ABC kredytów na zakup mieszkania

Każdy z nas na pewnym etapie życia podejmuje decyzję o wzięciu pożyczki hipotecznej. Powody są różne: założenie rodziny, niechęć płacenia komuś za wynajem itp. Zanim jednak taką decyzję podejmiemy, zastanawiamy się, jak wziąć kredyt na mieszkanie? Wówczas pytamy znajomych, którzy tę fazę mają już za sobą. Informacji szukamy także w Internecie, odwiedzając strony z ofertami wszystkich możliwych banków, często do takich instytucji udajemy się osobiście, by móc zadać wiele pytań nas nurtujących i otrzymać szybką, natychmiastową wręcz odpowiedź.

Na szczęście w dobie świata wirtualnego mamy szeroki wachlarz propozycji banków, które tworzą rozmaite poradniki dla osób planujących zakup nieruchomości. Każdy z nich ma swoje zasady, warunki, regulaminy, obostrzenia oraz kryteria przyznawania – a wszystko to zawierają w swoich folderach reklamowych lub profesjonalnych briefach. Ważne jest, aby wnikliwie przyjrzeć się tym ofertom, sprawdzić, czy jesteśmy w stanie podpisać umowę na takich, a nie innych warunkach, a przede wszystkim czy podołamy regularnym spłatom, jakie bank będzie od nas wymagał każdego miesiąca. Oczywiście, gdy w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, każdy bank sprawdza naszą zdolność kredytową, kierując się dokumentami, jakie dostarczymy do placówki. Najczęściej jest to zaświadczenie o stałym zatrudnieniu i zaświadczenie o zarobkach (z trzech lub sześciu ostatnich miesięcy).

Jak porównać oferty kredytowe? Najprostszą i najbardziej popularną metodą jest skorzystanie z internetowej wyszukiwarki banków. Tego typu wyszukiwarki są łatwe w obsłudze i dość intuicyjne. Wpisujemy tam na ogół wartość nieruchomości, jaką chcemy nabyć, wartość środków własnych (obecnie zawsze trzeba takie posiadać i w zależności od banków, musi to być minimum 15 % wkładu własnego).

Zawsze jest też rubryka dotycząca czasu, w jakim planujemy spłacić zaciągnięty kredyt (tu też różne banki różnie wymagają). Zdarza się także wybór rat stałych lub malejących. Wiadomym jest, że sama wyszukiwarka to tylko system, który pobieżnie jest w stanie zweryfikować nasze oczekiwania. Pobieżnie też może obliczyć kwotę raty na każdy miesiąc. Żeby jednak wziąć kredyt na zakup nieruchomości, musimy na pewno odwiedzić placówkę danego banku, zwłaszcza przy transakcjach bardzo wysokich. Trzeba tam dostarczyć wszelkie wymagane dokumenty, łącznie z dokumentem tożsamości, złożyć wiele stosownych podpisów. Ponadto w przypadku wzięcia wspólnego kredytu, w banku musi pojawić się również drugi członek – tzw. współkredytobiorca.

Więcej: https://kazo.pl/poradniki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here