Wybieramy meble

Kiedy urządzamy swoje mieszkanie, dobrym pytaniem, jakie możemy sobie na początku postawić, jest: jakie meble wybrać? Dobrze jest wiedzieć, czy chcemy, przechowywać nasze rzeczy w skrzyniach, czy raczej, żeby to była szafa modułowa. Możliwości jest multum. Nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba tylko dobrze szukać i przede wszystkim wiedzieć czego się szuka.
Najlepsze chyba do pokoju dziecięcego będą właśnie skrzynie. Nie muszą to być oczywiście jakieś skrzynie niczym z wyspy skarbów. Znajdziemy wykonane z plastiku, ale także takie, które są materiałowe. Można je także nazwać koszami — i pod taką nazwą często występują. Wówczas nazwa ta nasuwa nam na myśl jeszcze kosze wiklinowe lub pseudowiklinowe. Mają niebanalny wygląd, dzięki czemu staną się także elementem dekoracyjnym. Zarówno skrzynie, jak i kosze nadają się doskonale do przechowywania zabawek i tego wszystkiego, do czego dostęp mają mieć najmniejsi członkowie naszej rodziny.
Innym pomysłem na trzymanie rzeczy są przejrzyste półki i regały. Nadają się przede wszystkim do trzymania książek, filmów, gier, albumów itp. Można też wyłożyć na nich całą kolekcję pluszaków, modeli samochodów, czy inne gadżety. Dodatkowo będą niezbędne, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą o charakterze handlowym.
Jeśli jednak chcemy uchronić nasze rzeczy przed kurzem, światłem i wzrokiem niepożądanych osób, a także zapewnić brak dostępu dzieci, najlepszym rozwiązaniem będą szafy. Do dyspozycji jest wiele rodzajów szaf. Przede wszystkim jednym z popularnych typów szaf są garderoby. Zazwyczaj jedna z ich komór jest przeznaczona na ubrania wierzchnie, które są przechowywane na wieszakach. Często jest wyposażona wewnątrz w dodatkową półkę powyżej wieszaków, służącą do składowania drobnych elementów garderoby. Poniżej tej części zazwyczaj znajdziemy miejsce dla naszego obuwia. Jest to zwykle półka lub dwie albo konkretne przegródki — całość bywa osłonięta podnoszonymi drzwiczkami. Druga duża część garderoby to przeważnie półki na różne ubrania, ewentualnie szuflady na jakieś podręczne elementy. Przynajmniej na jednych drzwiach garderoby bywa zamontowane także lustro. Drzwi mogą być przesuwne lub otwierane wahadłowo.
Innym rodzajem szaf jest szafa modułowa. Posiada ona wiele elementów i możliwości komponowania ich zgodnie z upodobaniem użytkownika. Dzięki temu istnieje możliwość przebudowania jej bez konieczności wymiany całej szafy, jeśli zajdzie potrzeba dostosowania jej do nowych warunków lub w przypadku, gdy przypadnie w udziale innemu członkowi rodziny. Jej zaleta jest także możliwość uzyskania nietuzinkowego wyglądu oraz oszczędność miejsca.
Charakterystycznymi szafami, często znajdującymi się w kuchni są szafy podwieszane. Mogą mieć zastosowanie w przechowywaniu produktów sypkich, słodyczy, różnego rodzaju suchego prowiantu. Są nieodzowne w mniejszych kuchniach. Często są elementem całego segmentu. Bywa, że ukrywają w sobie konstrukcję okapu i równocześnie dają możliwość przechowywania najbardziej potrzebnych rzeczy.
Jeśli chodzi o rzeczy związane z szeroko pojętą pracą biurową, to najlepszym rozwiązaniem są stojaki z korytkami. Można w nich łatwo posegregować papiery i mieć je zawsze pod ręką, nie zajmując równocześnie zbyt dużej powierzchni. Jeśli dokumenty będą używane nieco rzadziej, lepiej będzie je schować w koszulkach oraz umieścić w segregatorze. Istnieją także specjalne szafki, służące do trzymania posegregowanych dokumentów. Takie szafki są wyposażone w dużą ilość półek, które można podpisać. Umożliwia to składowanie jeszcze większej ilości posegregowanych dokumentów, przy jednoczesnej dbałości o mniejszy dostęp kurzu i światła.
Do trzymania rzeczy podręcznych mogą służyć różnego rodzaju biurka i stoliki. Są często wyposażone w szafki z drzwiczkami i półkami oraz szuflady. Specyficznym ich rodzajem jest kredens. Posiada on dodatkowo nadbudowę, często o ozdobnym charakterze. Płaskie składowanie na wierzchu mebla ma ten minus, że wszystko się szybko kurzy. Jednak np. sprzęt komputerowy, taki jak skaner, czy drukarka oraz sam komputer powinien mieć dostęp do powietrza, poza tym, gdyby był schowany, nie dałoby się z niego korzystać. Zatem tutaj pozostają jedynie częściowo zabudowane komory, zazwyczaj odkryte od frontu.
Do przechowywania alkoholu służy tzw. barek. Jego charakterystyczną cechą są otwierane do dołu drzwi, które mogą pełnić funkcję blatu, umożliwiającego serwowanie alkoholu. Jest to podobne rozwiązanie jak w biblioteczkach. Tyle że te drugie są zazwyczaj bardziej obszerne — wyższe i szersze.
Zatem wiele zależy od tego, co chcemy przechowywać. Wybór jest ogromny. Warto na początek wiedzieć, jakie przeznaczenie będzie miał dany mebel, a potem dopiero go kupować. Istotne jest przemyślenie i zaplanowanie, co gdzie będzie przechowywane. Dobrze też, jeśli taka decyzja zostanie podjęta przez wszystkich członków rodziny, bo przecież z większości mebli korzystać będą wszyscy domownicy.
Gdy już wiemy, jakich mebli będzie nam potrzeba, należy przemyśleć styl, w jakim chcemy je dostać. Tu także wybór jest niemalże nieograniczony. Warto dopasować styl mebli do wnętrza pokoju, w którym będą się one znajdować, chyba że naszym celem jest zaszokowanie jak największej liczby osób i spędzanie czasu z myślą o tym, żeby jak najszybciej wyjść z tak źle urządzonego pokoju. Poza tym warto pomyśleć tu też o innych członkach rodziny — nie każdemu będzie się podobać to samo. Jeden będzie wolał masywną szafę w stylu wiktoriańskim, a inny wybierze nowoczesną szafę z przeszklonymi drzwiczkami i podświetleniem LED. Jedni będą woleli trzymać rzeczy na wierzchu, a inni będą się lepiej czuli, gdy będą mieć możliwość schowania wszystkiego i najlepiej jeszcze zamknięcia na klucz. Do tego dochodzą różne potrzeby — jeden członek rodziny będzie potrzebował tylko jedną szafkę, a drugiego nie zadowolimy dużą szafą modułową, półką na książki i biurkiem oraz szafką nocną.
Krótko mówiąc — wybierajmy meble razem i wybierajmy mądrze, a na pewno wszyscy będą zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here