Zacznij być ogrodnikiem

Ogrodnictwo to zajęcie, które potrafi być zaraźliwe. Polacy coraz więcej swojego wolnego czasu spędzają na łonie natury, szukamy miejsc do relaksu i odpoczynku. Na rynku pojawia się coraz więcej szkółek ogrodniczych oraz sklepów tematycznych. Związane jest to z nowym trendem. Wynosimy się z miast i przenosimy na ich obrzeża, budujemy nowe domy i pragniemy, aby nasze ogrody przyciągały wzrok i budziły zachwyt sąsiadów i gości. Zamiłowanie do roślin przenosi się z pokolenia na pokolenie, bowiem nie ma nic bardziej wdzięcznego niż bycie ogrodnikiem i praktykowanie tego.

Jak zacząć?
Ogrodnik to nie tylko wybitny botanik i fascynat przyrody, to osoba pełna pasji i wizji, tam gdzie inni widzą nieużytek, miłośnik ogrodu widzi bioróżnorodność i pole do popisu. Dla ogrodnika niestraszna żadna plaga, gdyż zna dużo rozwiązań, które pomogą mu w uprawie roślin. Jeśli brakuje nam wiedzy możemy zacząć ją zdobywać z czasopism branżowych, stron internetowych oraz z literatury tematycznej, którą znajdziemy w bibliotece albo w księgarni. Możemy też iść do szkoły ogrodniczej, wymaga to jednak wielkiego zaangażowania i dużej ilości czasu, który poświęcimy na naukę. Najlepszą więc opcją dla nas będą czasopisma i podpatrywanie przyrody. Skoro pragniemy zostać ogrodnikiem to znaczy, że mamy, gdzie pracować. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu przydomowego, ogródka działkowego albo chociaż małego poletka. Najpierw powinniśmy zastanowić się co chcemy zrobić? Czy uprawiać warzywa czy wyhodować piękny, zapierający dech w piersiach ogród. Skoro już mamy pomysł czas na jego realizację! Załóżmy, że niedawno wybudowaliśmy wspaniały dom na obrzeżach miasta i teraz pragniemy zabrać się za wykończenie ogrodu. Mamy plac budowy, gdzie nie rośnie nawet mlecz. To dobry początek. Na pierwszym miejscu powinnyśmy udać się do sklepu z narzędziami ogrodniczymi. Nie zaczniemy przecież rewolucji w ogrodzie, skoro nie mamy nawet łopaty! Wypisujemy wszystkie przedmioty, które będą nam niezbędne, począwszy oczywiście od wspomnianej już łopaty. Przydadzą się grabie, motyczka, taczki, kosiarka, łopatka do wsadzania cebulek, sekator. W przypadku grabi, motyczki i łopatki, to w dobrej cenie dostaniemy narzędzia dobrej jakości, nie trzeba przepłacać za marki. Z kosiarką sprawa ma się nieco inaczej, za dobry sprzęt musimy zapłacić więcej, liczy się moc i silnik. Od kształtu naszego ogrodu zależy to czy kupimy kosiarkę spalinową czy elektryczną. Elektryczna jest dużo tańsza, ale nie w każdym ogrodzie się sprawdzi, w ogrodach wielkich i w tych, w których dom nie jest w centrum działki, lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. Cena jest dużo wyższa, dochodzą jeszcze koszty paliwa, potrzebnego jej do pracy. Przy wyborze kierujemy się stwierdzeniem, że sprzęt ten ma nam służyć lata. Tak samo jest z sekatorem, dobry sekator to taki, który nie stępi się oraz nie będzie się zacinał. Wydatek rzędu kilku setek. Każdy sekator ma określoną przez producenta grubość gałęzi, które może przycinać. Im grubsze gałęzie, tym lepiej. Jeśli mamy już narzędzia pomyślmy, gdzie będziemy je trzymać. Z pomocą idzie nam szafa ogrodowa. Najlepszymi są te wykonane samodzielnie, szafa może doskonale komponować się z innymi elementami wystroju ogrodu, z zielonym żywopłotem albo z drewnianą altaną. Kiedy nie mamy możliwości wykonać mebla ogrodowego samemu to możemy zakupić go w markecie budowlanym.

Ogród przydomowy, stwórz urocze miejsce.
Ogrodnictwo to nie tylko wydawanie pieniędzy na sprzęty i meble. To też hodowanie roślin i ich pielęgnacja. Każda z roślin wymaga specyficznych warunków środowiskowych, wybierając rośliny do swojego ogrodu weźmy pod uwagę to, gdzie je zasadzimy, jaką mamy glebę w ogrodzie i czy jesteśmy w stanie dbać o nie, tak często, jak tego wymagają. Badanie gleby możemy zlecić firmie, która się tym zajmuje. Nie jest to jednak skomplikowana sprawa, wystarczy sprawdzić jaką strukturę ma nasza ziemia oraz co rośnie w sąsiedztwie. Więcej o tym znajdziemy w książkach poświęconych ogrodnictwu. Warunki pogodowe w naszym kraju są zmienne, mamy stosunkowo mroźne zimy i gorące lata, nie wszystkie rośliny znoszą takie warunki. Na pewno zasadzenie kaktusów będzie złym pomysłem, tak samo nie urosną nam w ogrodzie storczyki domowe. Nie ma się czym martwić, jest cała masa roślin, które doskonale poradzą sobie w naszym ogrodzie. Wybrane rośliny sadzimy w odpowiednich zestawieniach ze sobą, pamiętając o tym, by były to rośliny o podobnych wymaganiach środowiskowych. Organizując przestrzeń przy domu, zróbmy cichy zakątek, w którym będziemy odpoczywać. Najlepiej, aby był z dala od drogi i ruchu ulicznego. Ustawmy w nim meble ogrodowe, ławkę albo fotele, huśtawkę ogrodową i grilla. Będzie to doskonałe i magiczne miejsce do wypoczynku z gośćmi i rodziną. W takim miejscu warto postawić basen, nic tak nie cieszy w upalne, letnie dni jak kąpiel w przydomowym basenie.

Kończenie sezonu, prace
Każdy z ogrodników wie, że okres zbliżającej się zimy jest czasem wzmożonej pracy. Jesień potrafi dać w kość, grabienie masy liści sprawia, że nie mamy już ochoty na wyjścia na siłownie czy jogging. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu roślin, rośliny, które nie są przystosowane do mroźnych zim powinniśmy zabezpieczyć słomą lub włókniną. Ochraniamy też nasze meble. Komplet wypoczynkowy i szafę ogrodową wnosimy do pomieszczenia gospodarczego. Przed śniegiem i mrozem chronimy też doniczki i ozdoby ogrodowe. Jesień do dobry czas na przycinanie drzew i krzewów. Tę czynność możemy wykonywać również zimą, kiedy jeszcze nie ma śniegu i mrozu. Wczesna wiosna to także dobry moment na prace pielęgnacyjne.

Jak widać ogrodnictwo to nie tylko przycinanie róż i koszenie trawnika to ogrom pracy, który trzeba włożyć, by nasze miejsce letniego wypoczynku było piękne. Dobrze urządzony i zadbany ogród będzie naszą wizytówką. Na początku posadzone rośliny będą małe i nieokazałe, ale z biegiem lat staną się prawdziwymi ogrodowymi pięknościami, a my będziemy mogli z dumą mówić, że sami je wybieraliście i wsadzaliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here