpowiedni dla naszego dziecka, ponieważ ułatwi nam on przebieranie malucha, ale nie jest niezbędny.

Przybory do kąpieli również są potrzebne dziecku. Przede wszystkim warto kupić wanienkę (ze stojakiem lub bez), delikatny płyn do kąpieli, krem do ciała dziecka (oliwka nie jest polecana przez pediatrów, ponieważ wbrew pozorom nie działa dobrze na ich skórę) oraz krem na odparzenia (nie można go używać przy korzystaniu z pieluch wielorazowych). Z pewnością przydadzą się też chusteczki nawilżane oraz pielucha tetrowa lub specjalna gąbka przeznaczona do kąpieli malutkiego dziecka. Warto wspomnieć, że pieluchy tetrowe mogą się przydać nie tylko do kąpieli, ponieważ większość dzieci uwielbia pieluszki tetrowe, flanelowe i bambusowe i często traktują je jak przytulanki.

Niezależnie od tego, czy matka zamierza karmić noworodka piersią, czy nie, warto wyposażyć się w butelkę lub dwie na wypadek, gdy konieczne będzie podanie mieszanki mlecznej. Warto zwrócić uwagę na smoczek butelki, ponieważ powinien on być antykolkowy oraz dopasowany do wieku dziecka. Dobrze by było, gdyby kształtem jak najbardziej przypominał pierś, ponieważ ułatwi to przejście na karmienie piersią, dokarmianie lub karmienie mieszane. Jeżeli chcemy korzystać ze smoczka „uspokajacza” również możemy go zakupić.

Zabawki dla dzieci na pewno kuszą nie jednego rodzica, jednak nie warto kupować ich wszystkich noworodkowi. Z pewnością wiele osób odwiedzających dziecko przyniesie ze sobą grzechotkę lub inny drobiazg, natomiast rodzice mogą zakupić dla dziecka karuzelę, która wyciszy dziecko za pomocą spokojnej muzyki oraz zainteresuje je kręcącymi zabawkami. Pomocny może okazać się też miś szumiś, który zapewnia dziecku szumy, podobne do tych, które słyszało w brzuchu matki, a co za tym idzie daje mu poczucie bezpieczeństwa i pomaga odnaleźć się w nowym miejscu. W późniejszym czasie kolorowe wiszące i grające zabawki będą interesować dziecko, a więc nie trzeba ich kupować od razu. Ciekawe dla dziecka mogą być książeczki i karty kontrastowe. Ponieważ maluch nie rozróżnia dobrze wszystkich kolorów, zestawienie czerni z bielą przyciąga jego uwagę i wzbudza zainteresowanie oraz oczywiście wspiera rozwój.

Wszystkie rzeczy muszą mieć swoje miejsce, dlatego przydadzą nam się meble dziecięce, które mogą być umieszczone w pokoju dziecka lub jego kąciku (w zależności od warunków). Meble dla dziecka powinny być wytrzymałe, ponieważ dziecko prędzej czy później zainteresuje się nimi. Dobrze by było, gdyby meble posiadały jak najmniej elementów zagrażających dziecku. Na rynku są oferowane meble w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji rodziców. Nie każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało kolorowe meble, a rozprzestrzeniająca się moda na minimalizm i stonowane kolory sprawia, że coraz więcej rodziców wybiera białe meble i kolorowe dodatki.

Oczywiście w pokoju dziecka musi się znaleźć jego łóżeczko. Oferowane w sklepach łóżeczka mają różne wzory i kolory, co pozwala na dopasowanie ich do mebli i przestrzeni malucha. Istnieje również możliwość zakupu łóżeczka w komplecie z meblami, a czasami nawet z przewijakiem. Na rynku możemy znaleźć klasyczne łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami, które ułatwiają dziecku samodzielne wydostanie się z niego oraz łóżeczka, które posiadają możliwość odczepienia przedniej ściany, co daje coś na kształt sofy, jednak w tym wypadku małe dziecko może wypaść. Oczywiście oba rodzaje łóżeczek dają możliwość regulowania wysokości oraz wyboru spośród wielu wzorów i kolorów. Kolejnym rodzajem łóżeczka jest łóżeczko turystyczne. Jest ono z pewnością wygodne dla dziecka, ponieważ daje mu dużo przestrzeni, a siatka dookoła sprawia, że maluszek nie uderzy się. Dodatkowo niektóre z modeli posiadają kółka i zamek, ułatwiający samodzielne opuszczenie łóżeczka przez dziecko. Posiadają również spory wybór kolorów, jednak nie są tak ładne i stylowe jak łóżeczka tradycyjne oraz nie posiadają możliwości regulowania poziomów. Rodzice mogą również zdecydować się na łóżeczko dostawne (dostawiane do łóżka) lub kołyskę, jeśli mają taką potrzebę.

Niewątpliwie przydatny dla dziecka jest wózek. Najlepiej żeby był to wózek 2w1 lub 3w1, ponieważ zapewniamy dziecku od razu wózek głęboki (gondolę) oraz spacerowy, a w przypadku wózka 3w1 dodatkowo nosidełko, jednak nie jest ono niezbędne. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd wózka, ale również na koła, wygodę prowadzenia i amortyzację.

Kolejną rzeczą, która jest dziecku potrzebna, ponieważ zapewnia mu bezpieczeństwo jest fotelik samochodowy. Niektórzy początkowo wożą dziecko w nosidełku od wózka 3w1, jednak nie jest to najlepsza z możliwych opcji. Oczywiście dziecko powinno jak najdłużej podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy, a fotelik powinien być dopasowany do wieku, wagi i samochodu. Warto w tej kwestii poradzić się specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here