Zastosowanie kamienia dekoracyjnego

Kamień dekoracyjny to jeden z najbardziej oryginalnych, ale też uniwersalnych materiałów używanych do wykańczania wnętrz i elewacji budynków, które nigdy nie wychodzą z mody. Duży wybór tego rodzaju materiałów oferuje sklep internetowy Bricoman: https://www.bricoman.pl/plytki-gres-terakota/klinkier-kamien-dekoracyjny/kamien-dekoracyjny

Szlachetny i estetyczny

Elegancki wygląd kamieni dekoracyjnych sprawia, że od lat z powodzeniem wykorzystuje się je do ozdobnego wykańczania ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków. Nadają one powierzchniom charakteru, prezentują się stylowo i estetycznie. Świetnie pasują do wnętrz tradycyjnych oraz nowoczesnych. W domach jednorodzinnych pojawiają się przede wszystkim na ścianach i podłogach. Dobrze wyglądają w salonie i sypialni, są także wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. Doskonale sprawdzają się też przy budowie ogrodzeń czy elementów małej architektury w ogrodzie.

Kamienie dekoracyjne najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, ale z powodzeniem są też stosowane jako dekoracja fragmentów ścian oraz efektowny akcent wykończeniowy, podkreślający charakter wnętrza. Ich dużą zaletą jest nieregularny kształt, który nadaje materiałom ciekawy efekt gry światłocieni. Występują w bogatej kolorystyce i mają różnorodne faktury. Materiał jest łatwy wytrzymały na uszkodzenia i odporny na brud i czynniki atmosferyczne. Jego pielęgnacja i konserwacja nie stanowi problemu. Jest też łatwy w obróbce, co oznacza, że można go swobodnie przycinać i szlifować.

Naturalny czy imitacja?

Wśród kamieni dekoracyjnych wyróżniamy kamień elewacyjny – do zastosowania na zewnątrz – oraz kamień wewnętrzny. Najpopularniejszymi kamieniami dekoracyjnymi są piaskowiec, marmur, trawertyn, granit i łupek. Różnią się nie tylko fakturą i kolorem, ale też chłonnością, twardością, ścieralnością i gatunkiem, który określa jakość kamienia. Wydobywane są w kamieniołomach w postaci wielkich bloków. W sklepach kamień dostępny jest np. w formie cienkich płytek – spieków kwarcowych lub forniru kamiennego – które można mocować za pomocą kleju.

Ponieważ kamień naturalny jest dość drogim materiałem, dużą popularnością cieszą się dobrej jakości imitacje. Występują w postaci płytek ceramicznych, gresowych, betonowych lub gipsowych. Warto pamiętać, że te materiały mają różne właściwości. Np. gipsowa imitacja kamienia pochłania wilgoć, przez co nie może być stosowana do wykańczania elewacji.

Pamiętajmy, by prace związane z montażem kamienia dekoracyjnego powierzać fachowcom z doświadczeniem w tym zakresie. Warto też pamiętać, by zaimpregnować kamień dekoracyjny, by uchronić go przed trwałym zabrudzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here