Akcesoria meblowe w kuchni

Dobrze urządzona kuchnia to nie tylko komfort wygodnego przygotowywania posiłków. To tutaj przecież zaczynamy każdy dzień i niezależnie od tego, czy jest to tylko filiżanka czarnej kawy, czy też obfite śniadanie, warto zadbać o maksymalną wygodę i dobrą atmosferę w tym jakże ważnym pomieszczeniu. O czym należy pamiętać, urządzając kuchnię?

Funkcjonalność i wygoda

Kuchnia w tradycji polskich rodzin to miejsce szczególne. Nawet jeśli dysponujemy przestronnym salonem wyposażonym w rozpieszczające wygodą kanapy i fotele, to i tak domownicy i goście chętnie kierują swoje kroki do miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. Jest coś magicznego w klimacie kuchni coś, co sprawia, że to tutaj najlepiej się rozmawia i nawet zwykła herbata ma lepszy smak. Warto zadbać o taką aranżację przestrzeni, by efektywnie połączyć cechy funkcjonalne z estetycznymi. Wszystko oczywiście zależy od potrzeb mieszkańców i nie istnieje jedna recepta na kuchnię idealną. Warto jednak poznać kilka uniwersalnych zasad, które w znacznym stopniu poprawią ergonomię przyrządzania potraw i uprzyjemnią wieczorne pogawędki przy kuchennym blacie.

Użytkowy charakter pomieszczenia sprawia, że to właśnie ergonomia oraz bezpieczeństwo powinny stanowić fundament planowania kuchni. Sprawdzona zasada złotego trójkąta mówi o rozmieszczeniu istotnych elementów infrastruktury, a więc lodówki, kuchenki i zlewu w takich miejscach i odległościach, by korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe i nie wymagało wysiłku. Nie są przy tym wymagane duże przestrzenie – ta metoda sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i małych kuchenkach, choć warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy, jeśli odległości między wspomnianymi urządzeniami będą wynosiły od 120 do 210 centymetrów. Ważna jest też odpowiednia wielkość i rozlokowanie blatów roboczych. Pamiętajmy o zapewnieniu miejsca, na które możemy odłożyć produkty właśnie wyjęte z lodówki, jak i o odpowiedniej przestrzeni w pobliżu zlewu i kuchenki.

Ważna rola detali

Oświetlenie przestrzeni roboczej to kolejna, niezwykle istotna kwestia. Jest ono ważne, ze względu na swoje cechy użytkowe, warto jednak też docenić rolę światła w kształtowaniu atmosfery. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne potrafią wyczarować miły i przytulny klimat. Obecnie dysponujemy szeroką gamą źródeł światła od tradycyjnych świetlówek, przez halogeny po taśmy LED, które doskonale sprawdzą się w podświetlaniu mebli. Co ważne, nie będzie kłopotem doposażenie ich w tak przydatne udogodnienia, jak na przykład bezdotykowe włączniki – to już nie tylko wygoda, ale też znaczna poprawa higieny podczas przygotowywania posiłków. 

Myśląc o wygodzie, nie sposób zapomnieć o systemach przechowywania. Każdego dnia wielokrotnie otwieramy i zamykamy niezliczoną ilość szafek i szuflad. Nie jest to może wielki wysiłek, ale z całą pewnością każdy doceni zalety systemów samodomykających i bezawaryjną konstrukcję prowadnic. 

Świat akcesoriów ułatwiających korzystanie z kuchni jest ogromny. Planując wyposażenie kuchni, warto odwiedzić sklep internetowy Locker. To tu znajdziemy nie tylko przystępne ceny i doskonałą jakość, ale też szereg pasjonujących inspiracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here